Přejít k hlavnímu obsahu

Spartakiádní vrah znásilňoval a brutálně vraždil ženy v Praze, nyní je na svobodě

Info ikona
Jiří Straka aneb spartakiádní vrah

Ve společnosti získal přezdívku “spartakiádní vrah”, i přes to, že všechny skutky spáchal ještě před zahájením spartakiády. Jiří Straka má na kontě několik napadení, znásilnění a tři vraždy žen v Praze. Za své činy si odseděl 10 let ve vězení a následujících 10 let strávil v psychiatrických léčebnách. V roce 2004 byl propuštěn a nyní je na svobodě.

Mládí “spartakiádního vraha”

Jiří Straka pochází z úplně normální a běžné rodiny. Má dva sourozence, kteří nikdy neměli žádné problémy se zákonem. Již od mládí u něj byla patrná neklidná povaha, což vedlo k jeho psychiatrickému vyšetření. Nakonec něj byl diagnostikován syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými symptomy a téměř absencí citové odezvy. Navzdory vysokým intelektuálním schopnostem (IQ 125) mu chyběla motivace k učení a nikdy neměl žádné konkrétní životní cíle. Všechny překvapovalo, že ačkoliv měl vysoké IQ, jeho školní výsledky byly poměrně bídné. Během školní docházky měl často potíže s chováním, prováděl drobné krádeže a porušoval školní řád. Po absolvování základní školy se v roce 1983 zapsal do hornického učiliště ve Stochově. Během období, kdy se dopouštěl trestné činnosti, žil o víkendech v Praze a v týdnu na internátě ve Stochově.

První pokus o vraždu

Dne 17. února 1985, když bylo Strakovi pouhých 16 let, zaútočil na dvacetiletou restaurátorku v pražské Novodvorské ulici a začal ji škrtit. Ženě se podařilo navázat s ním kontakt a dojít na osvětlenou ulici. Tam začala křičet o pomoc, Straka se lekl a utekl. Původně dívka incident na policii neohlásila, protože jí to nepřipadalo důležité. Své rozhodnutí však změnila během jara, kdy média začala referovat o sériovém vrahovi mladých žen. Svým popisem vzhledu poskytla kriminalistům cennou stopu k odhalení pachatele.

Krutý sovětský sériový vrah Čikatilo: Policie nemohla varovat veřejnost kvůli ideologii, své oběti pojídal

svetzeny.cz

První vraždu spáchal v 16 letech

Ještě tentýž rok v dubnu se Straka rozhodl zaútočit znova. Tentokrát Straka zaútočil zezadu na třiadvacetiletou ženu, která směřovala k svému příteli a uškrtil ji. Po spáchání vraždy odvlekl oběť mezi stromy a zneužil její tělo. Aby zabránil přísunu kyslíku oběti, vložil jí do úst kalhotky, hlínu a kamení. Po smrti mladé ženy ukradl stříbrný řetízek z jejího krku, který dokonce později sám nosil.

Další útoky

Ani ne měsíc po první vraždě se Straka rozhodl opět zaútočit. Tentokrát se vybavil provazem. Svou oběť si vyhlédnul v tramvaji v Hloubětíně. Vystoupil s ní na zastávce, odkud ji sledoval až k domu, kde žila. Poté ji zezadu napadl a odvlékl za auto s plachtou. Omotal jí provaz kolem krku a svázal ho do dvou uzlů. Když si ženu prohlédl zblízka, zjistil, že je na něj příliš stará. Zanechal ji ležet s provazem kolem krku a odešel s jejími věcmi. Čtyřiapadesátileté ženě se nakonec podařilo zbavit se škrtidla a zavolat si pomoc. Až během výslechu Straka s údivem zjistil, že jeho oběť přežila.

Během té samé noci nastoupil Straka do tramvaje, kde si vyhlédl třicetiletou lékařku. Podobně jako při předchozím útoku ji sledoval z desetimetrové vzdálenosti, na méně frekventovaném místě na ni zaútočil a odtáhnul ji za blok domů. Vzhledem k tomu, že se žena bránila, bil ji do hlavy její vlastní botou s podpatkem, dokud neztratila vědomí. Poté ji svlékl a znásilnil. Následně utrhl ramínko z její podprsenky, které omotal kolem jejího krku. Po smrti ženy ji okradl a odešel na ranní vlak.

Tzv. spartakiádní vrah napadl svou poslední oběť 16. května v nočních hodinách poblíž parku v Dejvicích. Po krátkém sledování ji vtáhnul do sklepa obchodu s ovocem a zeleninou, kde ji zabil. Kromě tří vražd ještě okradl další dvě ženy.

Brutální smrt režiséra nejkontroverznějšího snímku filmové historie: Jak zemřel Pier Paolo Pasolini?

svetzeny.cz

Pobyt za mřížemi a propuštění na svobodu

Jak již bylo zmíněno, Straka si svou přezdívku vysloužil díky blížící se spartakiádě. Právě kvůli tomu se začal prohlubovat tlak veřejnosti na okamžité zatčení nebezpečného pachatele. Díky svědectví několika dívek se nakonec kriminalistům podařilo Straku dopadnout.

Během výslechu ochotně spolupracoval a bez emocí vše popsal. Soudní znalci u něj identifikovali amorálnost a absenci citu. Současně zdůraznili faktory, které ho charakterizují jako nebezpečného predátora - vysokou inteligenci, rychlou orientaci, pohotové jednání, nebojácnost, kondici a klamný vzhled spojený s jeho nízkým věkem.

Paradoxně právě jeho nízký věk nakonec přispěl k tomu, že unikl trestu smrti. Straka byl odsouzen k deseti letům vězení, což bylo tenkrát nejvyšší možné trestní opatření. Během pobytu ve vězení čelil neustálé šikaně, při které utrpěl poškození varlat. Jeho matka tvrdila, že Straka přežil ve vězení pouze díky tomu, že byl "po vůli" silnějšímu spoluvězni. Straka se ve vězení vyučil pekařem, nechal se pokřtít a konvertoval k evangelické víře. Prošel dokonce kastrací, ale odmítl operaci mozku.

Díky amnestii Václava Havla opustil vězení již v roce 1994, ale byl přemístěn na uzavřené sexuologické oddělení psychiatrické léčebny v Bohnicích kvůli nařízené ochranné psychiatrické léčbě. Zde byl vzorným pacientem s vycházkami, avšak později se zjistilo, že během vycházek užíval drogy. Poté byl přesunut do psychiatrické léčebny v Opavě, odkud byl propuštěn 24. prosince 2004. Zde také poznal svou budoucí manželku. V současné době je tedy na svobodě, žije pod příjmením Novák a se svou ženou vychovává dítě, které má z předchozího manželství.

Jiří Straka a demonstrace jeho útoků a vražd
Zdroj článku