Přejít k hlavnímu obsahu

Dietní hit roku 2023: Neprůstřelné kafe. Zázrak na hubnutí, nebo pouhý marketingový tah?

Neprůstřelné kafe, v angličtině Bulletproof Coffee, je poslední dobou velmi často skloňovaný název. Jedná se o trend, se kterým přišel Dave Asprey, podle kterého by právě tento nápoj měl velmi výrazně napomoct při snaze o redukci váhy. Je však tento trend opravdu účinný, nebo se jedná o pouhý marketingový tah?

Neprůstřelná káva jako zázračný nápoj

Dave Asprey je americký podnikatel, autor a obhájce pseudovědecké nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuků známé jako „Neprůstřelná dieta”, anglicky Bulletproof diet. V rámci této diety nedávno na svém blogu představil tzv. „neprůstřelnou kávu”, nápoj, který by prý měl pomáhat k redukci váhy. Tento zázračný nápoj nás má nabít energií, zasytit na téměř celé dopoledne a tím napomáhat k hubnutí. Sám Asprey tvrdí, že mu tento zázrak dokonce pomohl navýšit jeho skóre v inteligenčním kvocientu o celých 20 bodů!

Z čeho se tento nápoj skládá?

Neprůstřelná káva obsahuje jen několik málo potravin, které máte běžně doma. Nápoj se skládá ze 2 šálků (470 ml) kávy, 2 polévkových lžic (28 gramů) rostlinného másla a 1–2 polévkových lžic (15–30 ml) oleje se středně dlouhým řetězcem triglyceridů (MCT) smíchaných v mixéru. Ano, čtete správně. Káva s máslem a olejem. Tato kombinace opravdu není běžná, ale Dave Asprey stojí za tím, že je více, než účinná.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane s vaším tělem, když řeknete sbohem alkoholu? Tyto čtyři účinky neminou nikoho

Pro velkou část populace je alkohol běžnou součástí života. Ať už na posezení s přáteli, oslavách narozenin, o svátcích, nebo jen tak. Sklenička, nebo pár, to přeci neuškodí. Alkohol funguje podobně jako některé drogy. Máte po něm pocit euforie, odstraňuje úzkosti a zábrany, dodává pocit sebevědomí a jistoty. Co se ale stane s vaším tělem, když alkohol ze svého života zkrátka vyškrtnete? Budete se divit, kolik blahodárných účinků vám může absence alkoholu v životě přinést.
svetzeny.cz

Na jakém principu to funguje?

Dave Asprey si zakládá na poměrně jednoduché filozofii. Tvrdí, že pokud svůj den začnete obyčejnou snídaní bohatou na uhlohydráty, na kterou jste zvyklí, dostanete sice rychlý příval energie, ale za poměrně krátkou dobu vám klesne hladina cukru v krvi. Dostaví se hlad, únava a nesoustředěnost. Asprey si stojí za tím, že začít den s neprůstřelnou kávou zajistí hned několik benefitů, díky kterým budete hubnout. Jedná se o potlačený hlad. Ten nastane díky oleji, který vyrovnává ghrelin a CCK, vaše hormony hladu, a udrží vás sytými až do oběda. Dále budete mít stabilní přísun energie. Nasycené tuky v másle z trávy zpomalují vstřebávání kofeinu, což vám dodá energii na několik hodin místo kofeinového skoku a nárazu. V neposlední řadě pak nastane tzv. mentální jasnost.

Složky obsažené v neprůstřelné kávě se rychle přeměňují na ketony. Keton je typ molekuly, kterou váš mozek využívá efektivněji než sacharidy nebo cukr. Spárujte ketony s pomalu se uvolňujícím kofeinem a doslova ucítíte, jak se vám zapíná mozek.

Mohlo by se vám líbit

10 tipů, jak rychle, zdravě a natrvalo zhubnout do plavek

Léto se blíží a s ním přichází čas, kdy se všichni touží cítit se pohodlně a sebevědomě ve svých plavkách. Pokud hledáte způsob, jak rychle zhubnout do plavek a dosáhnout svého cíle, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou. Nezapomeňte, že cesta k dosažení svých cílů vyžaduje trpělivost, odhodlání a postupné změny životního stylu, které vám pomohou dosáhnout zdravé a trvalé úpravy tělesné hmotnosti.
svetzeny.cz

Je to skutečně možné?

Dave Asprey svá tvrzení opírá o poměrně nejasné studie a zcela ignoruje některé vědecké poznatky. Někteří odborníci se proti jeho tvrzení bouří, někteří však uznávají, že na tom možná něco bude. Někteří se domnívají, že káva s velkým množstvím tuku skutečně může pomoci tělu přijímat energii z kávy postupně, a proto déle, než je obvyklé. Nepopírají ani tvrzení, že tímto způsobem skutečně lze dosáhnout redukce tělesné váhy. Pokud u člověka káva s máslem skutečně vyvolá pocit sytosti, může tím snížit svůj kalorický příjem a začít hubnout.

Hubnutí totiž vždy funguje na principu kalorického deficitu, to znamená, že hubnout začnete v okamžiku, kdy budete mít nižší kalorický příjem, než výdej. Co si o tomto trendu myslíte je zcela na vás. Rozhodně však stojí za vyzkoušení.


BMI kalkulačka

Jsem

Vaše BMI:

Vaše idealní váha:Kalkulačka procenta tuku v těle

Kalkulačka procenta tělesného tuku založená na statistických údajích
Jsem

Vaše procento tělesného tuku:

Hodnota postavy bez tuku:

Objem tělesného tuku:

Hodnota vašeho BMI:

Kalkulačka procenta tělesného tuku založená na tělesných proporcích
Jsem

Vaše procento tělesného tuku:

Hodnota postavy bez tuku:

Objem tělesného tuku:

Hodnota vašeho BMI:

Vaše procento tělesného tuku:

Pravděpodobný poměr tuku ve vašem těle vůči ostatním orgánům, svalům, kůži atd. Může se individuálně lišit dle vašeho věku, kondice, nebo daných tělesných proporcí.

Hodnota postavy bez tuku:

Pravděpodobná hmotnost těla - svalů, kostí, kůže, orgánů, tělesných tekutin atd. - bez tuku. Může se individuálně lišit dle vašeho věku, kondice, nebo daných tělesných proporcí.

Objem tělesného tuku:

Pravděpodobná hmotnost samotného tuku. Může se individuálně lišit dle vašeho věku, kondice, nebo daných tělesných proporcí.

Hodnota vašeho BMI:

Hodnota BMI je pouze orientační, berte ji vždy individuálně. Případně doporučujeme konzultaci s lékařem nebo odborníkem na výživu.


Zdroj článku