Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete z dcery vychovat úspěšnou ženu? Vědci radí rodičům mít od svých dětí vysoká očekávání. Co vaši dceru předurčuje k úspěchu?

Chtěli byste ze své dcery vychovat úspěšnou mladou ženu? Pak dle vědců musíte udělat jednu zásadní věc, tipnete si, která to je? Důležité je v této záležitosti najít balanc, zjistěte, jak na to. Na závěr se podívám na jeden zajímavý bod, u kterého byste nečekali, že vaši dceru předurčuje k úspěchu.

Matky se podílí na úspěchu svých dcer, říkají vědci

Jste v životě úspěšná? Pak za to z části vděčíte i svým rodičům, zejména matce. Alespoň to tvrdí vědci z britského Essexu, kteří se touto problematikou ve své studii zabývali. Ti došli k závěru, že větší šanci být úspěšné mají v životě dcery náročných rodičů (zejména matek), kteří mají od svých dětí vysoká očekávání. Studie se zúčastnilo 15 000 britských dívek, vědci zkoumali jejich život a úspěchy po dobu 10 let, děvčatům na počátku studie bylo 13 až 14 let. Vědci zjistili, že ty dívky, od kterých měli rodiče (obzvláště matky) vysoká očekávání, měli mnohem menší šanci, že nastanou události, které by jim cestu k úspěchu zkomplikovaly – například otěhotnění v pubertě, nedokončení střední školy, nepřijetí na vysokou školu, problém najít si zaměstnání. Nutno dodat, že otravné připomínky rodičů směřující k tomu, aby se dívky více snažily, dívky samozřejmě zejména v pubertě netěšily, ale samy uznaly, že jim tyto poznámky utkvěly v hlavě a zapůsobily na ně.

Mohlo by se vám líbit

Věda odhalila 7 věcí, které vás činí neatraktivní. Odhalte je a změňte svůj život jednou provždy

Několik věcí, které se v našem životě objevují každodenně z nás, aniž bychom to věděli, dělají neatraktivní osoby. Vědci odhalili, co snižuje naši atraktivitu u opačného pohlaví. Zaměřte se na tyto věci a změní se vám život.
svetzeny.cz

Oceňte píli, nejenom úspěchy

Všeho moc škodí, jak dceru motivovat, ale „nepřepísknout“ to, aby se pak necítila špatně, když vše nevyjde dle vašich představ? Standfordská psycholožka Carol Dweck, která se dlouhodobě zabývá psychologií úspěchu, má jasno. Je třeba, abyste ocenili snahu, píli a úsilí, které vaše dcera vkládá do činnosti, ve které chce být úspěšná. Mnohdy se totiž rodiče soustředí jen na úspěch, který si ještě k tomu jasně definují – jedničky, zlaté medaile, první místa v soutěži. Cokoliv pod tuto úroveň je pro ně špatně a mnohdy nedokážou docenit enormní úsilí, které dítě do aktivity vložilo. Pokud snahu dítěte shazujete jen protože nedosáhlo první příčky, učíte jej dle ní tzv. fixnímu myšlení, což je špatně. Toto myšlení je totiž spojeno s předpokladem, že každý jsme se narodili s určitou inteligencí a schopnostmi, které jsou pevně dané a jen těžko se na nich dá pracovat. Pokud tedy neuspějete, znamená to, že nejste dost dobří a chytří. Raději dceru naučte tzv. růstovému myšlení, kdy vaše dítě pochopí sílu píle a zlepšování se. Je to daleko více motivační a probudí to v dítěti touhu po učení, poznávání a zlepšování se. Vždy dceru za její odvedenou práci pochvalte bez ohledu na dosažený úspěch.

Info ikona
Matka a dcera
Mohlo by se vám líbit

Tajemné příběhy a pověsti: Strašidelné hrady v Česku, které musíte navštívit!

Navštěvujete rádi hrady? Zkuste si jejich příští návštěvu zpestřit tajuplným příběhem, který je k danému hradu vázán. Zkuste se do něj během návštěvy hradu vcítit a zažijte tak novou nezapomenutelnou zkušenost z návštěvy jednoho z českých hradů!
svetzeny.cz

Domácí práce jsou důležité

U tohoto bodu je třeba zmínit, že samozřejmě to platí i pro chlapce a muže, na úklidu domácnosti by se měl podílet každý její člen. V našem článku je však řeč o výchově úspěšných dcer, možná se ptáte, jak vaší dceři v budoucím úspěchu může pomoci vyndavání nádobí z myčky, vynášení odpadků a vytírání podlahy. Bývalá děkanka Standfordské univerzity Julie Lythcott-Haims vysvětluje, proč si myslí, že je to klíč k úspěchu: „Pokud děti neumývají nádobí, znamená to, že to za ně dělá někdo jiný. A tak jsou osvobozeni nejen od práce, ale také od toho, aby se naučili, že práci je třeba udělat a každý z nás musí přispět ke zlepšení celku.“  Ve skutečnosti nejde ani tak o tu konkrétní činnost, ale vaše dítě se musí naučit, že život není jen zábava, ale také povinnosti a také, co je to týmová práce. Pokud byste jejím slovům nevěřili, jsou na to i data, touto problematikou se zabývala univerzita v Minnesotě, kdy bylo zjištěno, že domácí práce, které děti dělaly od malička, byly jedním z nejlepších prediktorů pro dokončení vzdělání, úspěšnou kariéru a zdravé vztahy.

Zdroje

Isser.essex.ac.uk Redtri.com