Přejít k hlavnímu obsahu

Strašák jménem šikana: jak ji efektivně řešit? A týká se i vás?

Info ikona
šikana dětí

Stalo se vám, že vaše dítě neochotně vstává do školy, málokdy vám popisuje svůj školní den a nebo mu třeba často chybí něco ze školních potřeb? Bohužel, šikana ve školách je problém, s nímž se podle statistik setkává až 40 % všech dětí. Podle studií značky Head & Shoulders se s touto nepříjemností v různých podobách vyrovnávalo každé páté dítě.

Co je příčinou šikany?

Děti mohou být šikanovány z mnoha důvodů – ať už je to kvůli třídním hierarchiím, odlišnému vzhledu, nadprůměrným či podprůměrným školním výsledkům nebo rodinné finanční situaci. Klíčem k řešení tohoto problému je pochopení jeho podstaty a vytvoření strategie k jeho odstranění.

Info ikona
Head & Shoulders kampaň

Jak můžete svému dítěti pomoci?

Vyslechněte ho: Pokud vám vaše dítě sdělí, že je šikanováno, je důležité naslouchat bez předsudků. Agresoři často dětem vyhrožují a nutí je mlčet, takže pokud se vám dítě svěřilo, pravděpodobně ho to stálo hodně odvahy – a už to je velký úspěch. Pokud jste se o šikaně dozvěděli jinak, dítěti v žádném případě nevyčítejte, že se vám nesvěřilo. Vaše podpora a pochopení je pro dítě naprosto zásadní.

Obraťte se na učitele: Po tom, co získáte všechny informace od vašeho dítěte, je důležité vést otevřený dialog se školou. Učitelé a školní vedení by měli být vašimi spojenci při řešení tohoto problému. Nikdy neřešte problém přímo s agresorem či jeho rodiči napřímo – celý problém by se tak mohl jen zhoršit.

Informujte se: Psycholožka Regina Jandová zdůrazňuje důležitost komunikace s odborníky. Pokud je potřeba, neváhejte vyhledat pomoc školního psychologa nebo jiných specialistů. „Pokud se jedná o školní šikanu, rodič by neměl být detektivem, který sbírá důkazy. To je již povinností učitele a školy. Ta má po oznámení celou situaci prošetřit a adekvátně vyřešit. S řešením šikany vám bude pomáhat také výchovný poradce, případně metodik prevence. V některých případech může být zapojen také školní psycholog nebo jiný odborník,“ vysvětluje. 

Nenechte se odbýt: Pokud se vám zdá, že se šikana neřeší podle vašich představ a máte pocit, že se celá „kauza“ zlehčuje, můžete s problémem kontaktovat přímo Českou školní inspekci nebo zřizovatele školy.

Info ikona
rozhovor matky se synem

#FreeTheShoulders

Iniciativa Head & Shoulders ve spolupráci s Linkou bezpečí spustila kampaň #FreeTheShoulders. Jejich společným cílem je pomoci obětem šikany a zvyšovat povědomí o tomto problému. Stačí koupit produkty Head & Shoulders a část výtěžku půjde na podporu této iniciativy. A pomoci můžete jednoduše i vy! Stačí, když během října zakoupíte své oblíbené produkty značky Head & Shoulders a 2,5 Kč poputují Lince bezpečí. Vybraná částka bude použita na provoz krizové linky na pomoc šikanovaným dětem a dále také na financování preventivních programů do škol či sportovních klubů. Aby už žádné dítě nebylo na šikanu samo. Věděli jste, že děti, které trpí lupy, bývají oběti šikany 2x častěji?

Pro více informací o kampani #FreeTheShoulders navštivte mujsvet-pg.cz/hs.

* Podle mezinárodního výzkumu P&G z roku 2020.
Měření