Přejít k hlavnímu obsahu

Připomenutí od Stephena Hawkinga, jak neztrácet naději: Naučte se myslet pozitivně i v těžkých časech

Info ikona
Stephen Hawking

„Jakkoli se může zdát život špatný, vždy se dá něco dělat a uspět. Dokud existuje život, existuje naděje,“ prohlásil kdysi slavný vědec Stephen Hawking.Byl velkým zastáncem pozitivního myšlení. Naučte se, jak přemýšlet jako on, pomůže vám to překonat těžké časy.

Stephen Hawking nikdy neztrácel naději

Od různých motivačních koučů slýcháme, jak zůstat pozitivní i v těžkých časech a neztrácet naději. Často si pomyslíme, že některým z nich se to snadno říká. To ovšem není případ Stephena Hawkinga, velkého zastánce pozitivního myšlení, který skutečně ví, o čem mluví. Stephen Hawking neměl v životě na růžích ustláno. Narodil se 4. ledna 1942. Ve škole zpočátku příliš nevynikal, dostával průměrné známky. To by měli mít na paměti všichni přehnaně ambiciózní rodiče, kterým i dvojka není dost dobrá.

Info ikona
Stephen Hawking

Buddhistická moudra, která vám změní život k lepšímu: Přiznejte si, že nad životem nemáte kontrolu a zažijte odpoutání

Buddhistické učení skýtá spoustu mouder, která mají moc změnit náš život k lepšímu. Přinášíme vám vysvětlení dvou z nich. To první hovoří o tom, že je lepší si připustit, že nad životem nemáme kontrolu. To druhé nás pak učí odpoutanosti.
svetzeny.cz

Zlom v jeho životě nastal v 21 letech, kdy mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS). Tehdy mu bylo řečeno, že mu zbývá pár let života, přičemž toto onemocnění je zákeřné v tom, že postihuje tzv. motoneurony. Ty když nefungují nebo odumřou, dojde k tomu, že mozek daného člověka již více není schopný ovládat svalovou činnost. Svaly slábnou a atrofují. Prognóza nemoci není příznivá, pouhých 5 % lidí se dožije 20 a více let. Mnoho lidí po zjištění této diagnózy upadne do deprese, ale Stephen Hawking mezi ně nepatřil. „Jakkoli se může zdát život špatný, vždy se dá něco dělat a uspět. Dokud existuje život, existuje naděje,“ prohlásil kdysi. S nepřízní osudu se rozhodl bojovat za pomoci pozitivního myšlení. Dnes jej považujeme za jednoho z největších vědců, který kdy žil. Jaký je jeho návod na to, jak myslet pozitivně i v těžkých časech?

Info ikona
Růst

Hawkingův návod, jak myslet pozitivně i v těžkých časech

1. Přestaňte se litovat
Utápět se v sebelítosti je jednoduché. Mnohdy nám přijde, že se snad celý vesmír spikl proti nám a ocitáme se v situaci, kdy nevidíme „světlo na konci tunelu“. Podle Stephena Hawkinga je hlavní přestat se soustředit na to, co je ve vašem životě špatně, ještě navíc pokud jsou to věci, které nemáte šanci změnit. Zaměřte se na to pozitivní. „Nemám moc pozitivního, co bych řekl o onemocnění motorických neuronů, ale naučilo mě to nelitovat se, protože ostatní na tom byli hůř, a pokračovat v tom, co jsem ještě mohl dělat. Jsem teď šťastnější než předtím, než se u mě tento stav objevil. Mám to štěstí, že pracuji v teoretické fyzice, jedné z mála oblastí, kde postižení není vážným handicapem,“ řekl kdysi Hawking listu The New York Times.

Smutek, vztek, zoufalství, aneb emoční válka

Lidská psychika se otřásá v základech, doba je nevyzpytatelná, víc než kdy jindy jsou patrné emoce lítosti, smutku, ale i vzteku a vzdoru. Dospělí čelí nejistotě a strachu. Děti přejímají stejné vzorce myšlení a chování. Jak to „všechno“ zvládnout nepropadat panice?
svetzeny.cz

2. Z deprese existuje cesta ven
Stephen Hawking kdysi velmi trefně přirovnal depresi k černým dírám, jedním z předmětů jeho výzkumu. „Poselstvím této přednášky je, že černé díry nejsou tak černé, jak jsou malovány. Nejsou to věčná vězení, jak se kdysi myslelo. Věci se mohou dostat z černé díry jak zvenčí, tak možná i do jiného vesmíru. Takže pokud máte pocit, že jste v černé díře, nevzdávejte to; existuje cesta ven."


3. Chybami se člověk učí
Je snadné zabřednout do spirály sebeobviňování. Každý z nás jistě lituje určitých rozhodnutí v životě. Všichni jsme se nejednou ošklivě spálili nebo sešli z cesty. Stephen Hawking radí, abyste se za své omyly nevinili, jelikož vás posouvají dál. „Až si příště někdo bude stěžovat, že jste udělali chybu, řekněte mu, že to může být dobrá věc. Protože bez nedokonalosti byste vy ani já neexistovali.“


Zdroje: AAKASH, Alsa, CNBC

Víkend podle pravidel úspěšných lidí: Držte se rutiny, nezapomínejte na přátele a rodinu

Jak nejlépe využít dva dny volna? Úspěšní lidé nám ukazují, jak z víkendu vytěžit maximum.
svetzeny.cz