Přejít k hlavnímu obsahu

Smrt ji zastihla nepřipravenou: Leontýnka z Ať žijí duchové by letos oslavila 55. narozeniny

Herečka a režisérka Dana Vávrová se dožila pouhých 41 let, zemřela po těžkém boji s rakovinou. Dcera filmového rytíře Brtníka z Brtníku známá jako Leontýnka okouzlila mnohé diváky už jako dětská hvězda. V jakých dalších filmech hrála, čím si vysloužila slávu a oblibu a co o ní možná ani nevíte?

Dětská hvězda

Dana Vávrová se narodila 9. srpna 1967 a zemřela již 5. února 2009. Nehrála pouze ve filmu Ať žijí duchové, což byla také její první filmová role. Populární česká herečka se narodila v Praze a pro její prvotinu jí objevil již v devíti letech Oldřich Lipský, který jí svěřil úlohu Leontýnky, sympatická dívenka s velkýma očima a neobyčejným talentem se dočkala dalších rolí. Ve třinácti letech vyhrála Vávrová konkurz a německý režisér Franz Peter Wirth ji obsadil do hlavní role židovské dívky Janiny David z Varšavy v televizním seriálu Ein Stück Himmel (Kousek nebe, 1982).

Odmalička navštěvovala dramatický kroužek a v roce 1986 ukončila studium na pražské konzervatořiPoté se objevila v televizních seriálech My všichni školou povinní nebo Bambinot, později účinkovala v početných filmech svého manžela Josepha Vilsmaiera. Potkali se při natáčení seriálu a i přes velký věkový rozdíl se za něj po nějakém čase v roce 1986 provdala.

Mohlo by se vám líbit

Představitelka stařenky z Titanicu kdysi patřila mezi nejkrásnější ženy světa: Podívejte se na její fotky z mládí

Stařenka z filmu Titanic se vryla do paměti snad každému fanouškovi tohoto filmu. Její představitelkou je Gloria Stuart, herečka, která ve své době rozhodně patřila mezi nejkrásnější ženy světa. Jaký byl její životní příběh?
svetzeny.cz

Život v Německu

Do Německa se vystěhovala legálně, ale úřady nenesly její odchod nejlépe, tak se o ní nějaký čas vůbec nesmělo psát. Nicméně se jí v Německa dařilo, už v 19 letech se provdala a později měla tři dcery: Janinu, Theresu a Josefinu. Byla také příležitostná režisérka a úspěchu se dočkala ve filmu Podzimní mléko za roli Anny tak získala německé ocenění Stříbrný pás. Pro filmy, kde působila jako režisérka působící v Německu si vybírala těžká témata jako drogy, psychické poruchy nebo holokaust. Režírovala také snímek Poslední vlak (2006) o tragickém osudu posledního transportu berlínských Židů, který směřoval do koncentračního tábora v Osvětimi. Tento film, se však bohužel stal i její poslední prací.

Je to strašná škoda. Ta roztomilá a chytrá holčička byl vyslovený talent. Leontýnku zahrála tak snadno a lehce a tu píseň, jak uměla prodat,

litoval před svou smrtí i Lubomír Lipský, uvedl pro blesk.cz.

Mohlo by se vám líbit

Osud exotické tanečnice a nejslavnější špionky Mata Hari. Před popravou si odmítla nechat zavázat oči

Posledních 100 let byla Mata Hari uctívána jako symbol femme fatale – svůdná, okouzlující exotická tanečnice, která se během první světové války stala špionkou a špehovala Němce. Uchvátila představy lidí po celém světě ještě dlouho poté, co byla roku 1917 popravena.
svetzeny.cz

Boj s nemocí

Nemoc udeřila náhle, o její nemoci věděla pouze její rodina. Bojovala s rakovinou stranou zájmu veřejnosti. Dana se s ní prala statečně, ale rakovina děložního hrdla bohužel postupně přecházela do jater a plic. Zemřela v mnichovské klinice obklopena svými nejbližšími. Bylo jí pouhých 41 let. Její sestra se s jejích odchodem stále nesmířila: „Vůbec si to nepřipouštím, Dana je pořád s námi,“ uvedla pro blesk.cz.

zdroj: Lidovky, Blesk.cz, Super.cz

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku