Přejít k hlavnímu obsahu

Odhalte, jak funguje váš mozek: Vyzkoušejte test s keckou, která pobláznila svět. Vidíte ji šedo tyrkysovou nebo růžovo bílou?

Info ikona
Tenisky

Vidíte kecku šedo tyrkysovou nebo růžovo bílou? Právě odpověď na tuto jednoduchou otázku o vás může prozradit více, než si myslíte. Na co všechno vám dá barva boty na obrázku odpověď? Zjistěte to.

Není divu, že na první pohled obyčejná fotka, na které je dvoubarevná kecka, obrátila svět sociálních sítí doslova na ruby. A čím je tato fotka zvláštní? Barvy na botě totiž vidí každý jinak. Zatímco někteří lidé vidí kecku šedo tyrkysovou, ti druzí ji vidí bílo růžovou. Tento fakt navíc hodně prozrazuje o pozorovatelích obrázku. Barvy, které na něm vidíte, odhalí, jak funguje váš mozek. Nevěříte?

Psychologický test osobnosti: Vyberte si jednu cestu na obrázku, dozvíte se o sobě překvapivé věci

svetzeny.cz

Příspěvek, který šokoval tisíce lidí

Na první pohled normální fotka barevné boty dokázala hned na druhý pohled tisíce uživatelů sociálních sítí dohnat téměř k šílenství. Jak? Každý ji totiž vidí jinak barevnou. Zatímco pro mnoho lidí je kecka šedo tyrkysová, někdo ji vidí bílo růžovou. Než se ale po zhlédnutí tohoto obrázku začnete doma dohadovat o tom, kdo by měl navštívit očního lékaře či kdo postrádá zdravý rozum, zjistěte, jak je to s jejich barvou doopravdy.

Dominantní hemisféry?

Hned po zveřejnění příspěvku s obrázkem boty na sociálních sítích se v komentářích pod ním strhly rozsáhlé diskuze. Někteří lidé se mylně domnívali, že to jak botu vidíme, vypovídá o tom, která hemisféra našeho mozku je dominantní. Zatímco šedo tyrkysová/zelená teniska by měla vypovídat o tom, že vaše dominantní mozková hemisféra je levá, růžovo bílá bota by měla zase svědčit pro pravou dominantní hemisféru mozku. Podle toho, jakou hemisféru máte dominantní, by se pak údajně měly odvíjet také vaše vlastnosti a způsob přemýšlení. Jedinci s levou dominantní hemisférou jsou údajně logicky a pragmaticky smýšlející, zatímco lidé s pravou dominantní hemisférou se řadí spíše mezi kreativní snílky. Některé hypotézy dokonce tvrdily, že uživatelé, kteří vidí botu růžovo bílou, mají stejně dominantní obě hemisféry, proto mohou být například dobrými matematiky. Tyto informace se ale nakonec ukázaly jako nepravdivé.

Test osobnosti: Zvíře, které vidíte jako první, vypovídá o vašich přednostech

svetzeny.cz

Šaty, které jsou bílé a zlaté, nebo černé a modré?

Není to poprvé, kdy příspěvek podobného typu doslova rozděluje domácnosti. Již před několika lety se v příspěvcích na sociálních sítích totiž objevily šaty, u nichž měli jejich pozorovatelé stejný problém. Zatímco někdo je viděl bílé se zlatými pruhy, další lidé šaty viděli černo modré. Protože tento obrázek nedal spát mnoha jedincům, pustili se vědci do průzkumů, které osvětlují, co je za rozdílným vnímáním barev těchto fotografií.

Důvod odhaluje vědecká studie

Mnozí teoretici nebyli daleko od pravdy, když se domnívali, že příčina toho, jaké barvy na fotce s botou vidíme, souvisí s neurovědou. Přesto ale podle poslední studie z roku 2017 šlápli maličko vedle. Tento výzkum se zabývá právě o několik let dříve publikovaným a velmi podobným příspěvkem se šaty. Důvod se podle rozsáhlé  studie, která byla publikovaná v časopise Jurnal of Vision ve zmíněném roce 2017, neskrývá v dominantních hemisférách mozku, ale v jeho zpracovávání a vidění světla.

Magie barev: Černá vás ochrání, červená vám do života vnese vášeň a štěstí. Naučte se využít jejich kouzlo ve svůj prospěch

svetzeny.cz

Záleží na předchozích zkušenostech

Podle vědců náš mozek zcela automaticky převezme barvy a způsob osvětlení obrázku, tak jak je zvyklý, aniž byste na jeho barvy museli sami vědomě myslet. Protože by zkoumání toho, odkud právě přichází světlo, trvalo moc dlouho, má náš mozek svůj vlastní jednodušší způsob, takzvanou speciální zkratku, kterou čte světlo pokaždé. V tomto způsobu vychází z  toho, co už dříve viděl. V obou případech, s šaty i botami, tedy záleží na vašich předchozích zkušenostech a na tom, jak váš mozek zpracuje barvy na obrázku. Podle vědců se navíc s jejich viděním dá také manipulovat, změnou předchozích zkušeností uživatelů. A co vy, vidíte kecku šedo zelenou, nebo bílo růžovou? Přesvědčte se zde.

Zdroje:  https://jov.arvojournals.org; https://entertainment.ie/; https://www.instagram.com

Buďte šťastnější: Nebojte se nových výzev a dopřejte si bez odkládání to, co jste vždycky chtěla

svetzeny.cz