Přejít k hlavnímu obsahu

Barva očí: Dle vědců se pojí se zdravotními riziky i sklony k alkoholismu. Zjistěte, co značí zelená, modrá či hnědá duhovka

Info ikona
Oči

Barva očí se dle vědců pojí s určitými zdravotními riziky. Dokonce prý dle ní lze určit i to, zda má daný člověk sklony k alkoholismu. Zjistěte, co značí zelená, modrá či hnědá duhovka. Ke kterým nemocem máte sklon a před kterými jste naopak chráněni?

Zelená duhovka

Zelené oči jsou ze všech nejvzácnější. Odhaduje se, že jen pouhá dvě procenta populace se mohou pochlubit touto neobvyklou barvou. Nejvíce lidí s touto barvou očí žije v severní, západní a střední Evropě. Celých 16 % těchto lidí má germánské či keltské kořeny. Dle webu zaměřeného na medicínu a vědu WebMD jsou lidé se zelenou barvou duhovky více náchylní k rakovině očí, než tmavoocí lidé. Jedná se o specifický typ rakoviny, kterým v USA ročně onemocní jen zlomek lidí, proto není třeba přehnaně se obávat. Dobrou zprávou je, že studie amerických vědců naznačuje, že ženy mající zelenou duhovku snáší lépe bolest.

Info ikona
Zelené

Sedy-lehy na pár minut denně a správné rozvržení jídelníčku pro menší bříško. Výsledky uvidíte už za měsíc

svetzeny.cz

Modrá duhovka

Modré oči má dle odhadů asi 8 až 10 % lidí na světě. Nejčastěji jsou to lidé narození v Evropě, převážně ve Skandinávii. Zajímavostí je, že lidé s modrýma očima lépe vidí v noci, ale větší problémy jim dělá oslnění. Platí pro ně také to samé co pro šedooké a zelenooké – jsou náchylnější k rakovině očí, konkrétně k tzv. uveálnímu melanomu. Není třeba však mít obavy, ročně tímto typem onemocní pouze 2500 lidí (data z USA).

Info ikona
Modré

Modroocí lidé mají také vyšší riziko, že onemocní cukrovkou prvního typu, vyplynulo to z evropské studie publikované v roce 2011. Je však zapotřebí dalších výzkumů. Ženy s modrýma očima jsou náchylnější k tzv. hluboké infiltrující endometrióze (DIE), což je velmi závažné onemocnění. Odborníci se domnívají, že geny, které kontrolují barvu očí, se mohou pojit s těmi, které způsobují DIE. Dobrou zprávou je, že lidé s modrýma očima jsou méně náchylní ke kožní poruše zvané vitiligo. Existuje také studie, která naznačuje, že modrooké ženy lépe snáší bolest.

Hnědá duhovka

Hnědé oči má odhadem 55 až 79 % lidí na této planetě. Je to nejběžnější barva duhovky. Tmavě hnědé oči dominují v Africe a v Asii, světle hnědé oči se nejčastěji vyskytují u lidí narozených v Asii, Americe a Evropě. Lidé s tmavě hnědýma očima jsou dle zjištění australských vědců více náchylní k šedému zákalu, jeho vznik je u nich až dvakrát pravděpodobnější. Barva duhovky má dle vědců vliv i na toleranci bolesti. Ženy s tmavýma očima jsou prý větší citlivky. Američtí vědci zkoumali rodící ženy a zjišťovali, jestli ženy s určitou barvou duhovky snáší bolest lépe. Tmavooké ženy dle dotazníků prožívaly větší bolest než ženy se světlýma očima. Nicméně vzorek byl příliš malý, aby se z toho dal udělat obecný závěr, vědci se tímto zjištěním musí zabývat podrobněji. Dobrou zprávou je, že hnědoocí lidé mají menší riziko ztráty sluchu než modroocí lidé.

Info ikona
Hnědé

Spočítejte si podle vzorce, kolik vody denně musíte vypít: Zabráníte bolesti kloubů nebo předejdete vzniku onemocnění srdce

svetzeny.cz

Sklony k alkoholismu

Barva očí dovede prozradit leccos. Výše jsme zmínili zdravotní rizika, v minulosti jsme v tomto článku psali i o povaze v souvislosti s barvou duhovky. Dle věděcké studie z roku 2015 souvisí barvy očí í se sklony k alkoholismu. Studie zjistila, že Evropané a Američané se světlýma očima (barvami jako je šedá, zelená a hnědá uprostřed) mají vyšší míru závislosti na alkoholu než ti, kteří mají oči tmavší. Nejvyšší riziko je prý u modrookých. Výzkumník Dawei Li připouští, že vědci ještě přesně neví, proč se tak děje, ale má svou teorii: „Stále neznáme důvod, ale zjistili jsme, že geny, které určují barvu očí, se nacházejí hned vedle genů spojených s alkoholismem na stejném chromozomu.“ Podobnou studii provedli již v roce 2000 vědci z univerzity v Georgii, rovněž našli korelaci mezi těmito geny. Jejich výsledky také naznačují, že mají modroocí lidé vyšší sklony k alkoholismu.

Zdroje: Healthline, WebMD, Pubmed, Chicago Tribune, News Wise, UNT.edu