Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na bolavé klouby? Poradíme!

Blížící se podzimní čas může kromě barevného listí přinést také něco nemilého – bolesti kloubů. Přispívají k tomu jak změny počasí, tak podzimní sportování. Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat.

Galerie: Jak na bolavé klouby? Poradíme!

Příčin bolestí kloubů je mnoho – k nejzávažnějším patří artróza a artritida (revma), jejichž léčba se neobejde bez lékaře. Ale i ti, kteří žádnou z těchto chorob netrpí, mohou občas, či dokonce často bolest kloubů pocítit. Příčin může být celá řada – od změn počasí (vadí zejména vlhko, chlad, střídání tlaku a teplot) přes problémy způsobené vysedáváním u počítače, dlouhým stáním i stereotypním pohybem až k namožení nebo poranění kloubů přehnanou či nevhodnou sportovní aktivitou. Co udělá v takovém případě dobře?

Na akutní bolest (zejména při namožení a úrazech) je nejvhodnější použít Ibalgin krém, jehož léčivou účinnou látkou je „starý, dobrý“ a hlavně osvědčený ibuprofen. Pomůže při bolesti, tlumí zánět, snižuje otok, zabere i při chronických potížích typu artrózy (více na www.ibalgin.cz).

Pokud vsázíte spíše na bylinky, rozhodně vyzkoušejte Jírovcovou mast, která kromě květu jírovce obsahuje včelí vosk, tymián, jalovec, černý bez a další přírodní silice. Je vhodná při omezené hybnosti kloubů i páteře, při artróze, ale i při bolestech způsobených boreliózou. K léčbě přispěje též popíjení bylinného čaje Kloubík (oba produkty www.drpopov.cz).

Dvouměsíční léčebnou kúru pro zlepšení celkové kondice kloubů, vaziva i páteře si můžete dopřát popíjením osvěžujícího drinku Mobilin Premium. Připravuje se jednoduše z prášku a hodí se pro všechny věkové kategorie. K balení se 60 sáčky nyní zdarma dostanete meteobudík, který vás bude upozorňovat na výkyvy počasí (více na www.omega-altermed.eu).

A pokud máte končetiny namožené „jen“ například po náročné túře pěšky či na kole, nebo naopak dlouhým stáním, osvěží je a zklidní gel pro unavené a oteklé nohy AloeBio50 z řady aloe produktů italské kosmetické značky Athena’s. Díky pečlivě vybrané směsi rostlinných extraktů obnoví přirozenou cirkulaci v podkoží, sníží otoky a napětí (koupíte na www.erbario.cz). 

Naše rady:

* Nepřeceňujte síly – kdo není zvyklý na pravidelné delší turistické či cyklistické výlety, měl by volit jen kratší a méně náročné trasy.

* Větru, dešti neporučíte – před chladem a vlhkostí chraňte klouby vhodným oblečením a obuví (sající pot, prodyšné, ale nepromokavé).

* Chraňte klouby před úrazem či namožením chrániči a ortézami, a nejste-li profesionálními akrobaty, sportujte s rozumem.

* Pokud problémy s klouby trvají déle než týden nebo se často opakují, neodkládejte návštěvu lékaře – u všech vážnějších chorob kloubů je důležité zahájit léčbu včas.

Foto: Depositphotos (1), Ibalgin (1), Dr.Popov (2), Omega-altermed (1), erbario.cz (1)