
Někdy nás víc než minulost samotná zasáhne to, jak se k ní vrací někdo blízký. Adéla sleduje rozhodnutí své matky s nepochopením a vnitřním odporem, protože v něm vidí návrat k něčemu, co kdysi zranilo celou rodinu.
Paní Adéla (32) vyrůstala v neúplné rodině poté, co její otec odešel za jinou ženou. Kontakt byl minimální a finanční podpora nedostatečná, většina zodpovědnosti zůstala na její matce. Po letech se ale otec znovu objevil, nemocný a s prosbou o pomoc. Její matka mu vyhověla, což v Adéle vyvolalo silné emoce a otázky, na které jen těžko hledá odpověď.
Můj otec mě a mámu opustil
Pamatuju si, jak jsme zůstaly samy. Máma všechno táhla – práci, domácnost, mě. Můj táta byl pryč, měl jiný život a my jsme do něj nepatřily. Odešel od mé mámy kvůli jiné ženě. Plakala, prosila, ale on na ni byl sprostý a zlý. Odešel prý za lepším životem a štěstím. Neplatil, nevolal, nezajímal se o mě. Byly chvíle, kdy jsem si říkala, že je to vlastně jednodušší, že aspoň víme, na čem jsme. Moje máma si nikdy nestěžovala nahlas, ale já jsem viděla, jak je unavená, jak se snaží všechno zvládnout. Snažila jsem se dobře učit, nedělat problémy ve škole, aby neměla o starosti navíc. Nebylo to jednoduché.

A teď? Po dvaceti letech se objeví, nemocný, a najednou jako by se nic nestalo. Prosí o odpuštění, je smutný, zklamaný a nemocný muž. Prosí, aby mu moje máma dala ještě šanci. Prý potřebuje pomoc, péči a rodinu. Chce zpátky to, co ztratil. A já nedokážu pochopit svou mámu. A to, co je schopná zkousnout. Máma s ním chodí po doktorech, vozí ho, stará se o něj. Já na to koukám a mám pocit, že se mi vrací všechno, co jsem si myslela, že už mám dávno za sebou.
Nechápu, proč mu pomáhá
Nejde mi to přijmout. Nejde mi pochopit, kde se v ní bere ta ochota. Říkám si, kde je její hrdost, její sebeúcta. Jak může pomoct člověku, který ji opustil, podvedl a nechal ji ve všem samotnou? Snažila jsem se s ní o tom mluvit, ale ona jen řekne, že je to minulost, že je nemocný a že mu nechce ublížit. Jenže já mám pocit, že tím ubližuje sama sobě – a možná i mně. Vždycky jsem ji obdivovala za to, jak všechno zvládla, a teď mám pocit, že to všechno nějak popřela. Nevím, jestli mám její rozhodnutí respektovat, nebo se proti tomu postavit. Nevím, jestli mám právo jí do toho mluvit, když jde o její život, ale zároveň se mě to hluboce dotýká. Je v pořádku, že to nedokážu přijmout, nebo bych měla být víc tolerantní k jejímu rozhodnutí?
Inspiraci pro odpověď na situaci paní Adély jsme nalezli u psycholožky Suzanne Gelb
Děkuji vám, paní Adélo,
za to, že jste tak otevřeně popsala, co prožíváte. Vaše reakce je naprosto pochopitelná. Nesete v sobě zkušenost opuštění, bolesti své maminky i vlastní snahu být „ta hodná“, která nepřidělává starosti. Teď se po letech vrací člověk, který byl zdrojem té bolesti, a vaše máma se k němu chová způsobem, který je v ostrém rozporu s tím, co jste si o celé situaci vytvořila jako smysl a spravedlnost. To ve vás přirozeně vyvolává hněv, zmatek i pocit, že se přepisuje minulost.
Je důležité si uvědomit, že vaše pocity a rozhodnutí vaší maminky jsou dvě odlišné roviny. Vy máte plné právo cítit nesouhlas, bolest i odpor – to jsou nezpracované emoce z minulosti, které se znovu otevřely. Zároveň ale vaše maminka jedná ze své vlastní perspektivy, která může zahrnovat soucit, potřebu uzavření, nebo její vlastní způsob, jak se vyrovnat s minulostí. Nemusíte její volbu chápat ani s ní souhlasit, abyste ji mohla respektovat jako její rozhodnutí. Klíčové je spíš zaměřit se na to, kde jsou vaše hranice, co ještě unesete, a co už ne, například do jaké míry chcete být součástí této situace.
Můžete s maminkou mluvit o tom, jak to na vás působí, ale ne s cílem ji změnit, spíš aby pochopila vaši bolest. Zároveň si dovolte chránit sebe – nemusíte být u všeho, nemusíte se s otcem sbližovat, pokud na to nejste připravená. To, že to nedokážete přijmout, není známka nedostatku tolerance, ale signál, že se ve vás ozývá něco důležitého, co si zaslouží pozornost a péči. Dejte si čas. Vaše reakce má své kořeny a dává smysl, a vy máte právo ji prožít svým tempem.
Může paní Adéla řešit rozhodnutí své mámy a zpochybňovat ho? Nebo by měla akceptovat, jak se její máma rozhodla, i když to sama nepodporuje? Přečtěte si také příběh paní Ivety, ze které máma vysává energii.
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

“Moje dcery se o mě nechtějí starat a hádají se o to, co se mnou dál,” je smutný Aleš

“Manžel na mě chtěl v hádce vztáhnout ruku, to je pro mě konečná,” je rozhodnutá Leona

“Nemůžu si najít práci a můj manžel mi dává ultimáta, jinak se nebude o rodinu starat,” je na pokraji zhroucení Tereza

“Dcera mi na Den matek nic nedává, prý si to jako matka nezasloužím,” pláče Olga

“Líbí se mi manželův kamarád. Až tak moc, že nevím, jak to zastavit,” je nešťastná Jana

“Vzali jsme se kvůli dětem a teď si nemáme co říct,” neví si rady Renáta

“Rodiče mi pořád vyčítají krach mého manželství i to, že musím bydlet s nimi,” je naštvaná Vlaďka

“Manžel od nás odešel, když byl autistickému synovi rok. Najednou chce střídavou péči,” nechápe Ida. Radí psycholog Pavel Pařízek

“Můj otec se vysmívá mému manželovi a já stojím mezi nimi,” potřebuje radu Adéla

“Manžel bezvýhradně poslouchá svou matku, dokonce ostříhal naši dceru na kluka," je bezradná Sylva
Mohlo by se vám líbit

Jaké je tajemství barevně sladěného interiéru: Designéři spoléhají na pravidlo 60–30–10







