Přejít k hlavnímu obsahu

Lyonský řezník Klaus Barbie: Vyžíval se v brutálním mučení, zneužíval i děti, které pak poslal na smrt

Seznam lidských bestií, které během druhé světové války týraly a zneužívaly nevinné lidi, se zdá být nekonečný. Patřil mezi ně i Klaus Barbie, který šéfoval gestapu v Lyonu a díky svojí pozici byl v podstatě neohrozitelný. Měl na svědomí přes 14 000 lidských životů, spravedlivý trest ho ale dostihl až po čtyřiceti letech.

Klaus Barbie pocházel z učitelské rodiny, dalo by se tedy čekat, že bude mít životní hodnoty slušného člověka. Bohužel situace, které během jeho dospívání nastaly, tomu nepřály. Narodil se jako Nikolaus 25. října 1913 v Godesbergu poblíž francouzských hranic. Jeho otec během první světové války narukoval, většinu času však strávil v zajetí a po návratu z války z něj byl zlomený člověk. Uchýlil se proto k alkoholu, který v něm vyvolával agresivitu, kdy byl svoji rodinu včetně Klause. Ten měl od otce naplánovanou budoucnost duchovního, nakonec ale bylo vše jinak.

Když otec v roce 1933 zemřel, Klausovi se sice ulevilo, neměl však peníze na studia, a tak jeho kroky vedly přímo k SS, kde se rozhodl vybudovat kariéru. Dařilo se mu hned od začátku, nějakou dobu působil v Nizozemí a později byl v pouhých devětadvaceti jmenován šéfem gestapa ve francouzském Lyonu. Jeho bezcitné řádění tak mohlo začít.

Mohlo by se vám líbit

Kruté tresty v koncentračním táboře v Osvětimi: Na denním pořádku bylo bičování nebo klaustrofobická temná komora

Jako by utrpení za druhé světové války a především v koncentračních táborech bylo málo. Dozorci v Osvětimi i přes denodenní hrůzy, které viděli na vlastní oči, měli potřebu už tak zoufalý stav vězňů ještě více zhoršovat. Jaké kruté tresty se za sebemenší provinění v táborech smrti prováděly?
svetzeny.cz

Řádění brutálního sadisty

Právě zde vznikla i jeho přezdívka lyonský řezník, protože měl zálibu v mučení dospělých i dětí, a jeho praktiky byly mimořádně sadistické. Známým je třeba případ šéfa Národní rady odboje Jeana Moulina, jemuž Barbie lámal prsty ve dveřích, strhával nehty rozžhavenými kleštěmi a utahoval pouta tak silně, že mu zlámal kosti v rukou. Nakonec ho zbil do bezvědomí a jeho tělo v kómatu vystavil ostatním vězňům jako varování. Brutálním bitím byl ostatně nechvalně proslulým, zajatcům navíc často strkal hlavy do kýblů naplněných ledovou vodou a čpavkem.

Na veřejnosti ale působil pravým opakem. V Lyonu si pro jako svoje sídlo vybral luxusní hotel, navíc často a rád chodil na procházky do města a ukazoval se. Choval se však úplně jinak než při svém sadistickém řádění. Rád se tu a tam zastavil s místními na kus řeči, navštěvoval kavárny a restaurace a všude nechával vysoké spropitné. Za zavřenými dveřmi se ale měnil v bestii.

Mohlo by se vám líbit

Anton Malloth: Dozorci z Terezína říkali Krásný Tony, byl to však bestiální sadista. Pomohla mu Himmlerova dcera

Velká část zveřejněných hrůz páchaných se za druhé světové války má společné to, že se odehrávala v koncentračním táboře Osvětim. Pravdou však je, že nespravedlivé zlo se dělo na území celé Německé říše, včetně České republiky. V terezínském ghettu pak byl ztělesněním zla dozorce přezdívaný Krásný Tony.
svetzeny.cz

Nevinné oběti ze sirotčince

O tom se přesvědčilo i čtyřiačtyřicet židovských sirotků, kteří se skrývali v dětském domově v nedalekém městečku Izieu. Jakmile se Barbie dozvěděl o jejich existenci, okamžitě na místo vypravil dvě nákladní auta a osobně se do sirotčince vydal, aby dohlédl na to, že budou všechny děti do jednoho poslány na smrt do Osvětimi. Některé z nich měl navíc sexuálně zneužít. Tento jeho nelidský zátah přežili pouze dva lidé, majitelka sirotčince, která nebyla v domě v době zátahu přítomna, a jeden z údržbářů, jemuž se podařilo utéct oknem. Právě ti o mnoho let později Barbieho u soudu usvědčili. Bestiální gestapák měl údajně na kontě víc jak čtrnáct tisíc lidských životů.

To bylo v roce 1944 a konec války už byl na dohled. Kdo by čekal, že s příchodem spojenců dohnala Barbieho spravedlnost, čekal by marně. Byli to totiž překvapivě právě Američané, kteří mu v podstatě zachránili život. Po válce ho totiž najali jako špióna k hledání sovětských agentů, spolupracoval i s britskou M16.

Mohlo by se vám líbit

Nacistický šéf Osvětimi Rudolf Höss: Nechal zabít milion lidí, žil v blahobytu a skončil na šibenici

I řadu desetiletí od konce druhé světové války se neustále vynořují hrůzné příběhy lidí, kteří zažili nelidské zacházení v koncentračních táborech. Jedním z nejhorších byla polská Osvětim, kde pevnou rukou vládl velitel Rudolf Höss, jenž měl na svědomí víc než milion lidských životů. Dostal zasloužený trest?
svetzeny.cz

Zázemí Jižní Ameriky

O čtyři roky později nakonec emigroval do Jižní Ameriky, kde se přece jen cítil bezpečněji. Usídlil se v Bolívii, změnil si jméno na Klaus Altman a začal sloužit místním drogovým baronům a kartelům. Spolupracoval dokonce i s nechvalně známým Pablem Escobarem a vybudoval si kolem sebe celý tým nájemných vrahů, jimž se říkalo Ženiši smrti. Měl také dobré vztahy s vládou a dostal na starost výslechy a mučení zajatců, čili vlastně to samé, co dělal v Lyonu. Za jeho působení zmizely a zemřely desítky lidí. Pomáhal navíc i dalším nacistům, kteří uprchli do Jižní Ameriky. Patřil mezi ně mimo jiné Adolf Eichmann a Josef Mengele. Tehdejší vláda mu umožňovala žít beztrestný život, ale nakonec i na něj si spravedlnost došlápla.

V roce 1983 byl konečně dopaden, zatčen a deportován, a to přímo do Lyonu, kde páchal většinu svých zvěrstev. Po více než čtyřiceti letech od konce druhé světové války byl konečně Nikolaus Barbie shledán vinným a odsouzen na doživotí. Ve vězení si ale odseděl pouhé čtyři roky, v roce 1991 zemřel ve věku osmasedmdesáti let na rakovinu.

Mohlo by se vám líbit

Tajné krysí stezky: Před válkou sloužily uprchlíkům, po válce je využívali nacisté k útěku před spravedlností

Během druhé světové války pro ně lidské životy nic neznamenaly a stáli za statisíci vražd. Jakmile však šlo o jejich život, měli najednou nahnáno. Nacisti z poválečného Německa prchali ve velkém, aby unikli zaslouženému trestu. Jejich nejčastějším exilem byla Jižní Amerika. Dostat se tam nebylo úplně jednoduché. Dařilo se jim to přes "krysí stezky".
svetzeny.cz
Klaus Barbie byl za bestiální činy odsouzen až po 40 letech:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon