Přejít k hlavnímu obsahu

Své děti naučíte uklízet díky těmto jednoduchým trikům. Budete se divit, jak je to snadné!

Info ikona
Nepořádek

Jestliže i vy se doma musíte jen neustále dohadovat se svým malým bordelářem o úklidu jeho pokoje, pravděpodobně už víte, jak je to únavné. Navíc na nepořádné potomky často žádné prosby ani domluvy nezabírají. Co ale s tím? Nenechte si už od svého dítěte kazit každý den nedobrovolným večerním úklidem.

Právě pořádkumilovnost si totiž může váš potomek osvojit už od nízkého věku. Ale jak ho k tomu přimět účinně a bez věčného rozčilování? Máme pro vás několik rad, které se mohou hodit.

Chaos a nepořádek v dětském pokojíčku patří mezi poměrně časté zdroje konfliktů mezi rodiči a dětmi. Naštěstí existuje řešení. Poučte se z chyb ostatních rodičů a místo neustálého křiku či sekýrování, zkuste zařadit do výchovy zdravý respekt okořeněný o trochu her a zábavy. Probuďte v dítěti smysl pro pořádek, který už nikdy nikam neodejde. Se vhodným a zábavným přístupem máte totiž šanci, že dítěti zůstane i do dospělosti.

Častý nešvar rodičů: Proč breptání a šišlání tolik škodí dětské řeči?

svetzeny.cz

Rodič jako vzor všech ctností a prohřešků

Pokud po svém dítěti něco chcete, měli byste mu sami jít příkladem. Jestliže tedy máte se smyslem pro pořádek potíže i vy sami, těžko můžete od svého dítka požadovat perfektně zařazené hračky a vzorně ustlanou postel. Ze všeho nejdříve se proto zamyslete sami nad sebou. Je důležité, abyste se chovali i vy jako rodiče vždycky tak, jak chcete, aby se chovalo vaše dítě. To vás totiž, ať chcete, nebo nechcete, do určitého věku považuje za svůj hodnotový i morální vzor.

Psychologové mluví v souvislosti s dětským vývojem o takzvaném dětském zrcadlení. To znamená, že dítě, které ještě nemá své vlastní pevně zakotvené hodnoty, opakuje ve svém chování vše, co vidí u rodičů. To, co dělají jeho rodiče, tedy považuje za správné. Jestli nechcete, aby z vašeho potomka vyrostl zarytý bordelář a chaotik, jděte mu správným příkladem. Pečlivě po sobě uklízejte a dítěti rovnou ukazujte jak na to. Udělejte z uklízení váš oblíbený společný rituál. Jedině tak získá váš potomek dostatečnou motivaci k pořádku.

Poradna: Se mnou dítě nechtěl, s jinou ho čeká po pár měsících vztahu! Kde jsem udělala chybu? Sylva (27)

svetzeny.cz

Uklízení hrou

Možná, že tomu ani nebudete chtít věřit, ale i vašemu dítěti přináší uklizený pokoj pocit klidu a bezpečí. Všechny věci a hračky mají ve správně uklizeném dětském pokojíku své předem určené místo. Pokud se bojíte, že je pro vaše dítě úklid příliš nudný, zkuste na to jít zábavně. Vymyslete vaši vlastní společnou hru na uklízení, která dítě bude zároveň bavit. Jednou z možností je zapojení dětské fantazie. Dítěti vyprávějte, že je podlaha řeka plná lávy, která mu nenávratně pohltí všechny věci, které na ní zůstanou. Doplňte váš příběh tím, že je může váš potomek zachránit. Ovšem pouze tak, že je pečlivě roztřídí do správných šuplíků a poliček, kam patří. Vaše dítko nebude jistě dlouho otálet a raději všechny hračky zachrání pečlivým úklidem do bezpečí.

Motivace písničkou

Jestli už jste zkusili snad vše, ale pořád máte pocit, že se stále nic k lepšímu nemění, zkuste to s oblíbenými písničkami. Připravte si k ruce oblíbenou hudbu vašeho dítěte a pusťte mu jí k uklízení. Motivujte ho tím, že mu práce půjde pěkně od ruky a dovolte mu si během úklidu i zatancovat. Klidně si vymyslete společnou uklízecí sestavu, kterou zatančíte vždy, když se bude úklid chýlit ke zdárnému konci. Užitečné může být i to, když dítěti určíte přesně čas, po který musí uklízet. Jděte na to pomocí

hudby. Dovolte mu přestat s úklidem, až když postupně zahrají dvě nebo tři jeho předem určené oblíbené písně. Uvidíte, že úklid nejen hravě zvládne, ale je také možné, že s ním díky hudbě ani nebude chtít přestat.

10 věcí, které by matka měla naučit dceru

svetzeny.cz

Nejpoužívanější česká jména roku 2020: Která to jsou a co znamenají?

svetzeny.cz