Přejít k hlavnímu obsahu

Mateřství jim zničí sny a vezme svobodu. Co když žena nechce děti? Česká studie odkryla důvody, proč se tak dnešní ženy rozhodují

Mít či nemít děti? Pro někoho jasná věc, pro jiného intenzivní dilema. Nemít děti je stigma. Ženy v dnešní době čím dál víc diskutují o tom, zdali mít či nemít děti. Z jakého důvodu si ženy mateřství rozmýšlí? Na to nám odpoví absolventka Univerzity Karlovy Šárka Stříbrská v rámci své diplomové práce.

Přibývá čím dál více žen, které odmítají mít děti. Co je k tomu vede? Na tohle nelehké téma se snažila odpovědět absolventka Univerzity Karlovy Šárka Stříbrská v rámci své diplomové práce, se kterou vyhrála celonárodní soutěž Czech Envi Thesis, která hodnotí nejlepší bakalářské a diplomové práce zabývající se životním prostředím. Jaké jsou podle ní motivy lidí, kteří se rozhodli nemít děti?

„Myslím, že dítě potřebuje, abyste se mu věnovali na sto procent, a já se nechci přestat věnovat svým činnostem, jako je péče o psy v útulku a aktivismus. Tímto způsobem vzdělávám tolik lidí. Nechci se toho vzdát jen kvůli jednomu člověku. To mi přijde velmi nefér," vysvětluje dotazovaná čtyřiatřicetiletá Margaret.

Různé národnosti i věkové kategorie

Studentka se ve své práci zabývala různými důvody, proč si ženy dobrovolně zvolí bezdětnost. Pro svou práci oslovila celkem sedm žen a dva muže ve věku 25 až 58 let, pět z nich pochází z České republiky, další jsou z například z Kanady, Řecka, Velké Británie nebo Nového Zélandu. Vedla tak dvanáct rozhovoru s lidmi různých národností, kteří se rozhodli nemít děti. Jaké motivy podle studentky vedou a k jakému závěru došla?

Jakou maminkou jste podle svého znamení zvěrokruhu: Račice jsou láskyplné, Panny rozumné

Není náročnější a zároveň i krásnější práce než výchova dítěte. Jste matkou nebo se jí brzy stanete? V dnešním článku si můžete projít astrologického průvodce mateřstvím na základě znamení zvěrokruhu, který vám pomůže nejen odhalit, jakou budete matkou, ale možná vám pomůže lépe porozumět vašim vlastním matkám.
svetzeny.cz

Klimatická krize nebo zachování svobody

Všichni u dotazovaných uvádějí na předních místech environmentální faktory, zároveň i vysvětlují další důvody. Po záchranu klimatu se například jedná o strach z porodu, absence vztahu k dětem, zachování si svobody nebo strach o to, jak budou další generace žít. Celou její práci si můžete přečíst zde. Dotazovaní respondenti se většinou domnívají, že přišel čas odklonit se od biologických vazeb mezi lidmi a hledat udržitelnější soužití jako je například adopce, pěstounství nebo péče o opuštěná zvířata. Přesto jsou ženy, které se rozhodnout nemít děti považovány za nemorální nebo méněcenné. Další důvody jsou absence mateřského pudu nebo trauma spojené s těhotenstvím či porodem.

„Z rozhovorů vyplývá, že tito lidé vnímají svou bezdětnost buď jako individuální snahu o zmírnění dopadů klimatické krize, nebo jako způsob přizpůsobení se světu, jehož podmínky pro život se v souvislosti s klimatickou krizí budou zhoršovat. V rozhodování o bezdětnosti u nich hraje roli především odpovědnost vůči budoucím generacím, které by v nepříliš pozitivně vyhlížející budoucnosti musely žít, odpovědnost za celkový stav světa jako takový a také snaha o zachování vlastního čistého svědomí,“ uvádí k práci absolventky práci pořadatelé soutěže.

Slavní, kteří se rozhodli nemít děti: Leonardo DiCaprio kvůli stavu planety, Jennifer Aniston nechce podlehnout tlaku společnosti

Řada slavných osobností se rozhodla nemít děti. Bohužel se toto rozhodnutí často neobejde bez emocí, kritiky a neustále se opakujících dotazů novinářů na to, zda si to celebrity nerozmyslely. Jaké důvody k tomu slavné vedou? Není to jen kariéra, ale i stav planety či věk.
svetzeny.cz

V závěru své práce zkoumá otázku, do jaké míry může být právě motivace zachránit planetu spíše druhotným důvodem. Hranice mezi dobrovolnou bezdětností je ovšem často nejasná, a navíc se časem u některých jedinců mění. Řada slavných osobností se rozhodla také nemít děti. Bohužel se toto rozhodnutí často neobejde bez emocí a zbytečné kritiky.

„Ve skutečnosti nemám děti moc ráda. Jsem sestra na psychiatrii a pracuji s dospívajícími, takže mám ráda mladé lidi. Ale mimina? Nikdy jsem necítila touhu si je pochovat. Nikdy jsem si neříkala, jak jsou roztomilá.' Prostě to není něco, po čem bych kdykoliv toužila. A jsem velmi šťastná, že jsem děti neměla. Procestovala jsem svět, navštívila jsem 70 zemí. A to bych jinak nemohla," přibližuje svůj příběh osmapadesátiletá Leone.

Zenakatualne, echo24