Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozpoznat, že jste ve vztahu s psychopatem: Dle expertů často lžou, používají techniku zrcadlení a umí vzbudit lítost

Info ikona
 beautiful-couple-spend-time-summer-field.jpg

Počet psychopatů ve společnosti se odhaduje na jedno procento. Jak rozpoznat, že jste ve vztahu s člověkem, který touto poruchou osobnosti trpí? Psychopati vykazují určité společné rysy. Naučte se je identifikovat dřív, než si vám obmotají kolem prstu.

Časté lhaní

Pokud je něco pro psychopaty skutečně typické, je to časté patologické lhaní. Psychopati se neštítí lhát prakticky o čemkoliv a za každé situace. Hlavním motivem bývá utajení svých skutečných zájmů a cílů. Zvláště platí rčení: „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.“ V počátcích vztahu, kdy psychopati chtějí získat a okouzlit svůj protějšek, jsou schopni vymyslet či přikrášlit cokoliv. Lhaní také využívají k tomu, aby si omluvili cokoliv zlého, co vám kdy provedou. Novou lež vymyslí rychleji, než stihnete zpochybnit tu předchozí. Typické pro ně je to, že tráví více času racionalizací svého chování než snahou o jeho zlepšení. Jsou to velmi dobří lháři, ale občas se nechají nachytat. Ani v tento moment však nevyjádří žádnou lítost nad svým chováním.

Jste nadprůměrně inteligentní? Těchto osm vlastností vás odhalí: Zvědavost, sebekontrola nebo otevřenost

svetzeny.cz

Používají techniku zrcadlení

Technika zrcadlení je velmi účinný trik, který vám dovede snadno zajistit, abyste si získali sympatie druhých lidí. Spočívá v tom, že zrcadlíte pohyby, gesta a mluvu vašeho protějšku, ihned si tak získáváte jeho přízeň. Psychopati této techniky využívají podprahově, učit se jí nemusí. Vědí, jak si druhého omotat kolem prstu. S psychopatem vám bude připadat, že jste konečně našli svou spřízněnou duši. Řada z nich se uchýlí i k tomu, že si o vás zjistí co nejvíc, aby pak mohli předstírat, že mají stejné zájmy či názory. Psychopati jsou schopni vás dokonale zrcadlit a zjistit vaše potřeby a touhy, že se zdají být pro vás dokonalou osobou,“ říká Adelyne Birch, autorka knih o psychopatech.

Info ikona
Placeholder image

Umí vzbudit lítost

Psychopati jsou velmi dobří herci, i proto je tak těžké je (hlavně na počátku vztahu) odhalit. Pravděpodobně se pokusí získat si vás vybájeným dojemným příběhem o krutém osudu, nefunkční rodině či týrání. Psychopati jsou zákeřní v tom, že působí zcela nevinně a důvěryhodně. Pravděpodobně jim tuto historku zbaštíte i s navijákem. Není výjimkou, že mluví negativně o svých bývalých partnerech, zpozorněte, pokud uslyšíte příběh o tom, jak je expřítel využíval a zraňoval. A jak je tedy prokouknout? Psychopati často říkají, že nenávidí drama. Čím déle času v jejich přítomnosti však strávíte, tím lépe pochopíte, že je obklopuje více drama než kohokoliv jiného.

Připomenutí od Stephena Hawkinga, jak neztrácet naději: Naučte se myslet pozitivně i v těžkých časech

svetzeny.cz

Jsou nesmírně okouzlující

Psychopati nemají problém navazovat vztahy, jsou nesmírně okouzlující a nedělá jim problém získat si přízeň svého protějšku. Zpočátku o něj projevují extrémní zájem, zavalí vás lichotkami, zprávami a věnují vám spoustu pozornosti. Dají vám pocítit, že jste výjimeční. Ačkoliv sami mají nulovou empatii, velmi dobře umí předstírat starost a zájem o druhé. Charakteristickým znakem psychopatů je, že lidé nevědí, že interagují s někým skutečně nebezpečným. Jsou okouzlující a pozorní a zdají se být ohleduplní,“ říká psychoterapeutka Dr. Kelly Scott.

Absence přátel je výstražným znamením

Posledním bodem, na který je třeba dát si pozor, je absence přátel a dobrých vztahů s kolegy. „Kvůli tomu, že se zaměřují sami na sebe, nevycházejí dobře s ostatními. Mají problémy s udržením zdravých a spokojených vztahů, takže mají tendenci vyhledávat pozice, kde jsou autoritami, kde mohou pracovat spíše nad kolegy než s nimi,“ říká psycholožka Melissa Burkley. Psychopati podle ní mívají jen velmi málo, nebo dokonce žádné přátele. Jsou to oni, kdo si ostatní drží od těla, často je jen využijí k danému účelu, a pak utnou kontakt.

Zdroje: Insider, Mind Body Green, Science Alert

Nechcete, aby vám lidé lhali? Upravte své chování

svetzeny.cz