Přejít k hlavnímu obsahu

Umění rozchodu: Jak ukončit vztah důstojně a s hrdostí

Umění rozchodu: Jak ukončit vztah důstojně a s hrdostí

Vyškrtnout někoho nebo něco ze života většinou nejde jen tak. Rozchody často provázejí nepříjemné hádky, slzy a bolestivé věty, které nejdou vzít zpět. S našimi 
radami ale dokážete rozchod zvládnout důstojně 
a bez šrámů na duši.

Musíte za něčím udělat tlustou čáru? Rozhodnutí rozejít se s partnerem je nepoměřitelné s dalšími situacemi nastíněnými v textu, ale všechny spojuje nutnost zapojit ohleduplnost a nutnou dávku diplomacie. 

S partnerem

Rozhodnutí ukončit vztah nikdy nepřichází samo z čistého nebe. Většinou mu předchází mnoho událostí, zážitků a okolností, které signalizují, že vaše láska už je jen iluze. Jenže právě ten poslední krok je nejtěžší. Bolí muže i ženu, bolí toho, kdo „dostal kopačky“, stejně jako toho, kdo rozchod inicioval. Rozchodem se uzavírá jedna ze životních kapitol, která byla minimálně na začátku vašeho vztahu krásná. Věřili jste, že spolu zůstanete napořád, a najednou je život naruby.

Jak to zvládnout? K tomu, jak se s novou situací vyrovnáte, přispívají i okolnosti rozchodu. Nemá smysl vytahovat staré křivdy a vzájemně se očerňovat. Nejlepší je, když oba partneři dojdou ke stejnému závěru. Rozchod je třeba dobře načasovat, nikdy nedělejte čáru za vztahem, pokud je partner nemocný, má narozeniny apod. Zachovejte důstojnost a ohleduplnost. Konec může být relativně dobrý, pokud v něm uvidíte začátek něčeho nového. Bolest z rozchodu vám pomůže překonat víra, že dokážete využít svobodu k novým setkáním a zážitkům. Nečekejte, že se hned oklepete a půjdete dál, ale nepropadejte smutkům a pocitům osamění. Zdravý člověk má kapacitu na to, aby se s rozchodem vyrovnal. 

S kamarádkou

Říká se, že když vaše přátelství skončilo, nebylo to opravdové přátelství. Ale nemusí to tak být vždycky. Někdy se zkrátka cesty dvou lidí natolik rozejdou, že už není nic, co by mohli společně sdílet. Jindy je rozetne konflikt provázený nepřekonatelným pocitem křivdy. Nejspíš to sama znáte: s kamarádkou z dětství jste věřily, že vás v životě nikdo a nic nerozdělí. Pak vás osud zavál každou do jiného města. Párkrát se navštívíte, občas si zavoláte, až jednou zapomenete na kamarádčiny narozeniny. Váš svět už dávno zaplnili lidé, s nimiž máte vřelejší vztahy.

Co s tím? Nezvedat telefon, neodpovídat na maily, zkrátka dělat mrtvého brouka je přece pod vaši úroveň a uměle udržovat přátelství vám může připadat zase jako nehorázná přetvářka. Nenechávejte kamarádku žít v nevědomosti. Osoba, která vám byla tolik blízká, vám přece stojí za to, abyste jí vysvětlila, proč už nestojíte o to, trávit s ní volný čas. Nesnažte se důvody vměstnat do jedné SMS zprávy. Sama zvažte, zda vašemu svědomí neuleví, když ji pozvete na osobní schůzku. Pokud je za vším konflikt, máte šanci si všechno vyříkat a možná zjistíte, že právě tahle ženská vám v životě chybí. 

S odborníky

V životě navazujeme i jiné vztahy než jen ty osobní. Chodíme desítky let k jednomu zubaři, kadeřníkovi, k jedné kosmetičce. Jsou to lidé, kteří nás svým způsobem velmi důvěrně znají. Může se stát, že vás objektivní okolnosti přimějí změnit lékaře apod., může to být změna bydliště nebo prozaické finanční důvody. Tahle kategorie rozchodů není důvodem k velkému trápení, přesto vám to může být trapné, máte trochu výčitky a možná se obáváte okamžiku, až se potkáte.

Jak to vyřešit? Nesnažte se být neviditelná. S odvahou udělejte první krok. Vysvětlete dotyčné osobě, proč už nevyužíváte její služby. Buďte upřímná. Nestyďte se otevřeně přiznat, že jste si musela najít levnějšího kadeřníka, protože máte poslední dobou hlouběji do peněženky. Nemusíte si nutně zavírat vrátka, pořád přece existuje šance, že se vaše situace změní a vy se vrátíte jako věrná zákaznice. A pokud se dotyčný urazí, pak je to jen jeho problém.

S rituály

Bývaly to chvíle, na které jste se vždycky těšila. V pátek po škole či po práci pravidelná zastávka u maminky na kávičku, každou středu večer schůzka s hloučkem kamarádek ve vinárně. V sobotu zatelefonovat babičce a v neděli k ní jít na oběd, po němž následovala procházka kolem rybníka. Jenže najednou se z příjemných chvil může stát otravná povinnost. Kamarádky se přes vaši přítomnost přenesou, maminka si najde jinou zábavu, ale babička má pocit, že jste ji zradila. Rituály mají v našem životě velký význam, ale jsou poněkud dvousečné. Na jednu stranu nám dávají pocit jistoty, možnost předvídat, co se bude dít. Rituály posilují soudržnost rodiny, ale i jiných skupin. Jenže na druhou stranu nás mohou začít svazovat. Jak z nich vybočit, aniž bychom tím někomu ublížili?

Jak z toho ven? Nenechte se přemlouvat, inspirujte se u dětí, ty také dělají jen to, co chtějí. Vysvětlete kamarádkám, že váš čas je drahý a že místo sezení v hospodě s nimi ráda strávíte čas jiným, aktivnějším způsobem. Maminka kvůli vám určitě ráda upeče bábovku i jiný den. Babičku místo stokrát obehrané procházky pozvěte na výstavu nebo ji vezměte někam na výlet. Za vytržení ze stereotypu vám nakonec nejspíš bude vděčná.