Přejít k hlavnímu obsahu

Častý nešvar rodičů: Proč breptání a šišlání tolik škodí dětské řeči?

Pokud i vy máte doma malé dítě, dávejte si pozor na to, jestli správně rozvíjíte jeho slovní zásobu. Jako rodičovský vzor se soustřeďte také na svou vlastní výslovnost. Zajímat by vás ale mělo i to, jestli dítě naučená slova vhodně kombinuje.

Podle odborníků se děti od rodičů učí především jejich nápodobou. Pod tento názor se může podepsat asi většina rodičů. Jakým nejčastějším nešvarům je nutné se vyhnout?

„Pepíčtu, už musíš do postýlty.“

Podle dětských psychologů rodiče velmi často na své děti šišlají a breptají, a mohou tak za vývojové vady jejich řeči. Následováním rodičovského vzoru si totiž osvojují špatnou výslovnost jednotlivých hlásek a slov. Samozřejmě to hned neznamená, že máte na své dítko mluvit pouze přísným a chladným hlasem bez emocí.

Ve dvou letech alespoň dvě stě slov

Podle odborníků je ale během vývoje dětské řeči důležité i to, aby maminky a tatínkové měli přehled o počtu slov, která si jejich dítko zvládlo osvojit. Například slovník dvouletých ratolestí má podle nich obsahovat kolem dvou stovek slov. Tento počet ale musí umět také vhodně kombinovat. Pokud tedy vývoj dětské řeči probíhá tak, jak má, s „tříleťáčkem“ už si dle psycholingvistů stručně pohovoříte. V pěti letech vám už bude potomek dokonce vyprávět své zážitky a celé příběhy.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat z dcery sebevědomou a silnou ženu? Tohle jsou věci, které byste ji měla naučit včas

Chcete, aby vaše dcera vyrostla v silnou ženu? Tohle jsou informace, které byste ji měla předat.
svetzeny.cz

Jednotlivá období se liší

Než se polekáte, že s mluvou vašeho dítěte není něco v pořádku, snažte se brát ohled na řečové rozdíly mezi jednotlivými vývojovými obdobími malých dětí. Kolem prvního roku života jsou totiž mezi řečovými schopnostmi kojenců ještě velké rozdíly. Nemusíte se tedy ještě bát, že je něco v nepořádku, pokud se vaše roční dítě nemá k hovoru. Pokud ale dítě nezvládá pár základních slov a jejich vhodných kombinací ani ve dvou letech, raději navštivte dětského lékaře či psychologa.

Ignorováním nebo přehlížením opožděného rozvoje řečových schopností svého potomka totiž riskujete, že své vrstevníky už jenom tak nedožene. Důsledky toho si navíc pak může nést až do dospělosti, například v podobě problematických sociálních vztahů s vrstevníky nebo nechuti ke vzdělání.

Baby talk

Pokud chcete svému dítěti poskytnout ty nejlepší podmínky pro správné osvojení řeči, praktikujte takzvaný ‚baby talk‘. Svému potomkovi přizpůsobte tempo řeči a při rozhovoru s ním mluvte srozumitelným a klidným hlasem. Dávejte si záležet na výslovnosti a používejte pouze slova, kterým dítko dokáže porozumět. Když je to třeba, mějte trpělivost a vysvětlujte významy slov. Dejte ale pozor! Nepřehánějte to ani s délkou vět. Při povídání s dítětem volte raději krátké srozumitelné věty. Pomůžete mu tak plně rozvíjet jeho řečové schopnosti.

Mohlo by se vám líbit

Nejpoužívanější česká jména roku 2020: Která to jsou a co znamenají?

Vybrat jméno pro dítě je hotová věda! Chvíli se nám líbí tohle, pak zase jiné. Některá jména máme spojená s obličejem holčičky ze školky, kterou jsme neměli rádi a u chlapeckých jmen si vzpomeneme na první pusu. Jaká jsou nejpoužívanější česká jména a jaký s sebou nesou význam?
svetzeny.cz

Nebojte se požádat o pomoc logopeda

V případě, že váš potomek sice není na štíru s množstvím osvojených slov, ale má problém s výslovností některých hlásek, neodkládejte včas návštěvu logopeda. Abyste měli jistotu, že dítě

nepotká například odklad školní docházky, poslouchejte, zda mu některé z písmenek těžších na výslovnost nečiní potíže. Často se tento problém týká třeba výslovnosti R, Ř, ale také sykavek C nebo S, některé předškolní děti se mohou trápit i s výslovností hlásky K, kterou vyslovují stejně jako T a mění tak významy slov. Včasnou návštěvou logopeda si tedy ušetříte velké množství nepříjemností.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon
Mohlo by se vám líbit

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

Chybovat je lidské, někdy jde však o přešlap, který může druhému velice ublížit. Do takového problému se dostala Petra (31). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Kariérní horoskop 2021: Jak se vašemu znamení povede v práci podle hvězd

Kdy byste měla v práci zabart a kdy si budete moci v práci odpočinout, protože získáte přirozený respekt kolegů? Všimnou si letos lidé na správných místech ve správnou chvíli, kolik energie do svého zaměstnání vkládáte?
svetzeny.cz