Přejít k hlavnímu obsahu

Takhle můžete zhubnout i 10 kilo za měsíc: Znáte dietu podle Mačingové?

Info ikona
Dietní pravidla

Hubnutí je pro spoustu lidí nekonečný kolotoč, který ne vždycky funguje tak, jak má. Občas najdete dietu, která vám pomůže s kilogramy navíc zatočit, ale vrátíte-li se ke svému klasickému jídelníčku, kila se ocitnou zpátky, mnohdy i s nějakým dalším bonusem. Slovenka Antonie Mačingová přišla s dietou, která slibuje rychlé hubnutí.

Hubnutí je pro spoustu lidí nekonečný kolotoč, který ne vždycky funguje tak, jak má. Občas najdete dietu, která vám pomůže s kilogramy navíc zatočit, ale vrátíte-li se ke svému klasickému jídelníčku, kila se ocitnou zpátky, mnohdy i s nějakým dalším bonusem. Slovenka Antonie Mačingová přišla s dietou, která slibuje rychlé hubnutí.

Hubnutí podle Mačingové

Tento dietní plán může být spíše detoxikačním programem, který se snaží lidem ujasnit, jak se stravovat a také to, jak jiné stravování může pomoci k vylučování škodlivých látek, které mohou tělu pomoci v ukládání tuků a celkově nemají pozitivní účinek na imunitní systém. Objasňuje, které potraviny jsou zdravé a s vysokou výživovou hodnotou. Důležitá je, alespoň podle diety, životospráva a pohled na jídlo jako takové.

Jak se dieta rozděluje?

Celá dieta se drží určitou dobu, obvykle jsou k dispozici čtyřtýdenní stravovací cykly, každý se zaměřuje na určitý výběr potravin. Udržovací jídelníček pak můžete držet delší dobu, ovšem je důležité myslet na to, co bude poté, až se vrátíte ke svému klasickému jídelníčku Nejde o běžné diety, kde máte doporučené určité potraviny a naopak nějaké zakázané. Jídelníček je zde poměrně přesně stanovený a postupujete přesně podle rozpisu. Takže odpadá složité kombinování a vymýšlení jídel. Na druhou stranu se můžete potýkat s tím, že některé potraviny vám nechutnají nebo na ně máte například alergii. Dieta disponuje také určitými zásadami, kterými je nutno se řídit.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Štíhlá postava na úkor zdraví: Maria Callas zhubla 80kg díky tasemnici, Naomi Campbell vsázela na nikotin

svetzeny.cz

Zásady Mačingovy diety

Večeře klidně i později

Že se jí jen do páté nebo šesté hodiny odpoledne a pak už ne? Když jdete spát třeba v deset, budete mít určitě hlad. Není nutné držet se striktně večeře do šesté hodiny večerní, můžete si dát večeři i později. Je nutné dodržet však poslední jídlo nejpozději dvě hodiny před tím, než půjdete spát.

Jíst do sytosti

Ne nadarmo se to říká, je to také pravda. Jíst by člověk měl do té doby, dokud se nenasytí. Mezi jídly máte prostor a když vás honí mlsná nebo máte hlad, můžete si dopřát malou svačinku v podobě rozinek nebo vlašských ořechů. Můžete si dát také bílý jogurt s ořechy nebo medem. Dostatečný příjem bílkovin, živin, které tělo potřebuje.

Dodržujte pitný režim

Bez něj to nepůjde. Tekutiny jsou pro tělo stejně důležité, ale pozor na to, co pijete. Obyčejná voda, ideálně vlažnější, neslazené čaje a podobně. 

Bez striktního množství

Dieta jako taková se neomezuje na nějaké gramáže, autorka diety navíc sama poznamenává, že lidé mají jíst tolik, kolik potřebují. Ať už sní jedno jablko nebo klidně tři, důležitý je výše zmíněný pocit sytosti. Pro někoho to může být svazující, protože nemohou uhlídat hranici a jí například málo.

Pokud budete jíst těchto 5 věcí, tuku na břiše se nikdy nezbavíte

svetzeny.cz

Co na Mačingovou dietu říká výživový poradce?

No, řekl bych, že tohle jsou přesně ty mýty, které je třeba vyvracet. Zhubnout 10kg za měsíc je extrémně nezdravé a ze zkušenosti bych řekl, že je téměř nemožné zhubnout tuk, člověk hubne svaly, což není žádoucí v žádném věku. Mačingová dieta jako taková popisuje, abychom neomezovali gramáže a jedli dosyta. Pokud budu opět z vlastní zkušenosti mluvit, tak říkám, že kdybych já jedl dosyta, tak jím do rána do večera každý den. Stejně tak mnoho klientů ani nepozná, nebo neví, co je dosyta. Jedí tak dlouho, dokud jim vlastně není špatně a nejsou přejezení. Uhlídat si to, abychom jedli dosyta je opravdu těžké i pro uvědomělého člověka. Za mě určitě tuto „dietu“ nedoporučuju.

Gramáž potravin a jejich kvalita je 70% hubnutí. Vím, že i moji klienti by chtěli ideálně zhubnout 10kg do druhého dne, ale jak se říká, skvělé věci nejsou hned a u hubnutí platí vytrvalost dvojnásob!:)

Michal Šetina
výživový poradce a fitness trenér

Zdroj článku