
Někdy se staré rány vracejí ve chvíli, kdy máme pocit, že už je máme dávno za sebou. Romana se snaží chránit své děti před tím, co sama v dětství prožila, ale naráží na odpor vlastního otce, který její obavy nebere vážně. Nikdy nešel pro ránu daleko a Romana se obává, že chce stejně vychovávat i její děti.
Paní Romana (43) vyrůstala v prostředí, kde fyzické tresty nebyly výjimkou. Dnes, jako matka, chce pro své děti úplně jiný přístup, založený na respektu a bezpečí. Její otec ale její výchovu zpochybňuje a snaží se prosazovat své vlastní metody, což mezi nimi vyvolává napětí a konflikty.
Můj otec nikdy nešel pro ránu daleko
Když si vzpomenu na svoje dětství, pořád ve mně zůstává ten pocit strachu. Můj táta byl přísný, někdy až moc. Stačila maličkost a ruka byla rychlejší než slova. Protože to si údajně budu víc pamatovat než promluvu do duše. On slova neuznával. Jako malá jsem si myslela, že je to normální, že takhle to prostě chodí. Když zlobím, dostanu na zadek nebo facku. Až později mi došlo, že to normální není. Dnes mám svoje děti a slíbila jsem si, že u nás doma to bude jinak. Že se nebudou bát, že budou vědět, že je někdo poslouchá.

Nechci, aby se mé děti cítily tak, jako jsem se cítila já. Byla jsem vyděšená z každé zvednuté ruky. Jenže teď mám pocit, že se mi to všechno vrací. Táta se najednou zajímá, chce s dětmi trávit čas, „vychovávat je“. A já při té představě cítím napětí v celém těle. Bojím se, že by stačila jedna chvíle, jeden jeho výbuch, a všechno, co se snažím budovat, by se zhroutilo jako domeček z karet.
Vůbec mě nerespektuje
Nejhorší na tom je, že mě vůbec neposlouchá. Když mu řeknu, že si nepřeju, aby moje děti trestal nebo na ně křičel, jen se mi vysměje. Řekne, že jsem přecitlivělá, že jsem „měkká“ matka a že on ví nejlíp, co všechny děti potřebují. A to je pevná ruka, ne nějaké kecy. A já si najednou připadám zase jako ta malá holka, která nemá právo nic říct. Jenže teď už nejde o mě. Jde o moje děti. Nechci jim bránit v kontaktu s jejich dědou, ale zároveň mám silný pocit, že je musím chránit. A tak stojím mezi dvěma možnostmi, buď si prosadím své a riskuju konflikt, nebo ustoupím a budu se bát pokaždé, když s ním budou. Jak mám nastavit hranici tak, aby ji respektoval, a přitom jsem neměla pocit, že jsem jim vzala dědu?
Ke komentáři na situaci paní Romany nás inspiruje odbornice na rodinné vztahy Annalisa Barbieri
Děkuji vám, paní Romano,
že jste tak otevřeně popsala svůj příběh. Je z něj cítit, jak silně ve vás stále žije zkušenost z dětství, kdy byl strach běžnou součástí vztahu s otcem, a jak moc se dnes snažíte vytvořit pro své děti úplně jiný, bezpečný svět. Teď se ale tyto dva světy střetávají a váš otec chce být součástí výchovy, ale svým přístupem zlehčuje vaše hranice a vrací vás zpět do role bezmocné dcery. To ve vás přirozeně vyvolává napětí a obavy, že by se minulost mohla opakovat.
Klíčové je uvědomit si, že dnes už nejste v pozici dítěte, ale rodiče, který má plnou odpovědnost za bezpečí svých dětí. Vaše hranice nejsou přehnané ani „měkké“, ale vycházejí z vědomé snahy nepřenášet bolest dál. Pokud váš otec vaše přání nerespektuje, je na místě hranici nejen říct, ale také ji podpořit konkrétním chováním, například být u kontaktu s dětmi přítomná, omezit ho, nebo ho podmínit tím, že bude respektovat vaše pravidla. Důležité je neobhajovat se donekonečna, ale klidně a opakovaně trvat na tom, že „takto to u nás doma funguje“, i když to vyvolá nesouhlas.
Rozumím tomu, že nechcete dětem „vzít dědu“, ale stejně důležité je nevystavovat je prostředí, které by v nich mohlo vyvolat strach, jaký jste zažívala vy. Děti nepotřebují za každou cenu kontakt, potřebují především bezpečí a jistotu. Pokud váš otec dokáže vaše hranice přijmout, vztah si najde svou podobu – pokud ne, je v pořádku ho upravit tak, aby chránil vás i vaše děti. Děláte velmi důležitou věc – přerušujete vzorec, který vám ubližoval, a to vyžaduje odvahu, kterou ve vás je opravdu vidět.
Jak má paní Romana dát svému otci jasně najevo, že její děti budou vychovávány jinak? Jak mu sdělit, že je rozhodně nesmí uhodit a musí ji respektovat jako mámu? Přečtěte si také příběh paní Vlaďky, která se po rozvodu vrátila k rodičům, pomáhá jim, zrekonstruovala dům, ale oni jí pořád vyčítají, že je rozvedená.
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

“Moje dcery se o mě nechtějí starat a hádají se o to, co se mnou dál,” je smutný Aleš

“Manžel na mě chtěl v hádce vztáhnout ruku, to je pro mě konečná,” je rozhodnutá Leona

“Otec od nás odešel, teď mě chce vídat spolu s mou rodinou,” je v šoku Hanka

“Moje matka uhodila mého syna, prý jsem jako matka neschopná,” je naštvaná Alice

“Moje dcera vychovává vnučku hrozným způsobem, nevím, jak zasáhnout,” je nešťastná Boženka

“Můj otec nám neustále nařizuje, co máme dělat. Posloucháme, i když jsme dospělé,” je ve stresu Lívie

“Vychovala jsem své děti a ony na mě teď kašlou,” je naštvaná Lenka

“Táta se oženil dva týdny před smrtí a ona shrábla dědictví,” nechápe otcovo rozhodnutí Lída

„Dcera má úzkosti, ale manžel to zlehčuje. Bojím se, že jí tím ubližuje,” neví si rady Lída







