Přejít k hlavnímu obsahu

Maminky pozor: 5 chyb, které děláte při výchově dcer. Negativně to ovlivní jejich budoucí vztahy i sebevědomí

Info ikona
Výchova dětí

Každá maminka chce pro svou dceru jen to nejlepší, o tom není pochyb. Mnohdy se ale maminky nevědomky dopouštějí pěti častých chyb, které mohou jejich dceru negativně ovlivnit v budoucnu. Ať už se jedná o problémy se sebevědomím a následné poruchy příjmu potravy či budoucí komplikované vztahy s muži. Zjistěte, jaké chyby maminky obvykle při výchově dělají.

1. Chcete, aby byla jako vy

Maminky často projektují své zájmy a ambice do svých dcer. Myslí si, že to co baví a zajímá je, bude také vhodnou zábavou pro jejich dceru. Často také mají tendenci realizovat si nesplněné sny skrze svou dceru, například pokud maminka toužila po kariéře v modelingu, bude svou dceru tlačit tímto směrem, mnohdy bez ohledu, zda na to dcera má předpoklady a vlohy. Nechte vaši dceru jít svou cestou, dělat, co ji baví. To je základem úspěchu. Podpořte ji v tom, je to důležité pro její sebevědomí.

2. Zaměřujete se příliš na její vzhled

Maminky své dcery rády parádí, současný trend je i ladit svůj outfit s tím, který má na sobě dcera. To vše je v pořádku, pokud se pro vás ovšem vzhled vaší dcery nestal středobodem vesmíru. Pokud chcete z dcery vychovat sebevědomou ženu, neměl by vzhled být tím, na co se primárně soustředíte. Je samozřejmě důležité zajistit například to, aby vaše dcera měla zdravou váhu a správně sestavený jídelníček, ale buďte opatrní se slovy. Pokud byste dceru ranila, můžete jí do budoucna zadělat na poruchy příjmu potravy, jako jsou anorexie či bulimie. Také je důležité odprostit se od zažitých stereotypů, co by měla holčička nosit. Pokud namísto růžových načančaných šatiček má vaše dcera raději pohodlné tričko a kalhoty, neměla byste ji nutit oblékat se dle vašich představ.

Tři věty, které nikdy neříkejte svému synovi: Navždy mu zničíte sebevědomí i schopnost prožívat emoce

svetzeny.cz

3. Shazujete před ní otce

Toto je častá chyba maminek, které jsou rozvedené či mají problémy ve vztahu. Mají tendenci před dcerou otce vykreslit ve špatném světle a shazovat ho. Je v zájmu vašeho dítěte, aby mělo dobrý vztah s oběma rodiči, ať už se mezi vámi stalo cokoliv. Dcery potřebují i otcovskou lásku, jak říká i terapeutka Caitlin Marvaso: „Otcové poskytují dcerám mužský vzor. Učí své děti tomu, co je to respekt, nastavují hranice a pomáhají dcerám po celý život, co se týče jejich vztahů s muži. Pokud vaší dceři tento vzor chyběl, když vyrůstala, bude jí tato zkušenost chybět.“ Nezapomínejte na to, že otec vaší dcery nastavuje její standard, který se následně může promítnout do volby jejího budoucího partnera. A vzorce chování, které vidí ve vašem vztahu s otcem, může vaše dcera jednou zrcadlit ve svých vztazích.

4. Přehnaná opatrnost

Maminky mívají tendenci své dcery přehnaně hlídat. Od mala je holčičkám často vštěpováno, že jsou křehké, jemné, citlivé. Někdy je maminky odrazují od „klučičích“ her ve strachu, že si dívky při nich ublíží. Výsledkem je to, že vaše dcera může nabýt dojmu, že méně odolná ve srovnání s chlapci. Katy Harris, dětská behaviorální terapeutka doporučuje, abyste nedělala rozdíly mezi pohlavím a nechala dceru, ať si klidně hraje v klučičím kolektivu.

5. Domácí práce děláte jen vy

Ačkoliv je model, kdy žena po příchodu z práce nastupuje na „druhou směnu“, která obnáší kompletní úklid domácnosti a starost o děti přežitek, bohužel v některých domácnostech se tak stále děje. Je důležité být dceři vzorem a ukázat jí, že i muži mají také své povinnosti, a že se všichni z rodiny spravedlivě podílí na chodu domácnosti. Vaše dcera bude tento rodinný model, ve kterém je vychovávána, v budoucnosti pravděpodobně také zrcadlit.

Neposlouchá mě, nerozumí tomu, co říkám. Je možné se domluvit, když máme pocit, že nás druhý nechápe?

svetzeny.cz

Maminky, pozor: Nechcete navždy zničit dceři sebevědomi? Tak tohle před ní nikdy neříkejte

svetzeny.cz