Přejít k hlavnímu obsahu

Adina Mandlová: Její paměti by se podobaly spíše filmu pro dospělé než pohádce

Jedna z největších prvorepublikových hvězd byla nejen krásná, ale i chytrá a uměla to s muži. Její život by vydal na několik filmů, nebála se říci svůj názor a muži se jí v posteli jen střídali. Jaké pády i slavné chvíle herečka zažila? Adina Mandlová byla úspěšnou herečkou, ale pověst kolaborantky jí vyhnala z Československa.

I když by se její život mohl zdát jako sen, tak prožila mnohé trable. V pouhých osmi letech přišla o otce, který zemřel na španělskou chřipku. Matka si našla otčíma, který Adinu pravděpodobně zneužíval. Utekla z domova a v osmnácti přišla do jiného stavu, šla na potrat a posléze se taky pokusila o sebevraždu. Matka ji poslala do francouzského penzionátu.

Hvězdná kariéra

V penzionátu dlouho nevydržela a zamířila do Prahy. V roce 1932 začala pracovat jako manekýnka, získala dokonce maličkou roli ve filmu Děvčátko, neříkej ne. I když jí to moc nešlo, měla sebevědomí na rozdávání. Vše brala s lehkostí a věřila, že prorazí, a to se jí podařilo. Krátce poté se stala nejobsazovanější herečkou vůbec a získávala hlavní role, stala se tak sexsymbolem její doby. Objevila se v desítkách filmů: Diagnosa X, Kristián, Přítelkyně pana ministra, Holka nebo kluk, U pokladny stál ad.

Láska mezi brutálním nacistou Goebbelsem a Lídou Baarovou: Zničila svou sobeckostí celou rodinu nebo byla prostě jen zaslepená?

Byla to talentovaná herečka a muži jí padali k nohám. Dodnes se o ní mluví jako o nejkrásnější a nejnadanější české herečce, která odmítla i slávu v Hollywoodu. Na druhou stranu jí dodnes mnozí nemohou odpustit její poměr s nacistou Josephem Goebbelsem.
svetzeny.cz

Zástupy milenců

Na svém kontě měla spoustu milenců a nijak se tím netajila. Mnohokrát s nadsázkou říkávala, že kdyby měla vydat své paměti, podobaly by se spíš pornofilmu než pohádce. Herečka měla později čtyři manžele, první z nich byl levicově zaměřený malíř Zdeněk Tůma, kterému byla nevěrná. Umělec to neustál a spáchal po roce manželství sebevraždu. V té době se vídala s hercem Vladimírem Šmeralem, kvůli kterému si její manžel pustil plyn. Nicméně herec byl ženatý a nechtěl se rozvést. Adina s ním otěhotněla, ale po psychickém zhroucení porodila dítě předčasně, které bohužel zemřelo, děti už pak nikdy neměla. Tento vztah taky neměl šťastný konec, Šmeral skončil v koncentračním táboře.

Koketování s Němci a vězení

Adina koketovala s Němci a po válce skončila ve vězení na Pankráci. Jen málokdo se jí zastal, ale nakonec neprokázali její vinu, tak jí po 3 měsících propustili. I tak se stala výstrahou pro všechny a žádné herecké role ji už nečekaly. Krátce na to se provdala za Josefa Kočvárka, který po Mnichově utekl do Anglie a vstoupil jako pilot do RAF. Získal anglické občanství a změnil si jméno na Joe Knight. Začali spolu chodit a později se vzali. Hned druhý den po svatbě odešli na anglický konzulát, kde dostala Mandlová britský pas a odjela.

Info ikona
Hrála v hlavní roli ve filmu Kristián

Další dvě svatby

Herečka se snažila prorazit v Londýně, ale jak uvedla ve své knize Dneska už se tomu směju, že Československo neměla opouštět a odchod do Anglie byla chyba. Prorazit jako herečka, a navíc v cizím jazyce nebylo lehké. Posléze onemocněla na tuberu a musela se léčit ve Švýcarsku. V Anglii pracovala jako kuchařka, švadlena i uklízečka, nakonec získala roli ve filmu The Fool and Princess, který jí přinesl uznání. S pilotem se rozvedla a našla si bohatého londýnského obchodníka Geoffreye, za kterého se také provdala. Nicméně manželství bylo plné nevěr a hádek. V roce 1949 pak poznala módního návrháře Bena Pearsona, i když byl gay, tak spolu trávili spoustu času, stali se přáteli a později i milenci.

„Byli jsme do sebe velice zamilovaní. Vědomí, že jsem jeho první, a jak nikdy nepřestal tvrdit, poslední milenka, jen zvyšovalo půvab našeho vztahu,“ popisuje herečka ve své knize.

Šťastné manželství s homosexuálem

Vzali se a v Anglii zůstali až do roku 1966, později se herečka snažila o návrat do Československa, ale její kolegové proti ní vedli kampaň, aby si už v rodné zemi nezahrála. Adina proto zanevřela na Československo, ale i na Anglii. S manželem se rozhodli pro život v teplejší krajině, okouzlila je Malta. Žili tam spokojeně na staré farmě 14 let, později se opět přestěhovali a tentokrát do Kanady, kde její manžel později zemřel. Strávili spolu úctyhodných 37 let šťastného manželství. Adina se v pokročilém věku rozhodla přece jen vrátit do rodné vlasti, kde strávila poslední měsíce svého života.

Zdroj článku