Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy narcistky: Nebezpečné sokyně v lásce i falešné kamarádky. Jak je spolehlivě rozpoznat?

Narcisté jsou lidé, na které si ostatní musí dávat velký pozor. Jsou přesvědčeni o své dokonalosti a s ostatními jednají s despektem. Vnímají je jen jako prostředek k dosažení svých cílů. Psychologové tvrdí, že existují rozdíly mezi ženami-narcistkami a muži-narcisty. Zjistěte jaké to jsou, pomůže vám to narcistky rozpoznat a raději se jim vyhnout.

Co jsou narcisté zač?

Narcismus se řadí mezi strukturální poruchy osobnosti. Psychologie narcisty dělí na „šťastné“ a „nešťastné“. „Šťastní“ narcisté byli vychováni matkami, které jim vždy vyjadřovali obdiv a zahrnovaly je láskou. Po vylétnutí z hnízda se narcistům však takové chvály už nedostává, proto se snaží o to být středem pozornosti. „Nešťastní“ narcisté pak pocházejí z rodin, kde matka po dítěti nic nevyžadovala, nebo chyběla při výchově dítěte. Ani otec jim neposkytl dostatek lásky a podpory. V dospělosti se pak takový člověk snaží získat si pozornost jakýmkoliv způsobem. Mezi jejich hlavní rysy patří extrémní pocit sebeúcty, velká touha po pozornosti od ostatních, přehánění ohledně úspěchů, kterých dosáhli, očekávání, že se s nimi bude speciálně zacházet, víra v to, že jsou výjimeční, touha mít vždy to nejlepší, nedostatek empatie vůči ostatním, nárokování si věcí, které jim nepatří. Narcistu tedy můžeme charakterizovat jako přehnaně sebevědomého člověka, který sám sebe neskonale obdivuje, k ostatním se chová arogantně a povýšeně a nedokáže projevit soucit.

Mohlo by se vám líbit

10 faktů, které by měla přijmout každá žena o mužích

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Je tomu opravdu tak, a kdybychom si my ženy nenalhávaly neustále nějaké romantické nebo i dramatické scénáře, měly bychom život lehčí. Často nás právě naše mysl drží v situacích a vztazích, které nám nejsou příjemé.
svetzeny.cz

V čem jsou ženy narcistky jiné?

Studie vědců z Nebrasky, která byla publikována v roce 2014 se snažila zjistit, jestli existují nějaké rozdíly mezi muži-narcisty a ženami-narcistkami. Tato studie sesbírala data o 470 000 lidech. Identifikovala celkem 6 zásadních rozdílů a také zjistila, že k narcismu inklinují jednoznačně spíše muži. První rozdíl tkví ve vykořisťování a nárokování si druhých. Takto jednají zejména muži-narcisté, pro ženy to není typické chování. „Ve srovnání s ženami, vykazují muži větší míru asertivity a touhu po moci. Co se týče exhibicionismu, jsou na tom obě pohlaví podobně, což znamená, že je stejná pravděpodobnost, že se projeví ješitně či sebestředně,“ říká Emily Grijalva, autorka studie. Dalším rozdílem je to, jaký důraz kladou na svůj vzhled. Ženy narcistky jsou dle zjištění vědců parádivější než muži-narcisté. Zatímco muži se spoléhají spíše na svůj šarm a osobní kouzlo, u žen je to jinak. Ty svou krásu používají jako zbraň, aby vyšachovaly ostatní ze hry. Narcistka se bude vždy snažit vypadat co nejlépe, aby toho mohla využít ve svůj prospěch.

Mohlo by se vám líbit

Když se muž chová takto, nemá to budoucnost: 5 varovných signálů, že mu jen lechtáte ego a nemyslí to s vámi vážně

Někdy je těžké poznat, zda to s vámi muž myslí vážně, nebo zda mu jen lechtáte ego, například po těžkém rozchodu. Víte, kterých 5 varovných signálů značí, že to muž s vámi nemyslí vážně? Zjistěte, které to jsou, příště už s jistotou budete vědět, zda má cenu se s vaším novým objevem vídat dál.
svetzeny.cz

Muži-narcisté se od žen-narcistek také liší přístupem k dětem. Zatímco muže-narcisty děti příliš nezajímají, ženy-narcistky pochopily, že dítě se mohou využít jako pěšáka ve své hře. Používají je pro doplnění svého sociálního statusu, matky-narcistky se vždy snaží o to, aby jejich děti byly ve všem nejlepší a skvěle je reprezentovaly. Jinak to mají muži a ženy i se sebevědomím, u mužů vychází zevnitř, kdežto ženy-narcistky získávají své sebevědomí z pocitu nadřazenosti nad ostatními. Narcistky jsou za každé situace sebejisté a okatě dávají najevo, v čem všem předčí ostatní, přičemž své úspěchy notně zveličují. Také narcisté a narcistky dosahují věcí, po kterých touží, různým způsobem. Muži se v první řadě snaží využívat své moci a postavení. Pokud to nepomůže, uchylují se k zastrašování, záchvatům vzteku i agresi. Ženy na to jdou méně útočnou formou, spíše se uchýlí k manipulaci. Umí v druhých velmi dobře vzbudit pocit viny a lítost. Odlišně také přistupují k penězům. Zatímco pro muže jsou finance symbolem statusu a moci, ženy k nim přistupují zcela jinak. Nesnaží se vytvářet větší finanční rezervy a velmi rády okázale utrácejí, aby ostatní viděli, že si to mohou dovolit. Posledním rozdílem je jejich přístup k přátelům. Narcisté je vnímají jako konkurenci, kdežto ženy-narcistky si uvědomují, že s nimi mohou manipulovat a rafinovaně toho využívají.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku
Mohlo by se vám líbit

5 známek špatné energie ve vašem životě a jak ji odstranit

Termín „špatná energie“ používáme neustále. Kdykoliv se nám něco nedaří, rychle si to vyčítáme. Lidé, kteří nás obtěžují nebo vypadají negativně, nám přináší špatnou energii do života a my se ihned začneme cítit špatně. Poradíme vám, jak ji odstranit ze života.
svetzeny.cz