Přejít k hlavnímu obsahu

Rodiče prarodiče - nastavte si při hlídání vnoučat pravidla a nehlídejte každý den!

Mnoho mladých rodin dnes bere hlídání dětí prarodiči jako zcela automatickou věc, protože kdo jiný, než vlastní rodina, pomůže? Doba se změnila a prarodiče dnes v mnoha případech pracují a ještě nějakou dobu pracovat budou.

Prarodiče jsou nedílnou součástí vývoje každého malého dítěte a pomáhají jej formovat a dávají mu příklady, které rodiče ne. Babička a dědeček jsou tady vždycky, když rodiče potřebují hlídání. V mnoha rodinách je to velká pomoc, kdy zejména ženy mohou nastoupit zpět do práce nebo si najít něco na půl úvazku a přinést tak do rodinného rozpočtu alespoň nějaké finance a hlavně se realizovat i jinde, než jen doma. Prarodičovství se za poslední roky však dost změnilo a už ne každá babička je v důchodu, tedy kdykoliv k dispozici. A pokud hlídají, je důležité mít pravidla, která budou obě strany dodržovat.

Mohlo by se vám líbit

Tchyně jako věčné téma neshod v rodině. Proč je pro matky těžké nechat žít své syny po vlastní ose?

O tchyních koluje mnoho škaredých vtipů a poznáme, ale není se příliš čemu divit. Jak nastavit zdravý vztah se svou tchyní a nastolit hranice už od samotného začátku?
svetzeny.cz

Nastavte si pravidla hned na začátku

Prarodiče jsou pro hlídání často těmi nejlepšími parťáky, dobře je znáte, máte k nim důvěru, nebojíte se. Někdy to prarodiče myslí dobře, ale mají svůj názor, svůj systém a vy to chcete dělat maličko jinak. A to může být kámen úrazu. Je dobré si vzájemně nastavit pravidla, která budou obě strany respektovat. Ovšem pozor, jako rodiče nesmíte zapomínat, že prarodiče jsou tady od toho, aby dětem dovolili víc, než rodiče. Nejsou tu od toho, aby děti vychovávali. 

Info ikona
prarodiče

Která pravidla zavést?

  • Časy jídel a spánku (dodržovat režim, který máte s dětmi nastavený je důležité)
  • Důležitá pravidla (dát ruku před cestou, zeptat se, když něco děti chtějí…)
  • Doba sledování TV (pokud děti mají pravidlo hodina denně, prarodiče by ji měli dodržet)
  • Svačinky (děti si dávají ke svačinkám jogurt nebo ovoce, nemělo by to být u prarodičů jinak)
  • Místa, kam nechodit (máte-li místa, kam s dětmi z různých důvodů nechodíte, prarodiče by to měli respektovat)

Ať už si nastavíte pravidla jakákoliv, myslete na to, že to nesmíte přehnat. Prarodiče nejsou vaše chůvy, které platíte, abyste jim přesně vymezili, co s dětmi smějí nebo ne. Mají mnoho zkušeností - ostatně vychovali vás, takže dobře vědí, co děti smí a co ne. Nechte jim dostatečně volnou ruku, aby si děti užily čas, který s nimi mohou strávit.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na drahého kadeřníka: Šediny ve vlasech jako nový trend

Šediny jsou dávným strašákem žen. Nejenže připomínají přibývající roky, ale mnohdy potrápí především tmavovlásky, kde vytváří nežádoucí pruhy ve vlasech. Je však nutné ihned běžet ke kadeřníkovi? Možná to pro vás bude překvapením, ale šedivé vlasy jsou v módě a je tedy ideální čas vystavit i vaše „stříbro“ ve vlasech!
svetzeny.cz

Všeho s mírou

Kontakt s vnoučaty je důležitý nejen pro děti, ale také pro prarodiče. Ovšem nic se nemá přehánět. Rodiče by neměli převést částečnou či plnou péči o své děti na prarodiče. Ti už své děti vychovali a nyní přišel čas, aby byli občas při hlídání nápomocni, ale jinak se věnovali svému život. V dnešní době, kdy se zvyšuje věk odchodu do důchodu, to není až tak jednoduché. Navíc, studie v časopise Menopause zkoumala, jak působí hlídání dětí na mentální kondici žen po menopauze. Nejlepších výsledků dosahovaly ženy, které vnoučata hlídali jeden den v týdnu.

Navíc už neplatí, že když jsou prarodiče v každodenním kontaktu s vnoučaty, tak mládnou. Vyvrací to studie, která poukazuje na to, že každodenní péče prarodičů o vnoučata spíše vyčerpává a cítí se unavení. Pokud se věnují vnoučatům, pak jednou týdně, aby jim zůstalo dostatek času na vlastní koníčky, které je stimulují.

Zdroj: Very well family, Academic