Přejít k hlavnímu obsahu

Nestárnoucí hlasatelka Marie Retková: Nevlastní dcera jí zachránila život, jejím elixírem mládí je dětský olej

Info ikona
Marie Retková

V červnu oslaví osmašedesát let. Vypadá však, jako by od dob, kdy se objevovala na obrazovkách v roli televizní hlasatelky, vůbec nezestárla. Stejný účes, stejný zářivý úsměv. Jedna z nejoblíbenějších hlasatelek Marie Retková má za sebou těžké životní chvíle, kdy doslova bojovala o přežití. Přesto si dokázala udržet elán a optimismus. Jak to dokázala?

Od roku 1977 patřila neodmyslitelně k nejznámějším tvářím českého televizního vysílání a její obličej jsme na obrazovkách mohli vídat téměř každý den dlouhá léta. Bývalá hlasatelka Marie Retková měla o svém povolání jasno a po maturitě si šla za svým cílem. Dostala se na Karlovu univerzitu, kde studovala žurnalistiku a jazyky, a po jejím ukončení rovnou nastoupila do tehdejší Československé televize. Diváci ji na svých černobílých a později i barevných obrazovkách mohli sledovat téměř třicet let, než byla v roce 2006 pozice hlasatelek zcela zrušena a vymizela. Marie Retková však ve vysílání České televize ještě nějakou dobu zůstala, a to v pořadech Barvy života a ČéTéčko. Pracovala také pro český rozhlas a pro časopis Receptář. O tom, že patřila mezi oblíbené televizní osobnosti, svědčí i tři ocenění v anketě TýTý.

Hlasatelka Marie Retková jako mladá babička

Marie byla vždy ten typ osobnosti, kterému se vyhýbají skandály, takže se nikdy neobjevovala na stránkách bulvárních časopisů a nestala se terčem nenasytných paparazzi. Proto možná mnohé překvapí, že se už ve čtyřiceti letech stala babičkou. Ne však proto, že by sama zahájila rodinný život předčasně. Když si totiž brala za manžela o dvanáct let staršího chirurga Petra Retka, vyvdala také desetiletou dceru Alici. Petr Retek byl vdovec, a tak se Marie musela zničehonic stát matkou na plný úvazek. „Bylo mi třiadvacet a neměla potuchy, co dítě obnáší, jaká je to zodpovědnost. Brala jsem ji jako mladší kámošku a na ní bylo znát, jak vedle sebe potřebuje ženskou,“ uvedla v pořadu 13. komnata.

Televizní kvíz nanečisto: Otestujte si své znalosti ze všeobecného přehledu a získejte plný počet bodů

Orientovat se v různých vědních oborech a oblastech lidského vědění je důležité nejen proto, abyste se dostali na vysokou školu nebo třeba uspěli v některé z oblíbených televizních soutěží. Všeobecný přehled se hodí v jakékoli životní situaci, kdy je skvělé prokázat svoji inteligenci a orientaci ve světě, ve kterém žijeme.
svetzeny.cz

Život Marie Retkové visel doslova na vlásku

A byla to právě nevlastní dcera, která později Marii zachránila život. Když totiž bývalá televizní hlasatelka v pětačtyřiceti letech onemocněla rakovinou děložního čípku a začala na chalupě nečekaně krvácet, Alice ji urychleně zavezla do nemocnice, čímž předešla tomu nejhoršímu. V tu chvíli ale Marie ještě rozhodně vyhráno neměla. Následovala totiž operace a léčba, kdy se Marie podle svých slov pomalu loučila se životem. „Myslela jsem si, že už je se vším konec. Úplně se vším,“ přiznala. Nakonec ale zvítězilo její odhodlání a vůle žít a nemoc se jí podařilo překonat. Největší oporou v těžkých chvílích pro ni byla rodina, jak manžel Petr a nevlastní dcera Adéla, tak i vlastní dcera Magdaléna.

Tajemství mladistvého vzhledu Marie Retkové

Dalo by se očekávat, že hrozné období nemoci, kterým si Marie prošla, se na jejím vzhledu negativně podepíše, opak je ale pravdou. Moderátorka vypadá, jako kdyby vůbec nestárla, a úsměvy dodnes rozdává na všechny strany. Pro svůj mladistvý vzhled přitom nemusí dělat vůbec nic, dokonce ani nikdy nepodstoupila žádnou plastickou operaci či omlazovací kúru. V její koupelně nenajdete ani žádné drahé kosmetické přípravky proti vráskám, zato tam najdete olejíček na dětské zadečky. Právě to je onen kouzelný přípravek, jenž Marie používá na svou pleť, a možná právě proto vzniklo přirovnání „mít pleť jako dětskou prdelku“.

Zábavný kvíz: Otestujte si, zda patříte mezi necelé 2% nadprůměrně inteligentních lidí

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, může být hodnocen prostřednictvím různých testů. Jen přibližně necelé 2% populace má IQ nad 130, což je nadprůměrná hodnota. Vyzkoušejte si náš zábavný kvíz a zjistěte, jakou máte přibližnou úroveň inteligence vy.
svetzeny.cz

Sport jako celoživotní vášeň

Pro svoji figuru toho Marie dělá dost, ale hlavně proto, že sporty, jimiž si postavu udržuje, patří mezi její nejmilejší koníčky. V minulosti se věnovala surfingu, plavání a jezdectví, dodnes je vášnivou tenistkou a ráda si zahraje i basketbal. Jako správná Češka si také po poctivě odehraném zápasu s chutí dopřeje dobře vychlazené pivo. Marie je navíc již čtyřnásobnou babičkou, a tak jí volný čas vyplňují také vnoučata, kterým se ráda věnuje.

Galerie: Jak šel čas s Marií Retkovou
Zdroj článku