Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když řeknete sbohem alkoholu? Tyto čtyři účinky neminou nikoho

Pro velkou část populace je alkohol běžnou součástí života. Ať už na posezení s přáteli, oslavách narozenin, o svátcích, nebo jen tak. Sklenička, nebo pár, to přeci neuškodí. Alkohol funguje podobně jako některé drogy. Máte po něm pocit euforie, odstraňuje úzkosti a zábrany, dodává pocit sebevědomí a jistoty. Co se ale stane s vaším tělem, když alkohol ze svého života zkrátka vyškrtnete? Budete se divit, kolik blahodárných účinků vám může absence alkoholu v životě přinést.

1. Lepší spánek

Je obecně známo, že po konzumaci alkoholu člověk usne poměrně rychle. Mohlo by se tak zdát, že na spánek alkohol nemá žádný negativní dopad. Opak je ale pravdou. Podle odborných studií právě alkohol zásadně narušuje kvalitu spánku. Alkohol narušuje tzv. normální spánkovou architekturu fyziologického spánku, kdy se střídají fáze REM, kdy se nám zdají sny, a hlubokého Non-REM spánku. Vlivem alkoholu dojde v první fázi spánku k navození hlubokého útlumu a rychlému nástupu hlubokého spánku. Právě při něm nejprve dochází k výrazné svalové relaxaci, po které mohou následovat svalové křeče a zatuhnutí. Ve druhé fázi pak přichází potlačený REM spánek, který je mělký a člověk se v této fázi snáz probudí. Právě z těchto důvodů se po požití alkoholu často druhý den probouzíme nevyspalí, rozlámaní a s bolestí hlavy.

Alkohol k dětem nepatří: I symbolický přípitek může ublížit

Svátky se nezadržitelně blíží. Dřív než dítěti nabídnete byť symbolický sváteční přípitek, uvědomte si, že i malým množstvím alkoholu můžete dětem (a později sobě) zadělat na problém
svetzeny.cz

2. Zhubnete

Víte, kolik alkohol zhruba obsahuje kalorií? Alkohol jsou v podstatě prázdné kalorie, které vám nepředají žádnou výživovou hodnotu, ale rozhodně přispějí k tloustnutí. Jako příklad lze uvést třeba tolik Čechy oblíbené pivo - v jednom půllitru se skrývá přibližně 200 kcal. To odpovídá jedné koblize s marmeládou. Ani ostatní alkoholové nápoje na tom nejsou o moc lépe. Panák vodky obsahuje 100 kcal a jedna sklenička vína (1,5 dcl) odpovídá 105 kcal. Už jen z tohoto důvodu po vysazení alkoholu začnete hubnout bez větší námahy. Zároveň konzumace alkoholu přirozeně posiluje apetit. K půllitru piva si asi nedáte salát, že ne?

Většinou saháme po mastných a nezdravých potravinách, které bychom si bez konzumace alkoholu nedali. Zároveň toho s alkoholem sníte mnohem více, než normálně. Některé studie tvrdí, že dokonce až o 30% více, než bez požití alkoholových nápojů. Alkohol totiž stimuluje v mozku pocit sytosti (respektive hladu) a ovlivňuje některé hormony, které se při tom uvolňují.

Info ikona
alkohol

3. Krásnější pleť

Možná jste si někdy všimli, že ráno po bujarém večírku, kde tekl alkohol proudem, nevypadá vaše pleť zrovna nejlépe. Je to způsobeno tím, že alkohol vysoce dehydratuje jak celý organismus, tak pleť. Odborníci tvrdí, že jen pár dní po vysazení alkoholu budete na své pleti pozorovat pozitivní změny. Pleť bude lépe hydratovaná, bude mít jiskru a zlepší se některé kožní problémy, jako například zarudnutí na tvářích a kolem nosu, lupy, exémy, nebo růžovka.

4. Pozor na cukry

Jeden z mála negativních důsledků, které mohou nastat potom, co se rozhodnete přestat pít alkohol je ten, že nějakou dobu pravděpodobně budete toužit po sladkém více, než obvykle. A co za tím stojí? Chemická látka jménem Dopamin. Uvolnění této chemické látky v mozku způsobuje krásné a slastné pocity euforie, uvolnění a uklidnění.

Dopamin se uvolňuje zpravidla po požití alkoholu, různých drog a také cukru. A právě to je důvod, proč po úplném omezení alkoholu bude vaše tělo vyhledávat jiné cesty, jak dosáhnout zmíněného uvolnění Dopaminu. Tento stav však ve většině případů trvá jen krátkou chvíli než si tělo zvykne. Stačí tak pouze zatnout zuby, mít pevnou vůli a nemusíte se ničeho obávat.

Zdroj článku