Přejít k hlavnímu obsahu

Roste vám z dítěte nebezpečný psychopat? Všímejte si jeho chování i reakcí

Obáváte se, že s vaším dítětem a jeho povahou není vše úplně v pořádku? Přijde vám občas přehnaně manipulátorské nebo zákeřné? Možná, že nejste tak zcela na omylu. Podle vědců a jejich nejnovějších psychologických výzkumů se totiž to, že má vaše dítě psychopatické nebo jiné nezdravé povahové rysy a poruchy osobnosti, dá poznat už ve třech letech věku dítěte. Na co si dávat pozor?

Abyste poznala, zda je vaše dítě dostatečně citlivé a není to žádný skutečný budoucí psychopat, je podle psychologů nezbytné sledovat jeho reakce na některé nečekané podněty a situace. Jsou přiměřené, nebo jsou reakce vašeho potomka na některé situace přehnané, či snad dokonce bezcitné a zbavené všech náznaků emocí? Obojí je špatně. Zjistěte, jak negativní signály včas rozpoznat a rozhodně je neberte na lehkou váhu.

Chová se zle ke zvířatům

Pokud se vaše dítě i přes vaše pokusy o neustálé vysvětlování, jak má ke zvířatům přistupovat, k nim i nadále chová krutě, bezohledně a nelítostně, mlátí je, tahá za ocas, případně neustále zvedá a tahá za chlupy, rozhodně má v sobě rysy psychopatického chování. Právě chování lidí ke zvířatům o nich totiž mnohé vypovídá. Pokud vaše dítě úmyslně týrá a ohrožuje zvířata, rozhodně s ním a jeho psychikou není něco v pořádku. Jedná se o rys chování, který bývá spojován například s povahou sériových vrahů, kteří si svůj hněv rádi vybíjejí na nevinných, slabších a bezbranných tvorech. V takovém případě je na čase, abyste striktně do jeho chování zasáhla a vyvodila z něj včas rázné důsledky. Navíc byste samozřejmě měla začít více chránit svého mazlíčka a zavést pro něj účinnější ochranná opatření.

Šikanuje slabší

Pokud vaše dítě šikanuje slabší spolužáky, je to prvním znakem, že není něco v pořádku. Nemusíte se hned lekat, že z něj roste nebezpečný psychopat nebo násilník, i když to samozřejmě nelze vyloučit. Je ale dost možné, že si neví rady samo se sebou a snaží se na své problémy nějak upozornit. Může jít ale také o signál, že touží po větší pozornosti, které se mu jinak nedostává, nebo napodobuje tresty svých rodičů či má nějakého agresivního kamaráda, kterého jakožto svůj vzor napodobuje. Tak jako tak je třeba zpozornět a rázně vůči chování vašeho dítěte zasáhnout. Pokud se dozvíte o svém dítěti, že šikanuje spolužáky či známé, rozhodně s ním neváhejte navštívit psychologa a pátrat po skutečných příčinách jeho nepřípustného chování. Pokud je ale váš potomek navíc značně agresivní a své okolí šikanuje jenom pro pobavení či zálibu, dejte si velký pozor. V takovém případě vykazuje rysy chování psychopata a je dost možné, že z něj roste agresor nebo jiný zločinec.

Nejvýbušnější znamení zvěrokruhu? Vztek na uzdě neudrží beran, lev ani štír

Znamení zvěrokruhu ovlivňuje do určité míry náš temperament, který každého jedince ovlivňuje v různých situacích. Příkladem toho jsou také zátěžové nebo nepříjemné situace, které každé znamení horoskopu prožívá a vnímá jinak. A právě proto během nich i jinak reaguje. Kdo patří mezi nejvýbušnější znamení, protože ho zvedne ze židle každá maličkost? Tady je žebříček těch nejvíce cholerických znamení zvěrokruhu.
svetzeny.cz

Lže a krade

Pokud vám dítě lže, aniž by k tomu mělo silný důvod, například, že se bojí trestu, zpozorněte. Pokud vám totiž dítě lže jenom proto, že mu to dělá dobře, bez jakéhokoliv náznaku výčitek svědomí a s velmi sebejistým výrazem obličeje bez špetky zardění, může se jednat o projev psychické poruchy. A jak to poznat? Mezi další znaky, které vám napoví, že váš potomek vykazuje psychopatické rysy osobnosti, patří jeho reakce při odhalení lži. V takovém případě totiž začne dítě ve chvíli, kdy se dozvíte, že vám lhalo, vyvádět, zlobit, může být dokonce i hysterické, namísto toho, aby projevilo lítost nebo výčitky svědomí. Takové chování je znakem, že dítě nelituje toho, že vám lhalo, a naopak mu pouze vadí, že jste jeho lhaní odhalili. Jde tedy o určitý projev způsobů, jak dítě svým okolím manipuluje.

Pokud se navíc stává, že vám vaše dítě něco odcizilo, nebo dokonce ukradlo něco spolužákovi, je to rozhodně rysem, že má problém. Samozřejmě se občas stane, že každé dítě něco rozbije, přijde pozdě, nebo provede nějakou lotrovinu. Pozorujte ale v takovém případě jeho následující chování. Pokud se totiž kvůli tomu necítí nijak špatně a naopak se záporné chování dítěte často opakuje, a dokonce máte pocit, že to bere jako určitou formu adrenalinového zážitku, je na čase s ním včas vyhledat odborníka.

Zdroj: verywellfamily.com

Kvíz: Zjistěte, zda máte dominantní levou, nebo pravou hemisféru. Stačí vybrat obličej, který vám přijde šťastnější

Chtěli byste zjistit, zda máte dominantní levou, nebo pravou mozkovou hemisféru? Vyzkoušejte si jednoduchý test, který vám tuto otázku zodpoví. Stačí vybrat obličej, který vám přijde šťastnější. V řešení naleznete také informace o tom, jaké přednosti se s danou mozkovou hemisférou pojí.
svetzeny.cz