Přejít k hlavnímu obsahu

Maminky, pozor: Nechcete navždy zničit dceři sebevědomi? Tak tohle před ní nikdy neříkejte

Mnohdy zapomínáme, že nejen naše chování vůči dětem může ovlivnit jejich vývoj. Jsou to i naše slova, která děti vnímají velmi pozorně, a která je formují do budoucna. Možná stejně jako ostatní matky děláte jednu velkou komunikační chybu, která může do budoucna negativně ovlivnit vaše dítě.

Jen si trochu postěžovat...

Blíží se léto, vy si jen chcete trochu ulevit a vypovídat se kamarádce o tom, jak se letos opět nevejdete do loňských bikin a že jste za poslední dva roky přibrala pár kilo. Zatímco jí povídáte o svých obavách, které se týkají vašeho vzhledu v plavkách, celý váš hovor poslouchá vaše dcera. A můžete si být jistá, že vaše nářky jí nejdou jedním uchem tam a druhým ven. Ve skutečnosti to pro vaši dceru možná bude do budoucna větší problém, než si teď myslíte. Měla byste si uvědomit, že pokud sama o sobě mluvíte kriticky, vaše dcera to vnímá, a až bude v pubertě, může hrozit, že i ona o sobě bude značně pochybovat, hledat na sobě chyby a stydět se jít v plavkách na koupaliště.

Mohlo by se vám líbit

Manuál jak (ne) zničit dětskou dušičku

Dětské dušičky jsou chatrné, snažíme se je proto přirozeně chránit. Jenže zamlžování skutečností a neupřímnost je pro ně kolikrát horší než pravda. I ony jsou členy rodiny, kteří mají právo vědět, jak se věci mají.
svetzeny.cz

Tlak na to vypadat dobře je už tak velký

Musíte mít na paměti, že svým chováním jen přiléváte olej do ohně. Pro vaši dceru už tak bude dospívání velmi těžké. V naší kultuře je velký tlak na to vypadat dobře. I když už se za ty roky leccos změnilo a módní návrháři i časopisy se snaží ukázat různorodou krásu žen, nebudeme si nic nalhávat, stále je pro mnohé lidi zakořeněným ideálem krásy štíhlá dívka s perfektními mírami. Často dívky v pubertě ztotožňují svoji hodnotu s tím, jak vypadají. Pokud od vás převezmou vaše vzorce chování, tak nebudou mít rády svůj vzhled a bude pro ně těžší získat sebeúctu a některé dívky honba za ideálem krásy může dohnat až k poruchám příjmu potravy.

 

Vyšlete dceři jasný signál

Je důležité, abyste dceru odmalička vychovávala v tom, že její krása je jedinečná a měla by být na sebe pyšná. Je alarmující, že jedno ze čtyř dětí drží určitý typ diety už v 7 letech! Na tuto skutečnost upozornil report Common Search Media. Nejprve je potřeba, abyste sama o sobě přestala mluvit kriticky. Když dcera bude vzhlížet k sebevědomé matce, je rozhodně větší šance, že půjde v jejích šlépějích a vyroste z ní žena, která si je vědomá své hodnoty a vady na kráse pro ni nejsou něco, co by jí dělalo starosti. Dcery často zrcadlí chování svých matek, proto je důležité, abyste jí byla vzorem.

A další podstatná věc, nemluvte škaredě ani o ostatních ženách. Opět tím dceři vyšlete stejný signál, a to, že váha a vzhled jsou důležitými aspekty života. A vaše dcera o sobě na základě toho začne pochybovat. Vysvětlete dceři, že vzhled v životě není to hlavní, snažte se zdůrazňovat její jiné silné stránky. Vyprávějte dceři o silných a úspěšných ženách, takové příběhy ji budou motivat k tomu, aby na sobě také zapracovala. Také dceři dokažte, že neexistuje něco jako univerzální krása, každému se přece líbí něco jiného. Vždyť i zdánlivá vada na kráse leckteré ženy proslavila, krásným příkladem je například modelka Winnie Harlow, která má kožní nemoc zvanou vitiligo. To ji však nezabránilo zazářit na londýnském Fashion Weeku, stát se andílkem Victoria´s Secret a být tváří prestižních módních značek.

Mohlo by se vám líbit

Rodiče ovlivňují sexuální život dětí: Ty, které emocionálně zanedbávali, trápí sexuální dysfunkce i nespokojenost se sexem

Rodiče výrazně ovlivňují sexuální život svých dětí. Podle odborníků se emocionální zanedbávání dítěte ze strany rodičů v jeho dospělosti projevuje řadou negativních projevů, mezi nimiž mohou být vedle malého sebevědomí i různé sexuální dysfunkce či tendence k rizikovým sexuálním praktikám. Potvrdila to nejnovější studie, podle níž se s emočním zanedbáváním v různé míře setkalo 65 procent respondentů.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Cítíte se osaměle? Na vašem zdraví se to odrazí hůř než nadváha. Zažeňte úzkosti i nudu pomocí těchto 3 tipů

Světová pandemie koronaviru zasáhla do životního tempa většiny lidí. Menší počet kontaktů, nařízený home office a práce z domova mohou mít nevalný vliv na lidskou psychiku. Jak se vyhnout nudě a pocitům úzkosti z osamění? Důležité je si najít i doma vhodnou zábavu, která vás zbaví negativních myšlenek a zažene chmurnou náladu. Vyzkoušejte proto pár našich tipů, které vám pomohou navrátit se zpět k psychické pohodě.
svetzeny.cz