Přejít k hlavnímu obsahu

Výchova dětí je alfou a omegou jejich života. Facky nejsou přínosem. Tento postoj zastával i zesnulý elitní psycholog Radek Ptáček

Výchova dítěte je náročným a vlastně celoživotním procesem, kterého se každý rodič musí zhostit s nejlepším vědomím. Přesto vychovat dítě správně není jednoduché a často si i samotní rodiče přijdou bezradní. Facky přitom nejsou řešením. S tím souhlasil i velký odpůrce fyzických trestů, zesnulý elitní psycholog Radek Ptáček v posledním rozhovoru v pořadu Ženská tabu webu Lifee.cz.

"Fyzické tresty jsou špatně proto, že nefungují. To je dokázané," nechal se slyšet přední český odborník, který byl sám otcem tří dětí. "Máme v současné době stovky až tisíce studií, které jasně dokazují, že fyzické tresty nikdy k žádnému pozitivnímu důsledku nepovedou," uvedl Ptáček v pořadu Ženská tabu webu Lifee.cz.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovávali děti ve starověkém Římě: Děsivé praktiky, které si nelze představit, vysoká úmrtnost a tvrdé osudy mužů a žen

Ve starověkém Římě byla výchova dětí klíčovou součástí rodinného a společenského života, a to i proto, že z většiny z nich se měli stát chrabří válečníci. I proto se výchova vztahovala nejen na vzdělání, ale také na fyzickou, morální a sociální přípravu mladých Římanů na život v mocné říši. Od raného věku byly děti vychovávány v přísném prostředí, kde se kladl důraz na rodinné hodnoty, hierarchii a tradiční role. Jaké bylo vyrůstat ve společnosti, kde o všem rozhodoval otec?
svetzeny.cz

Výchova dětí je důležitá. Facky nejsou přínosem

"I mírné fyzické tresty, které jsou občasné, vedou ke zvýšené pravděpodobnosti výskytu těžkých duševních stavů, vyššímu výskytu duševních poruch, duševních onemocnění, především z oblasti úzkostně depresivního spektra," varoval Radek Ptáček a pokračoval: "Vedou také k problémům v sociálním uplatnění, a to, co je pravděpodobně nejzávažnější, vedou k replikaci tohoto násilného chování. Dítě vnímá rodiče jako svůj etalon. Napodobuje ho. A jestliže vidí, že rodič v náročných situacích volí fyzický trest, tak ho dítě bude opakovat. To znamená i děti, které byly mírně fyzicky trestané, mají tendenci častěji využívat fyzické prostředky v partnerských vztazích."

Mohlo by se vám líbit

Irena (29 let): “Mami, děkuji ti, že jsi mě vychovala, přestože táta nikdy neměl zájem o tebe ani o mne”

Je velmi jednoduché říct, co všechno lidé okolo dělají špatně, kde jsou problémy a co se vám nelíbí. Mnoho lidí poukazuje na chyby, řeší je a dává na odiv všem, co dělá ten který člověk špatně. Ale co pochvala? Ocenění druhého, že něco udělal dobře a správně? To se v dnešní době už moc nenosí. A poděkovat, pochválit a říct, dobrá práce, tohle je super a podobně, je přitom velmi důležité.
svetzeny.cz

Facka není omluva

Elitní psycholog Radek Ptáček byl velkým odpůrcem jakýchkoliv fyzických trestů. Díky svým postojům byl on sám často terčem kritiky těch, kteří s jeho názory nesouhlasili, protože sami zastávali názor, že občasná facka vůbec nevadí. Podle Ptáčka byl ale nevhodný jakýkoliv fyzický trest. "Já jsem často obviňován z toho, že jsem akademik. Ale rád bych řekl, že s dětmi velmi intenzivně pracuji téměř 25 let. Plus mám tři vlastní děti, které vychovávám bez jakékoli formy fyzického trestu, takže vím, že to jde," uvedl Ptáček ve svém posledním rozhovoru pro Lifee.cz.

Mohlo by se vám líbit

Ludmila 43 let "Vychovala mě macecha, přesto mi dala vše, co jsem potřebovala. Na vlastní matku si ani nevzpomenu," říká Ludmila

Rodina hraje v životě každého z nás zásadní roli. Rodinou však myslíme ty, kteří nás vychovali, pletli nám copánky a lepili náplasti na rozbitá kolena. Pramálo při tom záleží na tom, zdali jsou to ti, kteří nás zplodili nebo porodili. Paní Ludmilu vychovala nevlastní matka, ale měla vše, co potřebovala. Její biologická matka ji proto vůbec nezajímá.
svetzeny.cz

Projev respektu

Ptáček ale neříkal, že výchova, kterou bychom jako rodiče měli svým dětem dát, nemá mít žádné hranice. On sám rozlišoval a plně poukazoval na rozdíly, které jsou mezi bezbřehou výchovou a respektující výchovou, kdy dítěti vytyčíme hranice bez nutnosti fyzických trestů. "Mnoho dětí nemá hranice. Moje žena pracuje v základním školství a já mohu pozorovat, že děti skutečně mají velké problémy s dodržováním hranic a že na vině může být výchova, která je přespříliš otevřená. Takže my říkáme: 'Každá výchova musí mít jasné hranice, děti musí mít hranice, musí být vedeny k tomu, aby je dodržovaly. Ale zároveň v těch jasně daných hranicích mohou mít volnost a měly by mít respekt k tomu, v čem se rozhodují,'" poukazoval Ptáček.

Mohlo by se vám líbit

Andrea 42 lete "Tohle nedělej, jez pomalu a hlavně se usmívej." Na to, jak výchova rodičů naplní život dítěte strachem a pochybnostmi, vzpomíná paní Andrea

Každý rodič se snaží, jak může, aby vychoval dítě co možná nejlépe. Přesto se jako rodiče dopouštíme celé řady omylů, které, ač si to neuvědomujeme, mohou naše potomky poznamenat na celý život. O svůj život se s redakcí podělila paní Andrea.
svetzeny.cz

Bez hranic to nejde

Hranice jsou pro každé dítě velice důležité. Na rodičích pak je si hranice nastavit. Podle Ptáčka byly hranice něčím, co dítěti ukázalo správný životní směr. Ptáček poukazoval na to, že hranice se mění s věkem dítěte v přímé úměře ke zvyklostem, která ta či ona rodina má. "Dítě musí následovat to, co rodiče říkají. A ta pravidla se pak samozřejmě s věkem rozvolňují. Ale vždycky je to individuální," uzavřel problematiku fyzických trestů muž, který tvrdil, že vychovat své dítě dobře jde opravdu i bez nutnosti facek.

Jak vychováte nebo naopak nevychováte své děti, se vám jednoho dne vrátí. O tom ví své i Helena, matka 5 dětí, které ji ve stáří pomoc neoplácí. 

Výchova dětí je alfou a omegou jejich života. Facky nejsou přínosem. Tento postoj zastával i zesnulý elitní psycholog Radek Ptáček
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ADAPTO GREEN + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ADAPTO GREEN + DIGI ZDARMA
  • Předplatit