Přejít k hlavnímu obsahu

Nejpoulárnější jména pro děti roku 2022 ve světě i u nás a jejich význam

Info ikona
Jaká jsou oblíbená jména v Česku i zahraničí?

Čekáte miminko a hledáte dokonalé jméno, které se vám zalíbí? Pak zkuste najít inspiraci v nejoblíbenějších českých i zahraničních jménech. Někteří rodiče mají ohledně jména svého dítěte okamžitě jasno, zatímco jiní si s tím lámou hlavu. Jedná se o velmi důležitý a zodpovědný úkol a jak už to, tak bývá, tak do toho mluví celá rodina, přátelé i blízké okolí.

V případě, že čekáte miminko, tak nejspíš sledujete a třídíte jména v kalendáři. Výběr toho správného jména není zrovna jednoduchý krok, přece jen ho budete používat a slýchat pravděpodobně do konce života. Možná máte svůj seznam již od mládí nebo si to necháváte na poslední chvíli. Ať je to jakkoliv, tak výběr toho správného jména pro vašeho potomka je trochu oříšek.

Tradiční vs zahraniční

Pokud se ztrácíte v tom, jaké jméno pro vaše dítě vybrat, tak si prvně ujasněte, zda se vám líbí tradiční česká jména nebo dáváte přednost neobvyklým ze zahraničí. Sepište si své návrhy s partnerem a poté je vzájemně prodiskutujte. Pokud již znáte pohlaví miminka, tak je vaše rozhodování jednodušší. Pokud už máte své favority, nechte si to v klidu projít hlavou, občas se stává, že počáteční nadšení rychle pomine a vy pak škrtáte další jméno ze seznamu. V neposlední řadě je také důležité zmínit to, že by jméno mělo ladit s příjmením. Obvykle se krátká jména hodí k delšímu příjmení a naopak.

Make-up, šperky i cigarety: Jak dětské soutěže krásy kradou dětství, ale i ničí životy

svetzeny.cz

Nejoblíbenější česká jména pro holky

Výběr jména pro malé princezny je velká zodpovědnost, ale i u nás platí, že klasiky se nikdy neomrzí. Česká jména jsou zajímavá, zvučná a na horních příčkách se drží ty nejoblíbenější z nich. Český statistický úřad naposledy zveřejnil nejoblíbenější jména v roce 2019, avšak jejich pořadí a oblíbenost se v Česku příliš nemění.

 1. Eliška
 2. Anna
 3. Adéla
 4. Tereza
 5. Sofie
 6. Viktorie
 7. Ema
 8. Karolína
 9. Natálie
 10. Amálie

Nejoblíbenější česká jména pro kluky

Mezi chlapeckými jmény jsou již několik let stálice, které se jen tak nemění. Noví rodiče častěji předávají svým synům jméno po otci než dívkám po matce. V mužské linii se jméno dědí ze 16 %, v ženské jen ze 4 %. Jakých deset jmen se dostalo do popředí a patří mezi dlouhodobě oblíbené?

 1. Jakub
 2. Jan
 3. Tomáš
 4. Matyáš
 5. Adam
 6. Filip
 7. Vojtěch
 8. Martin
 9. Matěj
 10. Ondřej

Mateřství jim zničí sny a vezme svobodu. Co když žena nechce děti? Česká studie odkryla důvody, proč se tak dnešní ženy rozhodují

svetzeny.cz

Nejoblíbenější zahraniční jména pro holky

Pokud nejsou tradiční česká jména nic pro vás, tak můžete zabrouzdat do zahraničních vod, kde je široký výběr jak pro holčičky, tak pro kluky. Na webu babycenter.com jsou dostupná různá data a statistiky, které mají i přehledy nejoblíbenějších jmen ve světě pro dívky i chlapce.

 1. Olivia
 2. Emma
 3. Amelia          
 4. Ava
 5. Sophia
 6. Isabella
 7. Luna
 8. Mia
 9. Charlotte
 10. Evelyn

Nejoblíbenější zahraniční jména pro kluky

Závod o nejoblíbenější chlapecké jméno opět vyhrál Liam, jen těsně předstihl Noaha, který byl na druhém místě i loni. V Česku se více experimentuje právě u holčičích jmen, zatímco u chlapeckých to tak není. Z první desítky je v Česku velmi populární Oliver, který v roce 2019 byl podle ČSÚ na 27. až 28. místě.

 1. Liam
 2. Noah
 3. Oliver
 4. Elijah
 5. Mateo
 6. Lucas
 7. Levi
 8. Asher
 9. James
 10. Leo

Věty, které vašemu dítěti mohou zničit navždy sebevědomí. Jaká je jejich vhodná alternativa?

svetzeny.cz

Původy jmen

Při výběru toho správného jména mnoho rodičů myslí také na význam daného jména. Pokud si rozebereme vítěze českých i zahraničních jmen, jejich význam vás možná překvapí.

Eliška: ženské křestní Eliška pochází z hebrejského eliševah, což znamená Přísahám na svého Boha. Alternativou tohoto jména je Alžběta, které v historii nosily právě královny.

Olivie: ženské křestní jméno zřejmě latinského původu. Vychází ze slova oliva, které v latině znamená olivovník, v přeneseném významu pěstitelka oliv, plodná a mírumilovná žena.

Jakub: mužské křestní jméno Jakub se vyskytuje i v archaické podobě Jákob, v překladu jako ten, kdo se drží za patu, přeneseně také druhorozený.

Liam: pochází z Irska a značí bojovníka s pevnou vůlí. Jde o odvozeninu od jména William, občas se můžete setkat se zápisem Lyam.

Zdroj článku