Přejít k hlavnímu obsahu

Výchova dle nejbohatšího muže planety: Děti se víc naučí na internetu než ve škole. Měly by zažít i těžkosti

Info ikona
Elon Musk

Jak vychovává svých devět dětí nejbohatší muž planety Elon Musk? Jeho názory jsou kontroverzní, věří například tomu, že děti se naučí více na internetu než ve škole. Je také přesvědčen, že by měly zažít i těžkosti.

Výchova dle nejbohatšího muže planety

Nejbohatším člověkem na světě je dle Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk. Je však nejen úspěšným podnikatelem, ale také otcem devíti dětí. S bývalou manželkou Justine Wilson má dvojčata Griffina a Vivian, kterým je 18 let. O Vivian se v současné době píše v souvislosti se změnou jména i pohlaví. Dále spolu mají trojčata Kaie, Saxona a Damiana, kterým je 16 let. S hudebnicí Grimes má pak syna s netradičním jménem X AE A-XII a dceru jménem Exa Dark Sideræl Musk. Nedávno na něj „prasklo“, že je také otcem dvojčat, které má s výkonnou ředitelkou Neuralinku, Shivon Zilis. Zplodit devět dětí je lehké, ale vychovat je, to už je pořádně náročný úkol. Jaká pravidla musí dodržovat děti nejbohatšího muže planety?

Děti se víc naučí na internetu než ve škole

Muskova záliba v hraní počítačových her jej přivedla k programování, které mu vydělalo spoustu peněz. Proto dětem hraní počítačových her nezakazuje, sám ví, že může být i prospěšné. Mluví se zejména o tréninku pozornosti a dalších kognitivních dovedností. Zlaté pravidlo Muskovy výchovy ale říká, že děti musí strávit delší čas čtením než hraním počítačových her. Muskovy děti musí číst dvakrát déle než hrát počítačové hry. Elon Musk se v interview nechal slyšet, že se tak snaží zabránit tomu, aby děti byli závislé na telefonech a počítačích.

Jedna výjimka, kdy smí děti sedět u obrazovky ale existuje. Elon Musk je velkým fanouškem vzděláváním dětí za pomoci internetu. Dokonce věří, že se zde děti naučí více než kdekoliv jinde.

Vypozoroval jsem, že se moje děti nejvíc vzdělávají na Youtube a Redditu.

Elon Musk se netají tím, že se současným vzdělávacím systémem není spokojen. V minulosti jej otevřeně kritizoval. Vysokou školu nazval „hromadou domácích úkolů“ a je také známý tím, že nevyžaduje po zaměstnancích Tesly vysokoškolský titul.

Myslím, že vysoké školy jsou v podstatě pro zábavu a ukazují, že umíte plnit domácí úkoly, ale nejsou tu od učení.

Děti by měly zažít i těžkosti

Ač Elon Musk působí ve svých interview vždy sebevědomě a jistě, jednu obavu přece jenom má. Tou je, že jeho děti na rozdíl od něj nezažijí těžkosti. Sám Musk čelil ve svém dětství řadě výzev. Jeho matka byla samoživitelka, která se kvůli své práci musela velmi často stěhovat. Elon Musk si tak neustále musel zvykat na nové prostředí, školu a spolužáky. Svěřil se také s tím, že do svých 15 let zažíval ve škole šikanu. Tehdy vnímal své útrapy jako těžké, v současné době ale věří, že bez nich by nebyl tím, kdo je dnes. Je přesvědčen, že děti by měly zažít určitou formu strádání a těžkostí. Svým dětem se snaží rozšiřovat obzory cestováním, bere je s sebou na obchodní cesty. V jednom rozhovoru uvedl příklad, že pokud musí obchodně do Číny, vezme děti s sebou, aby viděly Velkou čínskou zeď a Terakotovou armádu.

Zdroje: Forbes, Page Six, Your Tango