Přejít k hlavnímu obsahu

90 let od úmrtí Tomáše Bati: Složité dětství vystřídal život milionáře. Jediná chyba pilota ho stála život

Při leteckém neštěstí před 90 lety tragicky zahynul Tomáš Baťa, přezdívaný jako král obuvi. Patřil k nejvýznamnějším tuzemským podnikatelům v historii. Jak k tragédii došlo a jaké měl obchodník ze Zlína dětství?

Tomáš Baťa patří dodnes mezi velmi úspěšné osobnosti, i když se jeho podnikání i dětství neobešlo bez problematických zádrhelů.

Nešťastná souhra náhod vedla k úmrtí

Při leteckém neštěstí před 90 lety, přesně 12. července 1931 se mu stal osudným. Chystal se toho dne na pracovní cestu do Švýcarska, ale na obloze panovala hustá mlha. Nakonec Baťa rozhodl, že se poletí. Start probíhal v Otrokovicích a dle získaných informací měla být mlha pouze nad řekou Moravou. Nešťastné rozhodnutí však vedlo k tomu, že jeho pilot, Jindřich Brouček, ztratil v mlze orientaci a nedokázal se vrátit zpět na letiště, při otáčce klesl příliš nízko a havaroval. Ironií osudu bylo, že letadlo spadlo do areálu Baťovy firmy v Otrokovicích.

O tragédii informovaly zahraniční tiskové kanceláře i deníky a Zlín zaplavily stovky kondolenčních telegramů, včetně ten od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Pohřeb se konal dva dny a byl spojen s průvodem městem Zlínem. Zúčastnilo se jej podle odhadů až 50 tisíc lidí.

Složité dětství Tomáše Bati

Tomáš vyrůstal spolu se svými staršími dvěma sourozenci a otcem Antonínem. Neměl jednoduché dětství, v deseti letech mu zemřela matka a se svým otcem příliš nevycházel. Už ve čtrnácti letech odešel pracovat do Prostějova, ale byl prý příliš zvídavý, tak dostal výpověď. Vrátil se opět ke svému otci do jeho ševcovské dílny, kde měli časté neshody. Odstěhoval se proto ke své sestře do Vídně, kde si otevřel malou ševcovskou dílnu, ale ani tam se mu nedařilo a musel se opět vrátit k otci.

Trnitá životní cesta Audrey Hepburn: Hladovění, práce v nevěstinci, potraty i nevěra

Herečka Audrey Hepburn je i v dnešní době pro mnohé symbolem ženské krásy a nadčasové elegance. Její životní cesta však byla trnitá. Zažila hladovění, nucenou práci v nevěstinci, prodělala několik potratů a manželství jí zničila nevěra.
svetzeny.cz

Podnikatelské začátky a následné založení impéria

Obuvnickému řemeslu se Tomáš Baťa vyučil u svého otce. Spolu s bratrem Antonínem a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa. Tehdy mu ještě ani nebylo 18 let. Z počátku se podniku nedařilo a po necelém roce se ocitli na pokraji bankrotu. Zlomový okamžik nastal, když jeho bratr odešel na vojnu a řízení firmy tak zůstalo pouze na něm. Sám se vložil do chodu firmy, pomáhal i s nejpodřadnějšími činnostmi a pracoval doslova ve dne i v noci. Svým přístupem inspiroval a motivoval zaměstnance a za rok dokázal nemožné, firmu zbavil do roku 1895 všech dluhů. Brzy se Baťovi podařilo postavit první výrobní halu, ve které mohl zaměstnat kolem 40 dělníků a 20 šiček. 

Postupně vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí, byl jedním z největších podnikatelů své doby. Zavedl originální metody řízení výroby a obchodu a také systém motivace pracovníků. Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu. Rozsahem svých aktivit působil na úroveň podnikání v Československu, nízkými cenami svých bot ovlivnil profil spotřebního průmyslu.

Na co nesmíme zapomenout

Klasiku, kterou zná dodnes každý, se staly tzv. Baťovy ceny, které končily devítkou a zboží tak díky nim vypadalo levněji. Příkladem šel Baťa rovněž v přístupu k zákazníkům se sloganem: „Náš zákazník – náš pán“. Tímto heslem se řídil až do své smrti, bylo mu pouhých 56 let.

Priscilla Presley: Snažila se být dokonalou manželkou, i tak ji Elvis podváděl. Její touha být věčně mladá skončila katastrofou

Když Priscilla Presley před lety přijala pozvání na rande od pohledného mladého zpěváka Elvise Presleyho, zřejmě si myslela, že je to začátek jejího pohádkového příběhu. Ve skutečnosti však během let ztratila sama sebe, když se snažila být jeho dokonalou chotí.
svetzeny.cz

Zdroj: podnikatel, wikipedia, reflex