Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy, jak připravit dítě na příchod mladšího sourozence ohleduplně a s citem. Posílíte už teď jejich budoucí vztah

Info ikona
sourozenci

Čekáte už své druhé dítě a kromě dvojnásobného pocitu štěstí cítíte také obavu, jak příchod vašeho miminka přijme jeho starší sourozenec? I když se stává, že některé prvorozené děti jsou zvyklí mít na své rodiče výsadní práva, není nutné hned začínat panikařit. Situaci, kdy se váš potomek začne bát o své místo na výsluní rodičovské přízně, se dá totiž snadno předejít. Ale jak na to? Inspirujte se následujícími tipy, které vám pomohou příchod dalšího člena vaší rodiny sdělit jeho velkému bráškovi nebo sestřičce co nejšetrněji.

To, že dítě žárlí na svého mladšího sourozence, je zcela přirozené a normální. Záleží proto spíše na míře žárlivosti a obav, které se promítají do chování vašeho potomka. O tom, zda se dítě s příchodem sourozence srovnává snadno, nebo těžce, rozhoduje také věk. Podle psychologů se s novým rodinným přírůstkem srovnávají nejhůře děti do dvou let. Je to tím, že se většinou soustředí jenom na menší množství času, který jim jejich rodiče najednou věnují. Právě kvůli tomu získávají pocit, že jsou na vedlejší koleji a zbytečně se stresují.

Udělejte z dítěte důležitého pomocníka

Jestli nechcete, aby se vaše dítě cítilo navíc, zapojte ho naplno do příprav na miminko. Dejte mu pocit, že je velmi potřebné a užitečné. Musí vědět, že ve vašem vztahu se ani po příchodu mladšího sourozence nic nezmění. Jedině tak předejdete tomu, aby se vaše dítě cítilo méněcenné. Nezapomeňte mu proto za každou pomoc také hezky poděkovat. Dítko potřebuje slyšet, že jste za jeho spolupráci během pořizování výbavičky na novorozence moc ráda. Díky tomu zároveň lépe pochopí, že je stále stejně důležitým členem vaší rodiny a v žádném případě ho nehodláte kvůli miminku nijak přehlížet. Je dost možné, že ho přípravy začnou bavit natolik, že na boj o vaši pozornost ani nepomyslí.

Své děti naučíte uklízet díky těmto jednoduchým trikům. Budete se divit, jak je to snadné!

svetzeny.cz

Nekonečné množství rodičovské lásky

Jestliže je vaše dítě už školou povinné, zkuste si s ním promluvit na rovinu. Jděte na to ale raději pomalu a pečlivě při tom volte slova. Jednou z možností, jak ho uklidnit, je vysvětlení, že rodičovská láska je nekonečná. Nemusí se tedy vůbec bát, že by kvůli mladšímu sourozenci na něj nezbyla. Zdůrazněte, že jí máte dostatečné množství pro oba. Vaše dítko totiž potřebuje slyšet, že se na vaší přízni k němu za žádných okolností nic nezmění. Proberte s ním také jeho případné další obavy a ochotně mu zodpovězte všechny zvídavé otázky. Uvidíte, že se vám jistě povede potomka přesvědčit, že se vlastně mladšího sourozence obává zcela zbytečně. Možná, že se na příchod miminka po vašem rozhovoru začne dokonce těšit.

Dárek jako přivítání od miminka

Pokud si chcete být jistá, že vaše první dítě není ve stresu, zatímco musíte být v porodnici, vyzkoušejte malý trik. Až se za vámi přijde podívat do porodnice, dejte mu jakýkoliv malý dárek, který jste koupila předem. Může jít o dlouho vytouženou hračku, ale i o drobného plyšáka, lízátko, sladkost nebo ovoce. Neříkejte, že je od vás, ale zdůrazněte, že je to dárek od miminka na uvítanou. I tento malý dáreček vám pomůže obměkčit city vašeho prvorozeného potomka. Třeba se vám ho povede touto malou pozorností motivovat i natolik, že se přestane zlobit úplně. Máte tak šanci, že namísto žárlivosti, začne druhé miminko na oplátku chránit a stane se jeho velkým pyšným sourozencem.

Častý nešvar rodičů: Proč breptání a šišlání tolik škodí dětské řeči?

svetzeny.cz

Hlídání v domácím prostředí

Na očekávaný termín porodu dítěti předem domluvte hlídání v domácím prostředí. Ať už požádáte o pomoc kamarádku, tetu či babičku, je důležité, aby na vás mohlo čekat v prostředí, kde to dobře zná. V opačném případě hrozí, že by se váš potomek v přívalu tolika změn najednou mohl cítit odstrčeně. Naopak čekání doma, dá dítěti jistotu, že se toho zase tolik vlastně nemění. Když s ním navíc volný čas nebude trávit chůva, ale jeho babička nebo další příbuzní, uklidní se, že na novou situaci není samo, ale má v rodině posilu.

Připravte ho s předstihem, že se bude dělit

Pokud máte v plánu přenechat třeba starší postýlku nebo oblíbeného plyšáka vašeho prvorozeného dítěte jeho mladšímu sourozenci, připravte své starší dítko na proces dělení s dostatečným předstihem. V případě, že chcete, aby se vzdalo své první postýlky, sdělte mu, že už je tak velké a šikovné, že potřebuje větší a pohodlnější. Uvidíte, že díky nové posteli snadno zapomene na tu původní. Nezapomeňte ji ale vybrat společně a zohledněte přitom jeho přání i požadavky. Stejně postupujte kdykoliv se vaše starší dítě bude muset podělit o svou oblíbenou věc s mladším sourozencem. Díky tomu z něj vychováte skromného a ohleduplného ochránce, kterého vám budou všichni závidět.

10 věcí, které by matka měla naučit dceru

svetzeny.cz

Nejpoužívanější česká jména roku 2020: Která to jsou a co znamenají?

svetzeny.cz