Přejít k hlavnímu obsahu

Čištění pleti: proč je tak důležité?

Tajemství čisté a zářivé pleti je opravdu velmi jednoduché: pravidelné a pečlivé čištění. Pleť se totiž musí každodenně poprat s celou řadou zátěžových faktorů, jako je silné líčení, znečištěné životní prostředí a další. Pravidelné čištění zajistí, že bude pleť jemná a v konečném důsledku také méně náchylná k nejrůznějším pupínkům, černým tečkám a vyrážkám.

Proč pleť pravidelně čistit?

  1. Pravidelné čištění odstraní nahromaděné nečistoty, pleťový maz a další. Pokud se totiž nečistoty na pleti dlouhodobě hromadí, rozhodně jí to neprospívá.
  2. Čištění také napomáhá hydrataci, protože udržuje správně Ph.
  3. Díky čištění pleti lze eliminovat i vznik nepříjemných vyrážek – pleť totiž produkuje tzv. sébum, které jí chrání. Sébum se prostřednictvím vlasových folikulů dostává na povrch pokožky, pokud ale tato není zcela čistá, folikuly se mohou ucpat, dojde k průniku bakterií, čímž vzniká akné. A o akné rozhodně nikdo nestojí.
  4. V neposlední řadě pomáhá čištění pleti absorbovat produkty pleťové péče – pokud je pleť správně očištěná, lépe přijímá hydratační, anti-agingové a jiné krémy, a o to přece jde.

Jak si vybrat ten správný čistící produkt?

Pro výběr správného čistícího produktu je hlavně důležité znát typ pleti, do úvahy berte i věk. Je vaše pleť mastná nebo spíše sušší? Případně smíšená? Je vám 20 nebo třeba 40 let? Nevadí, jen vybírejte opatrně, výběr nevhodného produktu může totiž pleťové problémy spíše zhoršit, což platí zejména, pokud je pleť citlivá a náchylná k alergiím. Vaše čistící rutina se také patrně bude lišit, pokud se pravidelně a výrazně líčíte.

Třeba vám to napoprvé zabere trochu času, ale tato investice se určitě vyplatí. Prostě si pečlivě projděte všechny uličky vaší oblíbené drogerie, pročtěte si etikety, případně se můžete zeptat prodavačky nebo si přečíst nezávislé recenze.

Možností je celá řada – nejste-li si jistá, zkuste to nejjednodušší, třeba tzv. micelárku. Micelární vody jsou relativní novinkou a dokáží si poradit jak s make-upem, tak různými nečistotami, zároveň mají zklidňující účinek. Obsažené látky, tzv. micely, na sebe totiž naváží nečistoty a poradí si i s voděodolným líčením.

Vyzkoušejte třeba jedničku na trhu – micelární vodu od Garnier pro citlivou pleť, dostupné jsou ale i další varianty pro smíšenou či problematickou pleť. Garnier nabízí také dvoufázové micelární vody pro dámy, které si potrpí na výraznější líčení. Tyto vody obsahují oleje, který se po protřepání s vodou spojí a poradí si i s voděodolnou řasenkou. Pro milovnice stínů a linek případně existují i vyloženě oční odličovače, též dvoufázové. Pokud preferujete “mokré” čištění, vyzkoušejte micelární gel.

Jestliže jste fanynkou bylinek, zkuste micelární vodu z řady Garnier Bio s výtažkem z chrpy. Jako mokrou variantu pak můžete zvolit detoxikační mycí gel s esenciálním olejem z citronové trávy, na dočištění použijte tonikum s tymiánovým olejem.

Jak na samotné čištění?

Produkty už máte vybrané a teď jak na to? Samozřejmostí je čištění večerní, vynechávat byste ale neměla ani ráno. Pleť se totiž mastí a potí i ve spánku a ranním čištěním ji potu i mazu zbavujete, navíc pleť takto připravíte na aplikaci denního krému nebo séra.

Pokud používáte mycí emulze nebo gely, neoplachujte je horkou vodou, která pleť vysušuje, zvolte raději vodu vlažnou. Pleť příliš nedrhněte, ale jemně oplachujte nebo kružte vatovým tamponkem.

Možná se ptáte, proč nestačí pro čištění obličeje obyčejná voda nebo proč pleť vůbec čistit. Odpověď je velmi jednoduchá – vaše pleť se vám odmění svým mladším a opečovaným vzhledem, protože kromě čistoty také lépe vstřebá další denní či noční péči. Tak směle do toho.