Přejít k hlavnímu obsahu

Vyzrajte na nespavost: Následující rady vám ke kvalitnímu spánku pomohou

Info ikona
Jak správně spát

Každý z nás by se chtěl ráno probudit plný energie. Jenže to není snadné, a i když někdy prospíme celou noc, zrovna svěží se necítíme. Čím to je? Možná děláme chybu v tom, jak, kde a kdy spíme. Následující kroky vám ke kvalitnímu spánku rozhodně pomohou.

  1. Správné ležení je důležité

Základem je matrace. Ano, ta je obvykle vyšší finanční investicí, ale vaše zdraví ji ocení. Dobře si vyberte tvrdost, typ i materiál, ze kterého je vyrobená. Také posuďte, zda chcete mít s partnerem společnou, nebo máte jiné preference, a tím pádem pro vás budou lepší oddělené. 

Povlečení zvolte takové, které vám bude příjemné na dotyk. Například satén v létě chladí, mikroplyš v zimě zahřeje. Kromě toho můžete mít také lůžkoviny s protiroztočovou úpravou.

Se spánkem ovšem souvisí také další faktory. Jedním z nich je teplota v místnosti, která by se měla pohybovat okolo 18 stupňů Celsia. Před spaním vyvětrejte, ať se vám v noci dobře dýchá. 

Které koření vám zastaví neutuchající chutě? Zhubnete a ještě si pochutnáte díky skvělým receptům

svetzeny.cz

  1. Pozor na světlo

Cyklus střídání dne a noci je pro naše zdraví velmi podstatný, a proto bychom měli dbát na střídání světla a tmy. Ráno je nejlepší začít denním světlem, tedy rozcvičkou u okna, snídaní na zahradě a podobně. Pokud vstáváte brzy, kdy je ještě tma, proberte se v dobře osvětlené místnosti, kde je klasická žárovka, nikoliv led světlo.

I během dne se snažte být na denním světle co nejvíce. Večer, to je hodinu až dvě před spánkem, se vyvarujte používání displeje nebo obrazovky. To znamená večerní koukání na televizi nebo do počítače raději vyměňte za čtení knihy nebo popovídání si s partnerem. 

V noci si dopřejte úplnou tmu. Zatemněte okna a vypněte cokoliv, co byť jen slabě svítí. Váš mozek tak může produkovat melatonin, hormon, který působí jako antioxidant a reguluje také váš životní rytmus.

  1. Pravidelnost pomáhá

Kvalitnímu odpočinku pomůžete, když budete vstávat i uléhat ke spánku ve stejnou dobu. Díky tomu si tělo zvykne na pravidelný režim. Pozor ale na to, jaké hodiny zvolíte. Určitě není správné usínat ve dvě ráno a vstávat v jedenáct dopoledne. Hříchem je také víkendové přispávání si a spaní přes den. 

Civilizační onemocnění: Proč jimi naši předkové netrpěli?

svetzeny.cz

  1. Pozor na jídelníček

Už po poledni byste měli myslet na svůj odpočinek tím, že omezíte kofein a alkohol. Zvláště večer jsou zcela nevhodné, protože vedou k nespavosti, nebo přerušovanému spánku. Stejně tak není vhodná velká porce těžkého jídla méně než dvě hodiny před tím, než jdete spát. Tělo jí zbytečně zatížíte a uberete na kvalitě spánku.