Přejít k hlavnímu obsahu

Nakažlivá nemoc Syndrom K naháněla příslušníkům SS hrůzu: Záhadný vir zachránil desítky italských Židů před nacisty

Ničeho se nebáli nacisté více, než nakažlivých nemocí. Ve fašistické Itálie se během války začal objevovat záhadný vir - Syndrom K. Příznaky podobné tuberkulóze naháněly příslušníkům SS hrůzu a raději se nemocničním pavilonům s nakaženými Židy vyhýbali, jako čert kříži. Mnoho lidí tak bylo zachráněno před jistou smrtí v koncentračních táborech

Geniální nápad, jak zachránit alespoň hrstku životů se zrodil v římské katolické nemocnici Fatebenefratelli. Jako jedna z mála nemocnic nebyla pod fašistickou nadvládou. Tým lékařů zde vedl profesor Giovanni Borromeo, jenž byl silně protifašistický. 

Syndrom K označoval Židy

Když nacisté napadli židovské ghetto, které se nacházelo naproti zmíněné budově, několik Židů se schovalo právě v nemocnici. Místní psychiatr Adriano Ossicini, jenž v nemocnici pracoval jako dobrovolník, okamžitě vyhotovil fiktivní spisy, ve kterých stálo Syndrom K. Tímto označením v nemocnici rozlišovali klasické pacienty od židovských. „Syndrom K jsme uváděli v kartě proto, aby bylo jasné, že ten nemocný člověk vůbec není nemocný, ale je Žid,“ řekl Ossicini pro La Stampa. Celý tým lékařů a sestřiček tak věděl, co dělat, jakmile by se v nemocnici náhle objevili nacisté. 

Židy zachránila záhadná nemoc

Místnost, kde Židy ukryli, byla na první pohled infekčním oddělením a nacisté se jí vyhýbali obloukem. Aby byla ještě více podpořena nebezpečnost nakažlivého viru, kdykoliv nacisté přišli do nemocnice, Židé začali kašlat, chrchlat a esesákům to značilo příznaky tuberkulózy. Jakékoliv zakašlání tak bylo pro nacisty velkým strašákem, stejně jako rakovina. „Když se nacisté objevili v nemocnici, někdo přišel do našeho pokoje a řekl: Musíte kašlat, musíte hodně kašlat, protože se bojí kašle. Nechtějí chytit strašlivou nemoc a nevstoupí k vám,“ popsala jedna z přeživších, které v době německé okupace bylo deset let. Odvaha místních lékařů byla obrovská a vymyšlenou nemocí riskovali své životy.

Neuvěřitelný příběh lásky z koncentračního tábora: 3 měsíce trvající románek esesáka a Židovky skončil tragicky

Lásce se nedá poručit, a to ani v těch nejdrsnějších podmínkách, kde umírali lidé. Za zdmi koncentračního tábora v Estonsku vznikl příběh, jako z pera Williama Shakespeare. Esesácký velitel Heinz Drosihn se bezhlavě zamiloval do Židovky, krásné Ingeborg Syltenové. Šance na životní lásku byla vzhledem k okolnostem nulová a milenecký příběh skončil tragicky.
svetzeny.cz

Nacisté před nakažlivou nemocí utekli jako králíci

Kdyby nacisté přišli na to, že Syndrom K je pouze vymyšlený, čekala by doktory rychla poprava. ‚‚Nacisté si mysleli, že jde o rakovinu nebo tuberkulózu, a utekli jako králíci," prozradil Vittorio Sacerdoti pro BBC. Je neskutečné, že lidé, kteří dokázali páchat na ostatních taková zvěrstva, jako nacisté, měli strach z nakažení. Nápad na jméno neexistující nemoci se zrodil v hlavě Ossiciniho. ‚‚Nazvali jsme to Syndromem K, jako Kesselring nebo Kappler,” prozradil lékař, co znamenalo písmeno K. Albert Kesselring byl německý důstojník, jenž dohlížel nejen na okupaci Říma. Za své zločiny byl později odsouzen na doživotí, ale ze zdravotních důvodů byl nakonec propuštěn. Druhým jmenovaným byl nesmlouvavý Herbert Kappler, který byl hlavním aktérem brutálního útoku na civilisty, nazvaného Ardeatinský masakr. Také on byl odsouzen na doživotí, ale z vězení ho ‚‚zachránila” tolik obávaná rakovina. Dalším významem písmena K byla asociace s Kochovým bacilem, jak se přezdívalo tuberkulóze. 

Kolik životů stateční lékaři zachránili, se přesně neví. Mluví se ale o desítkách Židů. I kdyby jich bylo pět, nic to nezmění na tom, že doktoři riskovali své životy. Za své činy byli po zásluze vyznamenáni a samotná nemocnice se také dočkala ocenění.

Zdroj článku