Přejít k hlavnímu obsahu

Celostní medicína: Když stůně duše, trpí i tělo. Bolavé místo prozradí, co vás trápí

Naše tělo, mysl a duše jsou propojené a tvoří jeden celek. Nikoho tedy nemůže překvapit, že když stůně duše, trpí tím i tělo. Dlouhodobý stres, úzkosti, deprese i potlačované emoce se pak mohou projevit chronickou bolestí, kterou fyzicky pociťujeme. Víte, s kterými emocemi souvisí vaše bolavé místo?

Fyzická bolest může souviset s duševním zdravím

Studie prokázaly, že fyzická bolest nemusí být způsobena pouze fyzickým zraněním, ale také stresem a emocionálními problémy. Mnoho lidí již ví, že emoční stres může vést k bolestem žaludku, syndromu dráždivého tračníku a bolestem hlavy, ale možná neví, že může také způsobit další fyzické potíže a dokonce i chronickou bolest,“ říká Dr. Susan Babel, psycholožka, která se se specializuje na léčbu deprese způsobené traumatem. Přibývá důkazů o tom, že čím úzkostlivější a více stresovaní lidé jsou, tím jsou jejich svaly napjatější a unavenější.

5 známek toho, že špatná energie proudí vaším tělem: Dokud se jí nezbavíte, nebudete šťastní

Pokud jsme obklopeni negativní energií, brání nám to radovat se ze života a užívat si naplno přítomného okamžiku. Špatná energie může pramenit z našich negativních myšlenek i od toxických lidí v našem okolí. Zjistěte, jestli proudí i ve vašem těle.
svetzeny.cz

Stresu se začalo přezdívat „tichý zabiják“, mluví se o tom, že údajně nám přílišné nervování se dovede ubrat skoro 3 roky života. Také nám dovede pěkně znepříjemnit život, kromě věcí zmíněných doktorkou Susan Babel vede nadměrná míra stresu k padání vlasů, vysokému tlaku, v nejhorším případě může hrozit i infarkt. Chronická bolest se může taktéž dostavit i po prodělaném traumatu. Odborníci zabývající se touto tématikou uvádějí, že 15-30 % lidí trpících posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) mívá problém s chronickou bolestí. Pokud totiž zažijeme nějaké trauma, náš systém v ten moment přejde do „režimu přežití“. Po skončení této události může mít tělo problém vrátit se do normálu, stane se to, že hladina stresových hormonů v těle zůstane zvýšená. Neustále se v těle tvoří stresový hormon kortizol, což může vést ke zvýšení krevního tlaku, má to negativní vliv na imunitní systém i to tělu brání v hojení.

Info ikona
Stres

Místo bolesti souvisí s určitými emocemi

Lékaři jsou si vědomi toho, že psychické a fyzické zdraví je propojeno. Tzv. psychosomatika, tedy vliv psychických funkcí a pochodů na organismus, se dnes zkoumá velmi do hloubky, preferuje se přístup, kdy se na nemoc nahlíží celostně, berou se v potaz fyzické podněty i psychický stav. Celostní medicína věří, že místo, kde pociťujete fyzickou bolest, vždy souvisí s určitými emocemi. Pojďme se tedy podívat na to, s kterými emocemi souvisí bolest jednotlivých částí těla.

Bolesti hlavy a migréna – Pravděpodobně jste člověk, který svou mysl hodně zaměstnává, možná trpíte i úzkostmi či depresí, to se pak projeví úpornými bolestmi hlavy. Paradoxně se někdy stává, že migréna přichází poté, co jste se konečně trochu uvolnili a zbavili se stresu. Jednoznačně byste se měli zaměřit na uklidnění své duše, vyzkoušet můžete například meditaci.

Bolest v oblasti krku a šíje – Souvisí s tvrdohlavostí a záští. Pokud vůči někomu chováte nenávist, může vás v této oblasti bolet. Cestou k vyléčení je naučit se odpouštět.

Rameno – Pokud vás bolí rameno, znamená to, že toho na svých bedrech máte naloženo příliš. Budete muset zvolnit.

Odpustit partnerovi nevěru? 6 známek, že toho upřímně lituje a záleží mu na vás

Někdy se říká, že pokud člověk podvede jednou, udělá to časem znovu, ale ne pro každého to platí. Jenže jak najít sílu znovu partnerovi věřit a vyplatí se to vůbec? Sledujte těchto 6 znamení, která vypovídají o tom, zda váš partner nevěry upřímně lituje a stále vás má ve svém srdci.
svetzeny.cz

Horní část zad – Tato oblast souvisí s osamělostí a odmítnutím, možná jste si prošli zklamáním v lásce, se kterým jste se dodnes nevyrovnali, a proto vás bolí zrovna tato část těla.

Spodní část zad – Tato oblast vás začne bolet, pokud trpíte úzkostmi, které souvisí s prací a financemi.

Lokty a kolena – Bolest těchto částí těla může pramenit z neochoty změnit svůj život, pokud v něm jste nespokojení. Bolest v kolenou také může souviset s velkým egem.

Ruce – Bolest rukou je spojována se socializací, respektive nedostatku kontaktu.

OčiBolí vás oči? Nemusí to souviset jen s dlouhým zíráním do monitoru, může to být i známky popírání objektivní reality.

Pánevní bolest – Tato oblast se pojí se sexualitou a pocity viny. Taková bolest značí vztahové problémy, neuspokojivý sexuální život i lítost nad minulými rozhodnutími, která se týkají vztahů.

Bolest hrdla – Pakliže tento druh bolesti nelze zdůvodnit například alergií nebo infekčním onemocněním, může pramenit z pocitu zahořklosti a rozčarování.

Tady je 6 důvodů, proč nemáte ráno hlad

Všichni jsme slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ale to, že se jedná o populární přísloví, ještě neznamená, že máte ráno pocit hladu. A pokud ne, jíst zdravou snídani se může zdát jako výzva. Proč nemáte ráno hlad? To vám hned prozradíme!
svetzeny.cz

Tohle se stane s vaším tělem, když jdete na procházku hned po jídle

Pochutnáte si na lahodném jídle a co potom? Jdete odpočívat na gauč nebo dáváte přednost malému „cvičení“? Řekneme vám, co se stane, když se hned po jídle vydáte na procházce, nebo jdete dokonce běhat.
svetzeny.cz