Přejít k hlavnímu obsahu

Televizní kvíz nanečisto: Otestujte si své znalosti ze všeobecného přehledu a získejte plný počet bodů

Orientovat se v různých vědních oborech a oblastech lidského vědění je důležité nejen proto, abyste se dostali na vysokou školu nebo třeba uspěli v některé z oblíbených televizních soutěží. Všeobecný přehled se hodí v jakékoli životní situaci, kdy je skvělé prokázat svoji inteligenci a orientaci ve světě, ve kterém žijeme.

Všeobecný přehled zahrnuje různé otázky z oblasti historie, kultury, politiky, umění, filozofie, biologie, geografie  a dalších vědních oborů. Nemusíte být odborník na danou oblast, ale je dobré mít alespoň základní orientaci. Nedá se tak úplně naučit ve smyslu „tady si otevřu knížku a až ji dočtu, budu to umět“.

Budovat si všeobecný přehled trvá léta a začíná už ve škole přesně ve chvíli, kdy si můžete říct „k čemu mi tohle bude?“. Ano, pokud netoužíte stát se biologem, může se vám zdát, že učit se o láčkovcích je zbytečné, ale možná se v životě dostanete do situace, kdy se vám to může hodit..

Jak zlepšit své znalosti?

Říká se, že nikdy není pozdě a pracovat na svých znalostech můžete začít třeba dnes. Základem je otevřít oči a zajímat se o dění kolem sebe.

  1. Najděte si čas na sledování zpráv z domova i ze zahraničí a snažte se nad nimi přemýšlet a dávat si věci do souvislostí, tvořte si vlastní názory.
  2. Pamatujte také, že studnicí moudrosti jsou knihy. Zaměřte se čtení děl klasiků a významných autorů 20.století. A nebojte se, vůbec to nemusí být nuda. Najděte si mezi nimi knihy, které vás budou bavit.
  3. Zajímejte se o kulturu, choďte do divadel, na koncerty a výstavy. Projděte si přehled významných filmů světové i české kinematografie a pouštějte si je třeba místo nekonečných seriálů.
  4. Luštěte křížovky, dívejte se na TV kvízy, cestujte nebo sledujte dokumentární filmy.
  5. Začněte navštěvovat různé kurzy či přednášky, které se týkají oblasti, o kterou si více zajímáte.

Obrázky v kvízu jsou pouze ilustrační.

Zdroj článku