Přejít k hlavnímu obsahu

Co skončilo na dně Černého jezera na Šumavě? Oblíbené turistické místo je spojeno s nacistickou minulostí a mnoha spekulacemi

Černé jezero na Šumavě je oblíbeným turistickým cílem uprostřed překrásné přírody. Lákavá ale není jen působivá přírodní scenérie. Místo je opředeno i mnoha legendami o tom, kdo v něm žije, i co by mohlo být skryto na dně jezera. Pokud jste některou z těchto pověstí a legend slyšeli, pak jistě víte i to, že je spojena s nacistickou minulostí. Údajně zde nacisté za války ukryli důležité dokumenty.

Černé jezero, nacházející se v malebné přírodě Šumavy, je největším a nejhlubším přírodním jezerem v České republice. Svůj název dostalo díky tmavému zbarvení vody, způsobenému rašelinovým nánosem na dně. Právě hloubka, špatná viditelnost a divoké okolí jezera již po dlouhá desetiletí podněcují příběhy o záhadách, které by mohly být skryté pod jeho klidnou hladinou. Největší pozornost budí spekulace, že na dně jezera leží tajné dokumenty z druhé světové války, které měly být uloženy nacisty ve snaze zahladit důležité stopy.

Nacistické dokumenty a objev StB

Jedna z nejznámějších legend se váže k poválečnému období, kdy se začalo šířit, že německé síly během svého ústupu na konci druhé světové války zanechaly v jezeře důležité dokumenty a materiály. Podle historických záznamů německá armáda údajně usilovala o to, aby se cenné šifrované archivy a další dokumenty nedostaly do rukou spojenců. Černé jezero se nabízelo jako ideální místo, kde se takové důkazy daly navždy skrýt – jeho hloubka, nesnadná přístupnost a temná voda měly zajistit, že se k bednám plným tajných dokumentům nikdo nedostane.

V 60. letech se Československá tajná služba rozhodla prozkoumat jezero za pomoci potápěčů i techniky, která by pomohla lokalizovat případné kovové předměty na dně. V médiích byla následně zveřejněna zpráva, že potápěči nalezli na dně Černého jezera skutečné nacistické dokumenty. Tento objev způsobil velké vzrušení a okamžitě se stal senzací. S odstupem let se ale prokázalo, že šlo o dezinformační kampaň StB, jak zdiskreditovat některé západní státníky a vrhnout stín na směrování západoněmecké politiky. Ačkoliv se jednalo o podvod, aféra posílila mýtus o tom, co by mohlo být na dně jezera skutečně ukryto.

Nakažlivá nemoc Syndrom K naháněla příslušníkům SS hrůzu: Záhadný vir zachránil desítky italských Židů před nacisty

Ztracený poklad

Další pověsti hovoří o tom, že kromě dokumentů se v jezeře nachází i nacistický poklad, případně zlato, které mohlo být součástí kořisti uloupené během války. Historici však upozorňují, že podobné legendy o pokladech ukrytých ve vodách jsou často jen výplodem lidské fantazie, která touží po tajemstvích a zázračných nálezech. Přesto se pověst o pokladu v Černém jezeře drží při životě.

Mohlo by se vám líbit

Záhady v Čechách a na Moravě: Mezi přízraky v Branišovském lese budí největší pozornost strom oběšenců. Důkazy nejsou, jen četné legendy

V lese byste měli pocítit klid, zrelaxovat mysl, nabít se energií z čisté přírody. V Branišovském lese, u stejnojmenné vesnice Branišov nedaleko Českých Budějovic, na vás ale spíše dolehne tíseň a rychle zatoužíte po tom vzít nohy na ramena. Z čeho tu mají lidé nevysvětlitelný strach?
svetzeny.cz

Démon z hlubin, upíři i rusalky

Pokud se dnes k jezeru vypravíte během letních prázdnin nebo o víkendu, tajemnou atmosféru zřejmě nepocítíte tolik, Černé jezero patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Vyberete-li si ho jako cíl výletu mimo obvyklou sezonu, ticho a ponurá atmosféra temných šumavských hvozdů na vás dýchne a může lehce probudit fantazii. Ta je zřejmě původcem legend o démonovi, který žije na dně jezera a každého, kdo do chladivých jezerních vod vstoupí, stáhne k sobě. Jiné pověsti vypráví také o rusalkách či upírech.

Pohádka na Šumavě. Místo s poetickým názvem se stalo dějištěm lynčování čarodějnice i vražd

Tajné podzemní jezero

Všechna šumavská jezera mají být dle legend v podzemí propojena hlubokými kanály a chodbami, které vedou do podzemního jezera. To by muselo být pořádně hluboko, protože samotné Černé jezero dosahuje hloubky čtyřicet metrů.

Mohlo by se vám líbit

Záhady v Čechách a na Moravě: V jihlavském podzemí je údajně vstup do jiného světa. Návštěvníci zde vídají tajemné postavy, které mizí ve zdech

Patří k druhému nejrozsáhlejšímu podzemí v republice, ale co do tajemna, drží podzemí v Jihlavě rozhodně prvenství. Jakmile do chodeb vstoupí velmi citliví lidé, kteří mají mimosmyslové vnímání, tzv. senzibilové, ihned jejich tělo pohltí negativní energie. Turisté pak zde prý vídají tmavé postavy, které po chvíli zmizí, a slyší kroky. Myslíte si, že to jsou jen výmysly, aby se podpořila návštěvnost?
svetzeny.cz

Jezero vyhloubil naštvaný čert

Zda je s ostatními jezery to Černé spojeno, jasné není, jedno ale leží nedaleko a můžete je spojit do jediného výletu. I k Čertovu jezeru se pojí tajuplné pověsti, týkající se i původu jeho názvu. Údajně se zde čert pokusil stáhnout do pekel nevinnou dívku, která se bránila a v nestřeženém okamžiku se jí podařilo přivázat k čertovu ocasu těžký kámen. Ten svalila do lesního jezírka, které se tu kdysi nacházela, a kámen s sebou čerta stáhl pod hladinu. Naštvaný pekelník se bránil tak usilovně, až tu vyhloubil pořádnou díru, kterou později zatopila voda.

Černé jezero na Šumavě zůstává fascinujícím místem, které láká jak nejen milovníky přírody. Přestože se na jeho dně zatím nenašly žádné poklady, mystická aura jezera zůstává zachována. Je to místo, kde se kouzlo přírody setkává s legendami, návštěva Černého jezera vám jistě nabídne zážitek plný ticha, tajemství a krásy šumavské přírody.

Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Černé jezero na Šumavě
Mohlo by se vám líbit

Záhadné děti s černýma očima: Objevit se mohou kdykoliv, ze života udělají peklo, tvrdí legenda

Příběhy o záhadných dětech s černýma očima patří k nejpodivnějším a nejvíce znepokojivým legendám, které si lidé po celém světě vyprávějí. Ačkoliv se jedná o mýty, mnozí tvrdí, že se s těmito tajemnými postavami setkali. Kdo jsou tyto děti a proč z nich mají všichni takový strach?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit