Přejít k hlavnímu obsahu

Láska mezi brutálním nacistou Goebbelsem a Lídou Baarovou: Zničila svou sobeckostí celou rodinu nebo byla prostě jen zaslepená?

Byla to talentovaná herečka a muži jí padali k nohám. Dodnes se o ní mluví jako o nejkrásnější a nejnadanější české herečce, která odmítla i slávu v Hollywoodu. Na druhou stranu jí dodnes mnozí nemohou odpustit její poměr s nacistou Josephem Goebbelsem.

Lída Baarová byla česká herečka, ale už navždy bude spojovaná s šéfem nacistické propagandy a velkým oblíbencem Adolfa Hitlera. Byla označována za kolaborantku a milenku nacisty. Ale jak už to, tak někdy bývá, láska si nevybírá.

Kdo byla Lída Baarová?

Narodila se jako Ludmila Babková 7. září 1914 a podle rodinného přítele, spisovatele Jindřicha Šimona Baara, si pak zvolila umělecký pseudonym. Krásná česká herečka se k filmu dostala v takzvané zlaté éře. Dala přednost filmu před vzděláním a proslavila se už ve 20. letech, a to nejen v Československu, ale i v zahraničí. Natáčela filmy v Německu, v Itálii či ve Španělsku.

Osudová láska

Osudové lásky herečky

Jejím prvním milencem byl slavný filmař Karel Lamač a později Vlasta Burian, který se kvůli ní chtěl dokonce rozvést. Když dostala nabídku od německé filmové společnosti, neváhala a okouzlila místní filmovou scénu. Začala žít, tehdy ještě s ženatým německým hercem Gustavem Fröhlichem.

Dvořil se jí dokonce i Adolf Hitler, ale především jeho pravá ruka, říšský ministr propagandy Joseph Goebbels. Ten jí neustále nadbíhal a navštěvoval její premiéry, nakonec mu podlehla. Když jí nabídli smlouvu v Hollywoodu, ta jí odmítla, čehož později hořce litovala.

Mohlo by se vám líbit

Herečka Jennifer Grey z legendární filmu Hříšný tanec je dnes k nepoznání. Nepovedená plastika nosu si vybírá svou daň

Kdo by si nepamatoval kudrnatou dívenku Frances alias Baby po boku Patricka Swayzeho v kultovním snímku Hříšný tanec? Objevila se v mnoha dalších filmech a seriálech, také se zúčastnila taneční soutěže, kterou nakonec vyhrála, dnes je herečce už 62 let. Připomeňme si její mladší já a ukážeme vám, jak herečka vypadá nyní.
svetzeny.cz

S Josephem se seznámili ve 30. letech v době, kdy ho svět ještě neznal, jako válečného zločince, ale úspěšného politika. Zda šlo o skutečně čistou lásku, nemůžeme jistě vědět. Kolegyni Adině Mandlové se údajně svěřila, že ví, jak nebezpečný muž to je, ale nemůže si pomoct. Nutno uznat, že byl dokonalým mistrem manipulace a uměl si podmanit davy lidí. Goebbels byl malý, nikterak pohledný a kulhal na jednu nohu. Byl známý tím, že si všechny své milenky zapisoval do svých deníků. Jeho manželka byla Magda Quandt, postupně se jim narodilo šest dětí a patřili mezi nejbližší okruh Adolfa Hitlera. Goebbels se do Lídy velmi zamiloval a sdělil své city i manželce Magdě, ale ta rychle zasáhla. Požádala vůdce o pomoc a ten milence navždy rozdělil. Načež musela Baarová okamžitě opustit Německo a Goebbels dostal zákaz se s ní stýkat.

Utrpení celé rodiny

Jako by to celé nebylo už dost dramatické, tak se objevily další smutné zprávy v její rodině. Po návratu do Prahy to herečka neměla snadné, mnozí se od ní odvraceli. Stěhovala se do zahraničí a na konci války utekla do Bavorska. Zde byla vyslýchaná americkou zpravodajskou službou, což na ni zanechalo psychické problémy, které musela léčit v sanatoriu. Později byla obviněna z kolaborace a strávila 16 měsíců ve vazbě, její maminka během jednoho výslechu zemřela na infarkt a sestra Zorka Janů spáchala sebevraždu, když ji mimo jiné, kvůli Lídě vyhodili z divadla.

Mohlo by se vám líbit

Smrt ji zastihla nepřipravenou: Leontýnka z Ať žijí duchové by letos oslavila 55. narozeniny

Herečka a režisérka Dana Vávrová se dožila pouhých 41 let, zemřela po těžkém boji s rakovinou. Dcera filmového rytíře Brtníka z Brtníku známá jako Leontýnka okouzlila mnohé diváky už jako dětská hvězda. V jakých dalších filmech hrála, čím si vysloužila slávu a oblibu a co o ní možná ani nevíte?
svetzeny.cz

Baarová se ještě dvakrát vdala za Jana Kopeckého a poté za Kurta Lundwalla. Její poslední manžel zemřel v roce 1972 a ona žila sama až do roku 2000, kdy zemřela. Celý život si prý vyčítala utrpení, které přivodila své rodině i sama sobě. Za svou největší chybu považovala odmítnutí nabídky od hollywoodské společnosti, můžeme si jen představovat, jak by se její osud vyvíjel v Americe daleko od Goebbelse.

Zdroj: blesk, super, prozeny, wikipedie