Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vychovat zdravě sebevědomé dítě: Nechte si pomáhat v domácnosti

Info ikona
dítě

Na dětech se jako rodiče nebo blízcí můžete dopustit spoustu škody a to i tehdy, kdy si myslíte, že konáte v jejich zájmu. Někdy stačí jen špatné slova, chování nebo gesta, kterými dětem narušíte jejich vývoj nebo v nich zapudíte nově rašící sebevědomí. Je důležité, aby se děti nebály prosadit, říct o sobě, že jsou v něčem dobré. Zkrátka mít sebevědomí. Jak vychovat zdravě sebevědomé dítě?

Vychovejte zdravě sebevědomé dítě

Chválit děti je důležité, ale jen tím se sebevědomí nevybuduje. Je spousta věcí, které je dobré dělat, aby se vaše dítě neprobouzelo s pocitem, že není dost dobré nebo že něčeho nedosáhne. Dodat mu dobrý pocit, dodat mu pocit, že mu věříte, že jste na něj hrdí a víte, že vše zvládne. Tomu se říká sebevědomí. Jak ho u dětí během výchovy vybudovat?

1. Držte se zpět

Někdy je to totiž ta nejlepší rada. Aby vaše děti vynikly a vy jste je mohli pořádně pochválit, musíte je nechat něco udělat. Riskovat, rozhodovat se, řešit problémy. Pomoci mu je přirozená potřeba, ale necháte-li dítě, aby se rozhodlo samo, pomáháte mu. Osvojí si základy různých dovedností, naučí se, že překážky se mají překonávat a také mu dopřejete ten skvělý pocit, když něco zvládne.

Znaky nízkého sebevědomí: Zdaleka nejde jen o nedostatek sebedůvěry

svetzeny.cz

2. Chvalte, ale s mírou

Sebevědomí může být často ošemetná věc. Když se vybuduje do vysokých výšin, pak je to až přehnané a v dospělosti to může být problém. Neustálá chvála může dětem nahlodat sebevědomí nebo v nich vytvořit pocit, že jsou dokonalé. Chvalte děti za jejich dovednost, nabídněte jim pomoc v něčem, co neumí a trénujte s nimi

3. Nechte ho zdravě riskovat

Dítě si musí vybudovat důvěru nejen v sebe, ale také ve svět. Naučit se nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Když dostanou kapesné naučí se s ním hospodařit. Utratí-li ho první den, pak musí čekat na další měsíc. Nechte dítě, aby samo otestovalo své hranice, pokud to samozřejmě není nebezpečné. Nechte děti nalít si džus, i když něco rozlije, dopřejte dětem možnost vylézt na prolézačku, aby samo otestovalo, jak bezpečné nebo nebezpečné to může být. Buďte však nablízku, abyste mohli zasáhnout, když to bude potřeba.

Info ikona
dítě

Jak udělat z ubrekánka samostatné a sebevědomé dítě? Pozor na přehnanou chválu i kritiku, radí psychologové

svetzeny.cz

Sebevědomé dítě a rozhodování

4. Rozhodnou se samy

Čím jsou děti starší, tím jsou samostatnější. A je důležité tento pocit v nich budovat. Nechte je rozhodnout. Nabídněte jim zda chtějí jít pěšky nebo autobusem, dejte jim peníze, ať si koupí v cukrárně, co chtějí. Výběr oblečení, jídla, filmu a podobně jim pomáhá budovat sebedůvěru a pocit, že jejich názor je důležitý.

5. Pomoc v domácnosti

Děti rády pomáhají a pracují s dospělými a ti by jim to měli každopádně umožnit. Vyklidit nádobí z myčky, uklidit své hračky, podávat kolíčky při věšení prádla, vysávat, skládat prádlo, vynášet koše a mnoho dalšího. Práci doma přizpůsobte věku a možnostem dítěte. Za pomoc ho pochvalte a poděkujte. Dítě pocítí, že jeho role v domácnosti je důležitá a pomoc se cení.

 

Zdroj článku