Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Zjistěte, zda máte dominantní levou, nebo pravou hemisféru. Stačí vybrat obličej, který vám přijde šťastnější

Info ikona
Obličeje

Chtěli byste zjistit, zda máte dominantní levou, nebo pravou mozkovou hemisféru? Vyzkoušejte si jednoduchý test, který vám tuto otázku zodpoví. Stačí vybrat obličej, který vám přijde šťastnější. V řešení naleznete také informace o tom, jaké přednosti se s danou mozkovou hemisférou pojí.

Návod na provedení kvízu

Chtěli byste zjistit, zda máte dominantní levou, nebo pravou mozkovou hemisféru? Pak si vyzkoušejte tento naprosto jednoduchý kvíz. Níže naleznete obrázek, na kterém jsou dvě velmi podobné tváře. Jedna je označená písmenem A a druhá písmenem B. Vaším úkolem je rozhodnout, který z obličejů vám připadá štastnější. A to je celé, nic víc není potřeba. Až volbu učiníte, sjeďte myší dolů, kde naleznete řešení. Dozvíte se také, co to znamená, pokud mát dominantní pravou, nebo levou hemisféru.

Info ikona
Otazník

Řešení

Tento kvíz je založen na teorii, se kterou v 60. letech 20. století přišel americký neurovědec Roger Wolcott Sperry. Jeho teorie hovoří o tom, že každý člověk má jednu dominantní mozkovou hemisféru. Dominance pravé, nebo levé hemisféry je spojena s určitými znaky osobnosti a myšlení. Níže naleznete řešení kvízu, které vám umožní zjistit, kterou hemisféru máte dominantní.

Dominantní levá mozková hemisféra (varianta A)

Pokud jste zvolili obrázek nalevo (variantu A), značí to, že máte dominantní levou mozkovou hemisféru. Lidé jako jste vy se řídí logikou a rozumem spíše než srdcem. Dlouho věci analyzujete, než učiníte finální „řez“. Jste velmi pozorný a ostražitý člověk. Dle Sperryho výzkumu je mozek s dominantní levou hemisférou více analytický a organizovanější než mozek s dominantní pravou hemisférou. Vyznačuje se schopností logického uvažování, sekvenování, lineárním myšlením, skvělými matematickými schopnostmi a schopností pracovat s fakty. Lidé s dominantní levou mozkovou hemisférou také lépe zvládají počítání, operace s čísly, mají kritické myšlení a jsou dobří ve zdůvodňování svých kroků. Těmto lidem se nejlépe učí v klidném prostředí, kde je nic neruší. Dovedou se dlouho soustředit a jsou pečliví. Bývají velmi dobří v matematice a přírodních vědách.

Osmisměrka: Barva, kterou vidíte jako první, vypovídá o vaší povaze. Zjistěte, zda se vám jako první ukáže bílá, černá, růžová či jiná barva

svetzeny.cz

Dominantní pravá mozková hemisféra (varianta B)

Pokud jste zvolili obrázek nalevo (variantu B), značí to, že máte dominantní pravou mozkovou hemisféru. To znamená, že jste velmi kreativní člověk mající originální nápady. Jste společenský člověk, který rád komunikuje a dobře vychází s ostatními. Při rozhodování dáte spíše na svůj vnitřní pocit, intuici a také to, co vám říká hlas vašeho srdce. Jste také velmi vynalézavá osobnost. Dle výzkumu neurovědce Sperryho se dominantní pravá mozková hemisféra pojí s intuicí, dobrým utříděním myšlenek a kreativitou. Mezi přednosti dominantní pravé mozkové hemisféry patří umělecký talent, cit pro estetično, rytmus, lepší schopnost neverbální komunikace, snění a představivost. Obecně se dá říct, že lidé s dominantní pravou mozkovou hemisférou mívají vyšší emoční inteligenci, jsou empatičtí a také lépe rozeznávají tváře. Lidé s dominantní pravou mozkovou hemisférou mívají skvělou vizuální paměť. Proto je vhodné, aby si barevně podtrhávali v sešitech, učili se z map a tabulek. Vyhovovat jim budou i prezentace a videa.

Zdroj: Medium, Healthline, Simply Psychology, Thought.Co, Study.com

Reakce sourozenců na první krůčky jejich bratra dojímá celý svět. Na videu ukázali nefalšovanou radost a štěstí

svetzeny.cz