Přejít k hlavnímu obsahu

Drží se vás únava? Možná vám chybí železo

Zimu by občas nejraději prospal snad každý. Když ale pocit vyčerpání trvá déle, ročnímu období ho nepřičítejte a pátrejte po příčině. Tělo často signalizuje únavou nedostatek železa. Poradíme vám, jak ho doplnit!

Železo v našem organismu přispívá k důležitým činnostem, jakými jsou správná tvorba červených krvinek a hemoglobinu nebo normální přenos kyslíku v těle. Podporuje také rozpoznávací funkce či imunitní systém a snížení míry únavy a vyčerpání. I když naše tělo umí se železem dobře hospodařit, neumí si ho stejně jako ostatní minerály vytvořit samo a je potřeba ho neustále doplňovat. U žen v reprodukčním věku je navíc denní potřeba železa až o třetinu vyšší než u stejně starých mužů. Proto jsme pro vás připravili užitečné tipy na doplnění železa.

Strava je základ

Vhodným zdrojem železa je pestrá a vyvážená strava, ve které by nemělo chybět mimo jiné maso. Bohatá na železo jsou například játra, ale pokud jste jim nepřišli na chuť, stačí si pravidelně dopřát takzvaně červené maso, jakým může být libové hovězí. Cenné zdroje železa najdete v luštěniných, ořeších (hlavně pistácie nebo mandle), olejnatých semenech jako jsou dýně, mák nebo slunečnice, listové zelenině jako je špenát, sušeném ovoci nebo sušených hřibech. 

Podpořte vstřebávání

Ze železa, které přijímáme ve stravě, vstřebá naše tenké střevo přibližně 10 až 15 % a zbytek se vyloučí. Vstřebatelnost železa můžete do jisté míry ovlivnit tím, co sníte. Tak zvanou biologickou dostupnost železa zlepšuje vitamín C, takže si k jídlu bohatému na železo dejte třeba sklenku čerstvě vymačkané pomerančové šťávy nebo zvolte na céčko bohatou zeleninu jako přílohu. Naopak s kávou a čajem s obsahem taninu raději půlhodinku počkejte.

Chybí vám železo?

Projevy, jimiž se tělo hlásí o doplnění železa, bývají poměrně nespecifické. Kromě pocitu únavy a vyčerpání k nim může patřit bledost pokožky, ale i suché a lámavé vlasy. Pokud je na sobě pozorujete, nebo pokud patříte ke skupinám s vyšší potřebou železa (například těhotné nebo kojící ženy), věnujte dostatečnému příjmu tohoto stopového prvku o něco větší pozornost. Hodit se může i kúra za využití doplňku stravy.

Dopřejte si kúru

K doplnění železa slouží tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+, který obsahuje hned několik látek přispívajících ke snížení míry únavy a vyčerpání. Kromě železa v dobře vstřebatelné formě glukonátu železnatého jde o vitamíny B2, B6, B12 a C, přičemž poslední jmenovaný navíc zvyšuje vstřebávání železa. V přípravku s komplexním složením najdete i výtažky z bylin, například fenyklu, kopřivy nebo ibišku, a ovocných šťáv. Doplněk stravy ovšem nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.