Přejít k hlavnímu obsahu

Smrt ji zastihla nepřipravenou: Leontýnka z Ať žijí duchové by letos oslavila 55. narozeniny

Info ikona
Ať žijí duchové

Herečka a režisérka Dana Vávrová se dožila pouhých 41 let, zemřela po těžkém boji s rakovinou. Dcera filmového rytíře Brtníka z Brtníku známá jako Leontýnka okouzlila mnohé diváky už jako dětská hvězda. V jakých dalších filmech hrála, čím si vysloužila slávu a oblibu a co o ní možná ani nevíte?

Dětská hvězda

Dana Vávrová se narodila 9. srpna 1967 a zemřela již 5. února 2009. Nehrála pouze ve filmu Ať žijí duchové, což byla také její první filmová role. Populární česká herečka se narodila v Praze a pro její prvotinu jí objevil již v devíti letech Oldřich Lipský, který jí svěřil úlohu Leontýnky, sympatická dívenka s velkýma očima a neobyčejným talentem se dočkala dalších rolí. Ve třinácti letech vyhrála Vávrová konkurz a německý režisér Franz Peter Wirth ji obsadil do hlavní role židovské dívky Janiny David z Varšavy v televizním seriálu Ein Stück Himmel (Kousek nebe, 1982).

Odmalička navštěvovala dramatický kroužek a v roce 1986 ukončila studium na pražské konzervatořiPoté se objevila v televizních seriálech My všichni školou povinní nebo Bambinot, později účinkovala v početných filmech svého manžela Josepha Vilsmaiera. Potkali se při natáčení seriálu a i přes velký věkový rozdíl se za něj po nějakém čase v roce 1986 provdala.

Představitelka stařenky z Titanicu kdysi patřila mezi nejkrásnější ženy světa: Podívejte se na její fotky z mládí

svetzeny.cz

Život v Německu

Do Německa se vystěhovala legálně, ale úřady nenesly její odchod nejlépe, tak se o ní nějaký čas vůbec nesmělo psát. Nicméně se jí v Německa dařilo, už v 19 letech se provdala a později měla tři dcery: Janinu, Theresu a Josefinu. Byla také příležitostná režisérka a úspěchu se dočkala ve filmu Podzimní mléko za roli Anny tak získala německé ocenění Stříbrný pás. Pro filmy, kde působila jako režisérka působící v Německu si vybírala těžká témata jako drogy, psychické poruchy nebo holokaust. Režírovala také snímek Poslední vlak (2006) o tragickém osudu posledního transportu berlínských Židů, který směřoval do koncentračního tábora v Osvětimi. Tento film, se však bohužel stal i její poslední prací.

Je to strašná škoda. Ta roztomilá a chytrá holčička byl vyslovený talent. Leontýnku zahrála tak snadno a lehce a tu píseň, jak uměla prodat,

litoval před svou smrtí i Lubomír Lipský, uvedl pro blesk.cz.

Osud exotické tanečnice a nejslavnější špionky Mata Hari. Před popravou si odmítla nechat zavázat oči

svetzeny.cz

Boj s nemocí

Nemoc udeřila náhle, o její nemoci věděla pouze její rodina. Bojovala s rakovinou stranou zájmu veřejnosti. Dana se s ní prala statečně, ale rakovina děložního hrdla bohužel postupně přecházela do jater a plic. Zemřela v mnichovské klinice obklopena svými nejbližšími. Bylo jí pouhých 41 let. Její sestra se s jejích odchodem stále nesmířila: „Vůbec si to nepřipouštím, Dana je pořád s námi,“ uvedla pro blesk.cz.

zdroj: Lidovky, Blesk.cz, Super.cz