Přejít k hlavnímu obsahu

Věty, kterými navždy zničíte své dospívající dceři sebevědomí: To všechno sníš a další

Období dospívání je proloženo mnoha změnami. Mění se jedinci na psychologické i fyziologické úrovni. V tuto dobu se mění rozložení rodiče versus děti a velmi záleží na tom, jak si tímto obdobím projdete. Zvláště u dívek je potřeba volit to, co jim říkáte, velmi pečlivě.

Už to nejsou děti, kterým můžete cokoliv říct nebo zakázat, mění se v dospělé jedince, mají na vše svůj názor a ze všeho nejvíc nechtějí poslouchat rodiče, kteří mají “předpotopní názory a furt všechno zakazují”. Ačkoliv teenageři vypadají na první pohled sebevědomě a tváří se, že rodiče neposlouchají, i oni prochází obdobím rozčarování, mění se jejich proporce a názory, není lehké se s tím smířit. Dospívající dívky toho mají v tomto období opravdu hodně. Jako rodiče jste pro ně sice mnohdy otravní a nemoderní, ale poslouchají vás. I jedna nevinná věta, řečená v dobré víře, může zasít semínko pochybnosti o sobě samé. Co nikdy neříkat dospívajícím dcerám?

Výchova dětí, která může dětem zničit život nebo naopak. Vyhněte se zásadním chybám jako je neustálé "ne"

Každý rodič chce vychovat šťastné děti, které budou úspěšné a v životě něco dokážou. Výchova dětí není snadná, často se dopouštíte chyb, které možná ani nevidíte nebo nevnímáte. V danou chvíli jste přesvědčeni, že jde o tu nejlepší věc, kterou pro děti můžete udělat. Přistihnete se, že se podobáte vlastním rodičům? A chcete to změnit?
svetzeny.cz

Nic to není, překonej to!

Cokoliv s čím se vám vaše dcera svěří je pro ni důležité. I když vám to může přijít jako něco, nad čím mávnete rukou, dcera to vidí jinak. A říct jí, že to nic není a překoná to, jí nepomáhá orientovat se v bouři emocí, ve vztazích okolo sebe a vůbec ve všem, co se děje. Pokud je pro dceru velký problém, že s ní její kamarádka nechce sedět u oběda, nemávněte nad tím rukou, vyslechněte jí a pomozte s řešením situace. Ať je jakákoliv.

Tohle si na sebe nevezmeš, že?

Dospívající dívky hledají svůj vlastní styl a to znamená několik přešlapů. Od výrazného make-upu, emo stylu, vytahaného oblečení, až po šortky, které jsou tak krátké, že se nehodí ani na nošení doma. Mladé slečny tápou, nevědí, co jim bude slušet, co bude jejich styl. Mají nárok na pár výstřelků. A rozhodně jim nepomůže věta tohle si na sebe nevezmeš, že ne? Nebo naopak, v tomhle vypadáš hrozně.

 

Info ikona
Matka a dcera

Byla bys hezčí, kdybys….

Je další ze strašáků. Ať už dosadíte za kdybys cokoliv, všechno je špatně. Kdybys byla hubená, vysoká, nosila sukně, nenosila tyle džíny, neměla červené vlasy, nemalovala se nebo naopak malovala se, učesala se…. Samozřejmě můžete dceru jemně popostrčit, aby vyzkoušela nový účes, zajdete s ní na nákup kosmetiky nebo ji vezmete na nákup oblečení. Vždy však myslete na to, že dcera si vytváří a hledá vlastní styl. To, co se líbí vám se nemusí líbit jí a naopak. Akceptujte to.

Proč nemůžeš být jako…

Taky vás doma rodiče srovnávali se sourozenci nebo třeba s kamarádem či kamarádkou? Proč nemáš jedničku jako Anička, nebo proč Tomáš nemá poznámku a ty jo. Srovnávání dětí je může přirozeně naštvat a tím pádem se vzbouří a možná i natruc rodičům budou dělat přesný opak.

 

Naučte se meditovat podle jednoduchého návodu: Snížíte svůj stres, zlepšíte soustředění a poznáte lépe své emoce

Meditace přináší z dlouhodobého hlediska do života mnoho výhod. Pomáhá totiž výrazně snižovat stres, poznávat příčinu vašich starostí a bolestí, zlepšuje soustředění a také vám umožní lépe pracovat s vlastními emocemi. S meditací přitom může začít opravdu každý. Zkuste tento jednoduchý návod, díky kterému zvládnete meditovat i vy.
svetzeny.cz

To všechno sníš?

Věta, která může mít katastrofální následky. Stačí, když ji zopakujete párkrát, k tomu se přidají posměšky ve škole a i zcela zdravá dívka může získat pocit, že je tlustá a začít hubnout. Drasticky, hladovět nebo se přejídat a poruchy příjmu potravy na sebe nenechají dlouho čekat. Chcete dceři dopřát zdravou stravu, která by jí mohla pomoci cítit se lépe a být zdravá? Budujte spolu s ní zdravé stravovací návyky, snídejte spolu, dopřávejte ji vyvážené svačiny, připravujte společné večeře. Kromě toho, že upravíte stravu, budete mít dohled, co dcera jí a ještě se spolu sejdete u večeře. Navrhujte také pohybové aktivity jako tanec, výlet na kole, procházky a podobně. Podpořte dceru, neříkejte jí, co by jíst neměla nebo zda opravdu myslí vážně, že chce přidat.

 

Info ikona
Matka a dcera s jídlem

Poslední měsíc prázdnin - kam vyrazit na výlet a za zážitky?

První polovina prázdnin je nenávratně za námi a pro školáky to znamená, že za měsíc usednou opět do školních lavic. Než se tak stane, vyjeďte s dětmi i celou rodinou na nějaký výlet. I když je dovolená už za vámi, nevadí. Tyto výlety lze absolvovat během jednoho dne nebo si na ně vyhraďte prodloužený víkend a stihnete jich hned několik. Kam s dětmi i s celou rodinou vyrazit?
svetzeny.cz

Měla by ses za sebe stydět.

Možná v záchvatu vzteku, možná si to ani neuvědomíte, ale řeknete větu, že se dcera má za sebe stydět. Tato slova uvíznou v hlavě dcery a může o sobě začít pochybovat, řešit, jestli by se neměla opravdu za sebe stydět.

Jsi tak sobecká

Dospívající dívky, ale i chlapci jsou zahledění do sebe. Je to normální vývoj, že myslí především na sebe a jsou sobci. A od toho mají rodiče, aby jim ukázali, že existuje také empatie, solidárnost a také to, že se vše netočí jen a pouze okolo dětí, ale jsou zde i další lidé.

Zdroj: Raising teens Today