Přejít k hlavnímu obsahu

Zjistěte, co se stane s vaším mozkem, když se podíváte na telefon hned po probuzení

Děláte to také? Podívat se hned po probuzení na novinky na sociálních sítích se pro nás stalo stejně běžné, jako si ráno vyčistit zuby. Na rozdíl od ranní hygieny má telefon v ruce úplně jiné účinky na naše tělo.

Používáte svůj smartphone hned po probuzení?

Téměř každý z nás se ráno podívá na svůj smartphone. Buď si přečteme přijaté zprávy z chatu, zjistím, co se ve světě stalo přes noc, nebo alespoň abychom posunuli budík ještě o několik minut. Ze smartphonu v ruce se stala zcela běžná ranní rutina a my zcele ignorujeme, jaké důsledky to má pro naše tělo.

Odborníci upozorňují, že tento návyk může mít překvapivý dopad na náš mozek a především na úroveň stresu v našem těle. Známý autor a prognostik Michael McQueen pronesl, že prvních deset minut našeho dne je zcela zásadních pro vývoj našeho zbývající dne. Pokud se hned po probuzení podíváme na e-maily a sociální sítě, začneme den reakcemi a prožitky ostatních. Bylo by mnohem moudřejší a prospěšnější začít den něčím, co máme pod kontrolou.

Info ikona
Telefon po ránu

Teorii potvrzuje i studie

Díky britské studii, která zkoumala dopad technologií a naši neustálou dostupnost, víme, že kontrolování našich chytrých telefonů má dopad na naši psychiku – a to nemalý! Průzkum proběhl mezi 2000 pracovníky. „Kontrola e-mailů brzy ráno nebo pozdě v noci je spojena s vyšší úrovní stresu,“ tvrdí vědci.

Začněte svůj den správně

Zkuste začít zítra svůj den bez smartphonu a s naším devaterem pro dobré ráno. Oznámení na Instagramu, Facebooku, maily a nepřečtené zprávy mohou počkat. Minimálně 20 minut než se osprchujete a nasnídáte. Budete se cítit méně pod tlakem, klidnější a hlavně úspěšnější.