Přejít k hlavnímu obsahu

DŮVĚŘUJTE SAMA SOBĚ

Pokud si často říkáte, byť třeba jen v duchu, že nejste dost dobrá pro svoji práci, pro svého muže, pro svoji rodinu, vysíláte tím nevědomky signály méněcennosti a ty zase přijímají vaši nadřízení i vaši blízcí a podle toho se k vám chovají.

Buďte k sobě upřímná

Nevěříte-li si totiž vy sama, nebude vám dostatečně věřit nikdo. Podle toho k vám budou přistupovat. V práci dostanete méně náročné úkoly, šéf vás bude často kontrolovat, doma třeba budete za služku a tak dále. Čímž se vám paradoxně potvrdí, že „opravdu“ nejste dost dobrá. A začarovaný kruh se krásně uzavře. Co s tím? Především si nalijme čistého vína – ten krok z kruhu ven musíte udělat jedině vy sama. To je ta horší zpráva. Ta lepší pak je, že posílit svoji sebeúctu a zvýšit své sebevědomí je možné. Jen potřebujete čas a trpělivost a hlavně vědět, jak na to.

Hodnotu máte takovou, jakou si určíte

Zkrátka tak akorát na začátku je nutné uvědomit si jednu věc. Mít sama sebe ráda není nic ostudného, naopak je to základ zdravého života a vztahů. Partnerských, pracovních i rodinných. Vyjděme z toho, že vy sama jste ta, která se zná nejlépe. Znáte své kladné stránky i ty horší. Víte, co se vám už podařilo a co třeba úplně nevyšlo. A když jsme v začátku textu zmínili výchovu, můžeme se k dětství zase vrátit, v inspiraci. Úplně malé děti totiž ještě nevědí, že by „měly být nějaké jiné“. Projevují se přirozeně a spontánně, zkrátka jsou, jaké jsou. Tak co to také zkusit? Uvěřte tomu, že jste právě taková, jaká máte být. Ne moc malá, moc velká, moc nešikovná, moc pomalá, moc rychlá, ale zkrátka akorát. Jste, jaká jste. A tak je to úplně v pořádku. Nesrovnávejte se se svým okolím. Vždycky totiž může být někdo hezčí, v něčem lepší, vyšší, tenčí… cokoliv. Ale na tom nezáleží. Vy máte hodnotu právě taková, jaká jste. O tom je právě sebepřijetí neboli stav, kdy je člověk reálně smířen sám se sebou. Je si vědom své skutečné hodnoty, nepodceňuje se, ale ani se nepřeceňuje. Dojít k sebeúctě a znát svoji hodnotu je dlouhodobý proces, někdy dokonce celoživotní cesta. Tak na nic nečekejte a začněte s tím teď hned.

ČTĚTE TAKÉ:

JSTE VÝJIMEČNÁ
3 DŮVODY, PROČ DNES NĚKOHO POVZBUDIT