Přejít k hlavnímu obsahu

Jak být lepším rodičem: Chyby, které děláme a mohou fatálně ovlivnit budoucnost našich dětí

Každý rodič má svůj osobitý styl výchovy a každá rodina se řídí dle jiných pravidel. Na výchovu panuje řada názorů, nelze říct, že existuje jeden správný univerzálně platný postup. Doktoři a psychoterapeuti se však shodují, že rodiče často dělají 4 základní chyby ve výchově. Jaké to jsou?

1. Nechválíte, jen kritizujete

Toto je velmi častá chyba rodičů. Pokud dítě něco udělá špatně, ihned mu to důrazně řeknete, pravidelně dostává vynadáno. Někteří rodiče zcela zapomínají dítě chválit za pokroky a pozitivně ho motivovat. Představte si, že se vám toto děje v práci, chtěli byste mít šéfa, který nikdy nic neocení, ale kritikou opravdu nešetří? Čeho byste se měli sktriktně vyvarovat je řev, psychoterapeutka Lori Whatley říká: „Křik nikdy ničemu nepomůže. Možná si myslíte, že zvýšení hlasu přidá vašemu sdělení na důležitosti, ale opak je pravdou. Jenom to dítěti přivodí úzkost. Navíc to vede k celkovému zhoršení vztahu mezi dítětem a rodičem“, uzavírá.

Změňte svůj přístup a snažte se soustředit na pochvalu. A to nejen, když se dítěti povede něco mimořádného, máme na mysli pravidelné chválení za dobré chování. Například pokud si dítě hezky hraje se svým sourozencem, řekněte mu, že to od něj bylo pěkné. Je třeba vyzdvihovat věci, které dítě dělá správně.

Mohlo by se vám líbit

Maminky, pozor: Nechcete navždy zničit dceři sebevědomi? Tak tohle před ní nikdy neříkejte

Mnohdy zapomínáme, že nejen naše chování vůči dětem může ovlivnit jejich vývoj. Jsou to i naše slova, která děti vnímají velmi pozorně, a která je formují do budoucna. Možná stejně jako ostatní matky děláte jednu velkou komunikační chybu, která může do budoucna negativně ovlivnit vaše dítě.
svetzeny.cz

2. Považujete dětské problémy za nedůležité

Ve vašem dospělém světě je spousta problémů, kterým přikládáte důležitost. Dětské problémy se v porovnáním s těmi dospělými mohou zdát méně signifikantní. Pokud na ně nahlížíte jako na nepodstatné maličkosti, děláte velkou chybu. Zakažte si věty jako: „Vždyť to nic není. To vůbec není podstatné. To přece není velký problém, netrap se tím.“ Dítě, které slyší tyto věty, má pak pocit, že se o něj nezajímáte. Raději se snažte být empatičtí rodiče, nejprve se zeptejte, čeho se dítě obává a rozeberte s ním situaci. Pak se zajímejte o to, co můžete jako rodiče udělat, aby se dítě cítilo lépe. Tímto budujete důvěru mezi vámi a dítětem, váš potomek bude vědět, že se vám v budoucnu může s čímkoliv svěřit, a vy mu vždy nabídnete pomocnou ruku.

 

3. Máte přehnaná očekávání

Každý rodič si jistě přeje, aby jeho dítě bylo nejlepší a dařilo se mu ve všem, na co sáhne. Je však třeba být realistou, uvědomit si jeho silné i slabé stránky. Netlačit dítě do něčeho, na co očividně nemá talent, jen protože vy si to přejete. Před takovým chováním varuje doktorka Lucia Giovannini: „Často rodiče vnímají svoje děti jako druhou šanci pro splnění vlastních ambicí. To děti mate, neumí si vybrat mezi tím, co by samy chtěly a mezi přáním rodičů.“ Nikdo nejsme dokonalý, a tak ani vaše dítě pravděpodobně nebude vynikat úplně ve všem. Pokud laťku nastavíte příliš vysoko, zaděláváte dítěti na problémy se sebevědomím do budoucna. Navíc může nabýt dojmu, že pro vás nikdy nebude dost dobré.

 

4. Nejdete příkladem

Na tuto častou chybu upozorňuje doktorka Richelle Whittaker: „Rodiče často říkají dětem, co by měly dělat, namísto toho, aby šli přikladem. Bohužel, děti mají tendenci zrcadlit chování svých rodičů, spíše než poslouchat, co jim rodiče říkají. Pokud chcete zlepšit chování dítěte, nejdřív mu sami musíte jít příkladem“, uvedla. Pokud tedy například chcete, aby se vaše děti stravovaly zdravěji, sami musíte jíst zdravě, být jim vzorem.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška
Mohlo by se vám líbit

Tři věty, které nikdy neříkejte svému synovi: Navždy mu zničíte sebevědomí i schopnost prožívat emoce

Výchova dítěte bývá pro řadu rodičů oříšek, každé dítě je unikát, stejně tak každý rodič uznává jiný typ výchovy. Existují však tři obecně platné věty, které byste nikdy neměli říkat svým synům. Svými slovy totiž kolikrát můžete ublížit více než svými činy, a dítěti tak zničit sebevědomí a potlačit jeho schopnost prožívat emoce naplno.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Rodiče ovlivňují sexuální život dětí: Ty, které emocionálně zanedbávali, trápí sexuální dysfunkce i nespokojenost se sexem

Rodiče výrazně ovlivňují sexuální život svých dětí. Podle odborníků se emocionální zanedbávání dítěte ze strany rodičů v jeho dospělosti projevuje řadou negativních projevů, mezi nimiž mohou být vedle malého sebevědomí i různé sexuální dysfunkce či tendence k rizikovým sexuálním praktikám. Potvrdila to nejnovější studie, podle níž se s emočním zanedbáváním v různé míře setkalo 65 procent respondentů.
svetzeny.cz