Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemné příběhy a pověsti: Strašidelné hrady v Česku, které musíte navštívit!

Info ikona
Hrad Trosky

Hrad Trosky

Navštěvujete rádi hrady? Zkuste si jejich příští návštěvu zpestřit tajuplným příběhem, který je k danému hradu vázán. Zkuste se do něj během návštěvy hradu vcítit a zažijte tak novou nezapomenutelnou zkušenost z návštěvy jednoho z českých hradů!

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk se nachází na Šumavě a je nejvýše položeným královským hradem v Čechách.  S tímto gotickým hradem, který nechal postavit český král a římský císař Karel IV., se pojí hned dvě pověsti. Podle jedné z nich se v severní věži schází kostlivci, kteří zde popíjejí, z věže se ozývá hluk a cinkání skleniček, dokud nenastane půlnoc. Podle další pověsti se kolem hradu pohybuje pohanská bohyně Swiza, ohavná ježibaba oblečená do vlčí kůže, která může osamělého člověka proměnit v kámen. Nad ránem je zas kolem hradu slyšet dusot koní, na kterých jezdí zakletý pán.

Info ikona
Hrad Kašperk

Hrad Střekov

Hrad Střekov se nachází u Ústí nad Labem. Podle jedné z pověstí zde spáchala sebevraždu Matylda, dcera pána z Vrabnic, která byla proti své vůli provdána za Jakuba ze Střekova. Jakub se k ní údajně choval velmi hrubě a navíc se zamilovala do podkoního. Když to Jakub zjistil, nechal podkoního umučit hladem ve sklepení a zavraždit bratra Matyldy. Poté, co to Matylda zjistila, se nešťastná vrhla ze skály, na které dodnes pouze tři týdny v roce roste rostlina tařice se zlatými kvítky, které symbolizují její zlaté vlasy. 

Info ikona
Hrad Střekov

Hrad Trosky

Území Libereckého kraje, kde se hrad nachází, prý kdysi navštěvovali i Keltové, jelikož se na tomto místě nacházel vstup do dalších světů v podobě 600 metrů hluboké průrvy. Keltové se významně podíleli na pověsti, že se hrad nachází na území pekla, které se nachází na druhé straně průrvy. Jiné pověsti zase tvrdí, že na konci jeskyně se nachází zásobárna vody pro hrad nebo poklad za železnými dveřmi.

Info ikona
Hrad Trosky

Hrad Pernštejn

Gotický hrad Pernštejn na východním okraji Českomoravské vrchoviny má svou vlastní pověst o černé paní. Jde o ducha služebné Adléty, která podlehla svému chtíči a jako neprovdaná přišla do požehnaného stavu. Sama pak prohlásila, že jestli je těhotná, ať se raději propadne. Od té doby ji nikdo nespatřil. Říká se však, že její duch obchází po hradě a pokud uvidíte Adlétu v bílých šatech, znamená to dobrou zprávu o budoucím novorozenci. Pokud ji prý uvidíte v černých šatech, je to předzvěstí smrti.

Info ikona
Hrad Pernštejn

Hrad Helfštýn

Moravský hrad Helfšýn se pojí s mnoha pověstmi. Podle jedné z nich zde kdysi žil rytíř Jan Messenpeck, který jednoho dne unesl přímo z veselky dívku jménem Anežka. Ta se však raději zabila skokem do hlubokého jezírka hradu a proklela ho. Jezírko poté zezelenalo a od té doby se má na hradě údajně vyskytovat její duch. Zelená paní prý za sebou nechává zelenou šmouhu na zdi, která vám přinese štěstí, pokud se jí dotknete.

Info ikona
Hrad Helfštýn