Přejít k hlavnímu obsahu

Jak za socialismu vypadaly výslechy u StB: Probíhalo mučení jako ve středověku, fyzické tresty, psychické týrání i drogy

V období komunistické totality v Československu se tajná policie, známá jako Státní bezpečnost (StB), stala synonymem pro teror a nelidské zacházení. Výslechy prováděné StB byly často brutální, kruté a mnohdy připomínaly praktiky, které by se spíše očekávaly ve středověku než ve 20. století. Během těchto výslechů bylo mučení běžnou praxí, a to nejen fyzické, ale i psychické, což vedlo k dlouhodobým traumatům a někdy i k smrti obětí.

Prokletá Bartolomějská

Výslechy se odehrávaly v různých objektech, které StB využívala po celém Československu. Jedním z nejznámějších míst bylo sídlo StB v Bartolomějské ulici v Praze, kde se nacházela speciální vyšetřovací místnost. Tato místnost byla navržena tak, aby maximálně izolovala oběti od okolního světa, čímž se umocňoval jejich strach a pocit bezmoci. Oběti byly často zadržovány ve tmavých, vlhkých celách, kde byly vystaveny neustálému psychickému tlaku, který na ně komunističtí členové StB vyvíjeli.

Kromě Bartolomějské ulice byly výslechy také prováděny v jiných tajných objektech, jako byl například zámek v Uherském Ostrohu, který sloužil jako interní vězení pro zvláště důležité politické vězně. Tyto objekty byly pečlivě vybrány a přizpůsobeny tak, aby poskytovaly ideální prostředí pro dlouhodobé a brutální vyšetřování.

Mohlo by se vám líbit

Komunistům navzdory: Jak čeští filmaři dokázali obalamutit vládnoucí papaláše a natočit klenoty stříbrného plátna

Ačkoliv tomu doba během socialismu příliš nepřála, vznikala v bývalém Československu řada skvělých filmů. Aby ale vůbec mohly být natočeny, museli filmaři často přistoupit na kompromisy nebo použít různé lsti, kterými obešli komunistickou komisi. O to víc se pak v jejich filmech daly najít skryté narážky na režim. Jaké skvělé filmy málem nevznikly, nebo je neměl nikdo vidět?
svetzeny.cz

Středověk v moderním hávu

StB využívala širokou škálu metod mučení, které měly za cíl zlomit fyzickou i psychickou odolnost obětí. Fyzické mučení zahrnovalo například bití do hlavy, trhání vlasů, lámání prstů a končetin, pálení cigaretami nebo elektrické šoky. Některé oběti byly drženy v extrémních polohách po dlouhou dobu, což způsobovalo nesnesitelnou bolest a často vedlo k trvalým zdravotním následkům.

Vězněným lidem byla také odpírána strava na dlouhé dny, takže omdlévali hladem a podvýživou. Mezi „oblíbenými" mučícími metodami bylo také odpírání spánku, dokud jedinec neodpadl vyčerpáním, nebo nucení pochodovat po cele i přes naprosté vysílení. Vyšetřovatelé u výslechů používali také drogy, aby vůli jedince zlomili. K tomu se používala otupující látka skopolamin, vězňům byl podáván i psychoton, jemuž přezdívali pravdomluv. Ten způsoboval halucinace, mánie i deprese a další nepříjemné stavy.

Psychické mučení bylo často ještě zákeřnější a devastující. Vyšetřovatelé StB byli mistři v manipulaci a využívání strachu jako nástroje. Oběti byly často izolovány od světa, nebylo jim umožněno spatřit denní světlo, byly neustále konfrontovány s falešnými obviněními a byly jim podsouvány lži o jejich blízkých. Často byly oběti nuceny podepsat falešná doznání pod hrozbou, že jejich rodiny budou také zadrženy a mučeny. Tento psychický tlak vedl k mnoha nervovým zhroucením, depresím a v některých případech i k sebevraždám.

Mohlo by se vám líbit

Žena za pultem Jiřina Švorcová: Zarytou komunistku odsoudilo mnoho hereckých kolegů

Velké herecké nadání bylo pro Jiřinu Švorcovou (†83) upozaděno kvůli její oddanosti komunistickému režimu. Lidé vynikající herečku buď nenáviděli, nebo milovali. Svým až zarputilým vystupováním si proti sobě poštvala mnoho kolegů. Legendární Žena za pultem si po sametové revoluci herecky už ani neškrtla, ale její komunistické ambice byly stále silné.
svetzeny.cz

Zničené životy a rozvrácené rodiny

Výslechy u StB měly devastující dopad na životy obětí. Mnozí z nich byli po propuštění zadrženi v psychiatrických léčebnách nebo posláni do pracovních táborů, kde byli dále vystaveni nelidským podmínkám. Ti, kteří přežili, často trpěli dlouhodobými zdravotními problémy a psychickými traumaty. Někteří z nich se nikdy nezotavili a jejich životy byly nenávratně zničeny.

Rodiny obětí byly rovněž stíhány a trestány, i když na svobodě. Často byly vystaveny tlaku a šikaně ze strany státního aparátu, byly vyloučeny ze společnosti a jejich členové nemohli najít práci nebo studovat. Děti obětí byly často označovány za potomky „nepřátel lidu“, což vedlo k jejich ostrakizaci a znevýhodnění v rámci vzdělávacího systému. I dnes, po mnoha letech, jsou oběti těchto výslechů a jejich rodiny stále postiženy následky, které tato éra zanechala.

Zajímá vás život v totalitě? Přečtěte si, jak se žilo za komunismu v panelácích.

Během výslechů StB docházelo k mučení i podávání drog:
Mohlo by se vám líbit

Samoobsluhy za socialismu: Prázdné regály, vůně mleté kávy a fronty na banány. Připomeňme si, co jsme nakupovali k jídlu

V porovnání s dnešními obřími nákupními centry nacpanými nepřeberným množstvím nejrůznějších produktů všeho druhu byly komunistické „sámošky“ slabým odvarem, obzvlášť tehdy, když police v nich zely prázdnotou a na všechno se stály fronty. Přesto se na tuto dobu často vzpomíná s nostalgií.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit