Přejít k hlavnímu obsahu

Nejpoužívanější česká jména roku 2020: Která to jsou a co znamenají?

Vybrat jméno pro dítě je hotová věda! Chvíli se nám líbí tohle, pak zase jiné. Některá jména máme spojená s obličejem holčičky ze školky, kterou jsme neměli rádi a u chlapeckých jmen si vzpomeneme na první pusu. Jaká jsou nejpoužívanější česká jména a jaký s sebou nesou význam?

Holčičí jména

Holčičím jménům vévodí Eliška, která vznikla z hebrejštiny a překládá se jako „přísahám na svého Boha“. Eliška je variantou anglického jména Elisabeth.

Druhá v pořadí je Anna. Toto jméno je opět hebrejského původu a znamená „milá“ či „milostiplná“.

Bronzovou pozici obsadila Adéla, která je starogermánského původu. Jde o počeštělou verzi německého jména Adelheid, které značí vznešenou bytost. V českém jazyce ji překládáme jako „vznešená“ či „spanilá“.

Bramborová je Tereza. Toto jméno je opředeno záhadou. Jednoznačný význam je nedohledatelný a tedy je problém i s jeho významem. Vycházíme z řeckým jmen s významy „ochrana“, „záštita“ nebo „teplo“.

Páté místo patří Sofii. Česká obdoba tohoto jména je Žofie a znamená „moudrost“.

Chlapecká jména

Chlapeckým jménům vévodí jednoznačně Jan. Toto jméno je jednoznačně nejoblíbenější české jméno, které pochází z hebrejštiny. Překlad zní: „Bůh je milostivý.“

V závěsu za Janem je Jakub. Jméno pochází z hebrejštiny, konkrétně z jména Jákob, což znamená „druhorozený“ nebo také „ten, kdo se drží za patu“.

Třetí příčka patří Tomášovi. Jedná se o biblické jméno, které má prastarý původ. Kořeny najdete v aramejštině a význam tohoto jména je „dvojče“ nebo „blíženec“.

Čtvrtým nejoblíbenějším jménem roku 2020 je Matyáš. Pochází z hebrejštiny a má velice blízko ke jménu Matěj. Význam slova je „dar od Boha“.

Chlapeckou pětici uzavírá Adam. V původním hebrejském významu znamenalo slovo „ádám“ člověk, tedy obecné označení. Význam jména Adam je překládáno jako „člověk, který je spjatý s půdou“.

 

Top 10 dívčích jmen

 1. Eliška

 2. Anna

 3. Adéla

 4. Tereza

 5. Sofie

 6. Viktorie

 7. Ema

 8. Karolína

 9. Natálie

 10. Amálie

Top 10 chlapeckých jmen

 1. Jan

 2. Jakub

 3. Tomáš

 4. Matyáš

 5. Adam

 6. Filip

 7. Vojtěch

 8. Lukáš

 9. Martin

 10. Matěj

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček
Mohlo by se vám líbit

Čínský horoskop 2021: Rok kovového Buvola s sebou přináší řád a ozkouší naši píli

Co si pro nás připravil na tento rok kovový Buvol, který přebírá vedení v Čínském horoskopu? Připravte se na to, že letošní rok, bude zkouška.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

Chybovat je lidské, někdy jde však o přešlap, který může druhému velice ublížit. Do takového problému se dostala Petra (31). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz