Přejít k hlavnímu obsahu

Nejhorší kanibal v dějinách Ameriky: Sadistický vrah Albert Fish, který si liboval v únosech malých dětí, se stal předlohou postavy Hannibala Lectera

Info ikona
Albert Fish

Bezpečí svého domova opouštěl nejčastěji za úplňku, i proto mu americká média přezdívala Měsíční Maniak nebo Vlkodlak z Wystérie. Své hrůzné činy ovšem neprováděl kvůli magickým silám Měsíce, ale pod vlivem své psychiatrické diagnózy. Jeho řádění začátkem 20. století v USA se stalo inspirací pro tvůrce postavy Hannibala Lectera, kterého v oscarovém filmu geniálně ztvárnil Anthony Hopkins. Jmenoval se Albert Fish, a do historie se zapsal jako násilník, brutální vrah dětí a kanibal.

Fyzické tresty miloval od dětství

Hamilton Howard Fish se narodil s psychickou zátěží, kterou si jeho rodinný klan nesl po několik generací. Jeho předci trpěli různými mentálními poruchami a ani jeho starší bratr rozhodně nebyl duševně v pořádku. Už v sirotčinci, kam se dostal poté, co mu zemřel otec a matka zůstala sama na 12 dětí, se u Hamiltona začaly projevovat sklony k násilí. Líbilo se mu dostávat na holou, což byl trest, který praktikovala ředitelka ústavu. Bití a týrání mu přinášelo erekci, a tak zlobil co nejvíc, aby se mu potěšení dostávalo co nejčastěji. Tou dobou mu nebylo ještě ani devět let. Když o malinko starší spadnul ze stromu, přivodil si tím trvalé následky. Začal koktat a pomočovat se, ale bratr mu život zpříjemňoval vyprávěním historek o kanibalech a fotografiemi nahých lidí. Vraždy a popravy jej začaly fascinovat. 

Uplynulo 32 let od natáčení filmu Thelma a Louise: Herečka Geena Davis je dnes snad ještě krásnější než dřív

svetzeny.cz

Spořádaný manžel, zároveň homosexuální prostitut

Hamilton Fish si změnil jméno na Albert, ve dvanácti letech si našel prvního milence, který uspokojoval jeho zvrácené touhy, mezi které se řadilo i pojídání exkrementů. I přesto v sobě našel ale také potřebu zapadnout do společnosti jako řádný občan, oženil se a v manželství zplodil šest potomků. Jenomže svatbou se své psychické poruchy nezbavil. Sexuální uspokojení nacházel jako pánský prostitut v New Yorku a ve dvaceti znásilnil svou první oběť. Užíval si sebetrýznění a často byly při praktikování jeho úchylných představ přítomny také jeho děti. To nejhorší se ale v Albertu Fishovi mělo teprve probudit.

Vlkodlak z německých lesů: Tragický příběh farmáře Stumppa, zarytého protestanta v katolickém středověku

svetzeny.cz

Dětské oběti brutálně týral a pojídal

Na Staten Islandu zmizel v roce 1924 devítiletý kluk Francis. Podle svědků jej odvedl muž se šedým knírem. Chlapec byl nalezen zohavený, znásilněný a pověšený na stromě. O tři roky později se ztratil teprve tříletý Billy, i ten se stal obětí brutálních choutek zvráceného Alberta Fishe. Byl prvním člověkem, jehož části těla také snědl. Sadomasochistický kanibal se při svém řádění orientoval především na malé děti, vyhledával je po celých Spojených státech. Přiznal se jen ke třem vraždám, ale podle hrůzných výpovědí během soudního procesu jich prý spáchal stovky. 

Mamince zavražděné poslal dopis

Do rukou policie se dostal Albert Fish až za únos a vraždu holčičky jménem Grace Budd. V roce 1928 si vyhlédl jejího osmnáctiletého bratra Edwarda, který hledal práci. Fish přijel k jeho rodině na návštěvu, působil mile, zahrnul je dárky a obalamutil je skvělou pracovní nabídkou. Ve chvíli, kdy však spatřil Grace, změnil vrah plány. Přesvědčil rodiče, aby s ním pustili svou dceru na smyšlenou oslavu Fishovy neteře a holčičku už jim nikdy nevrátil. Policejní vyšetřování nikam nevedlo a až šest let po únosu našla zoufalá maminka dopis. V něm Fish dopodrobna popsal vraždu a kanibalské hodování nejen v případě její dcerky, ale také dvou zmíněných chlapečků. 

Spartakiádní vrah znásilňoval a brutálně vraždil ženy v Praze, nyní je na svobodě

svetzeny.cz

Albert Fish jako inspirace pro filmového Hannibala Lectera

Identitu Fishe odhalili kriminalisté díky jeho písmu a ačkoli bylo prokázáno, že byl sadistický vrah psychicky vyšinutý, soud mu uložil trest smrti. Popraven byl na elektrickém křesle 16. ledna 1936 a jeho hrůzný příběh se stal v budoucnu inspirací pro životopisný film Muž s šedivými vlasy i dokument, který jeho činy velmi realisticky popsal. Když na jméno Alberta Fishe narazil při hledání reálných sériových vrahů spisovatel a scenárista Thomas Harris, použil do svých děl jeho výpovědi z policejního spisu i zápisky od soudu. Knihy se staly námětem pro Tedyho Tallyho, který napsal scénář k filmu Mlčení jehňátek. Ten získal 5 Oscarů a dal vyniknout hereckým výkonům nejen Anthonyho Hopkinse v roli Hannibala Lectera, ale také Jodie Foster, coby mladé agentce FBI Clarice Starling. 

Albert Fish
Zdroj článku