Přejít k hlavnímu obsahu

Rodiče a 7 trpaslíků. Jakou povahu má vaše dítě?

Každé dítě je jiné a vyžaduje jiný přístup. Co vyhovuje sdílnému extrovertovi, to nepřenese přes srdce tiché a přemýšlivé dítě. A záleží na mámě a tátovi, jak dokážou k rozdílným náturám svých ratolestí přistupovat.

„Po kom to naše dítě je?“

Výchova není všemocná, podstatný vliv na povahu dítěte mají geny. Harvardský psycholog Steven Pinker tvrdí, že genetika ovlivňuje 50 % charakterových vlastností člověka, výchova 10 % a zbytek vyplyne z toho, s čím se dítě v životě potýká. Psychologové také zdůrazňují, že je důležité uvědomit si a podporovat silné stránky potomka i za cenu, že jako rodiče musíte slevit ze svých nároků. Není lepší mít ze syna šikovného automechanika než podprůměrného lékaře? Co na tom, že dcera nosí čtyřky z počtů, když pravidelně vyhrává literární soutěže. Děti mají tu správnou vnitřní motivaci pouze v oblastech, které je baví. 

1. PRÓFA

Tohle dítě je přemýšlivý koumák, který má nejraději encyklopedie nebo poučné časopisy. Mezi vrstevníky se cítí tak trochu na okraji, zato rád nastraží uši, když dospělí něco řeší. Bývá citlivý, výřečný a přemýšlivý. Vyniká velkým přehledem o všem, co ho zajímá. 
Co potřebuje? Neustále podněty. Když může diskutovat o poznatcích, které se dozvěděl, nebo rozebírat taktiku utkání fotbalové reprezentace, je v sedmém nebi. Mívá studijní potenciál. Jeho výchova bývá občas náročná, ale vaše úsilí se rozhodně vyplatí.
Co nepotřebuje? Pocítit nezájem od dospělých, pak si může připadat nedoceněný a nešťastný. 

2. REJPAL

S takovým potomkem není lehké pořízení. V jeho slovníku se nejčastěji vyskytuje výraz „ne“ a málokdy se mu člověk zavděčí. S oblibou používá věty typu: „Já bych si uklidil, ale zrovna si potřebuju dočíst kapitolu…“ nebo „Proč jedeme na výlet, když bude pršet?“
Co potřebuje? Hlavně trpělivost. I škarohlíd chce pozitivní přístup. Snažte se odvést pozornost od věcí, které mu vadí, a diskutovat s ním o tom, čím žije. Zajímejte se, co pěkného za den zažil, aby si to sám uvědomoval. 
Co nepotřebuje? Křik a výčitky. Neoplácejte stejnou mincí jeho skeptickou povahu či náladu (protože do kategorie „Rejpal“ se může každé dítě dostat i jen dočasně).

3. KEJCHAL

Ne že by tato dítka tak často trápila rýma, spíš patří tak trochu mezi smolaře (i trpaslík od Sněhurky kýchl v nejméně vhodný okamžik). Kejchal nemá o svých schopnostech valné mínění. Jeho neohrabanost vyústí do trapasu, který se stane terčem posměchu. V kolektivu se raději moc neprojevuje a je za šedou myšku. Nebo se naopak svou nejistotu snaží maskovat přehnanou suverénností. 
Co potřebuje? Chválit, chválit, chválit. Tím zvýšíte mínění o jeho schopnostech. Všímejte si sebemenších maličkostí a oceňte je.
Co nepotřebuje? Nutit do činností, ve kterých si není jistý.

4. ŠMUDLA

Malý, ale milý nešika, kterého všichni milují pro jeho dobrosrdečnou povahu. Extrovert, jenž potřebuje lásku přijímat i dávat. Není mu zatěžko dát najevo city a zahřeje ho na duši, když ho někdo pohladí (ať už doopravdy, nebo pochvalou). Životem si pluje na pohodlné vlně, vyzbrojen úsměvem a klidem. Na druhou stranu bývá snadno ovlivnitelný, protože je šťastný, když je v kolektivu oblíben. Takže souhlasí s většinou, jen aby se neocitl na vedlejší koleji. Často je to ale on, kdo určuje názor většiny.
Co potřebuje? Být milován - což pochopitelně potřebují všechny děti, ale Šmudla to potřebuje dvakrát tolik. Když je milován a obdivován, září jako slunce a dokáže svou pohodu šířit do svého okolí.
Co nepotřebuje? Přemíru stresu - což opět nepotřebuje žádné dítě, ale Šmudlům to často může přivodit až psychosomatické potíže, kterými dávají najevo, že už něco nezvládají. 

5. STYDLÍN

Tyhle děti patří k neprůbojným introvertům, kteří nic neřeknou, ani kdyby je krájeli. Stydlín je nerad středem pozornosti. Když má být zkoušen, je nervózní týden dopředu. Rodiče nesmělého dítěte by měli vnímat jakoukoli odchylku od normálu, protože tyto děti často stojí mimo kolektiv a bývají obětí šikany.
Co potřebuje? Vědět, že se vám může svěřit, aniž byste na něj naléhali.
Co nepotřebuje? Tlačit do pozice lídra. Netouží se stát hereckou hvězdou, jemu postačí, když zůstane v zákulisí jako nápověda.

6. ŠTÍSTKO

Narodil se pod šťastnou hvězdou a na co sáhne, to se mu daří. Ve škole patří mezi premianty, sport zvládá levou zadní a všichni mu prorokují hvězdnou budoucnost. Bývá kamarádský, společenský a vyrovnaný. Ve všem je na něj spolehnutí. Máloco ho dokáže vykolejit a rozhodit nebo to aspoň navenek nedává najevo. 
Co potřebuje? Mít víc času jen pro sebe, kdy se nemusí starat o úkoly nebo všechny kroužky. Nechte ho jen tak si být dítětem.
Co nejpotřebuje? Vkládat na bedra víc povinností, než unese. Mohly by ho zavalit a on se pod jejich tíhou sesypat. Protože ani Štístko není superman!

7. DŘÍMAL

Nepůbojný ospalík a roztomilý ňouma druhu „Kam mě postavíte, tam zůstanu“ je poslušný - někdy až moc. Mouchy si ho snědí na počkání. Nejraději by celý den ležel doma na gauči a jen tak si přemýšlel. Ke všemu ho musíte dokopat, ne snad, že by byl tak líný, jen se ocitá mimo realitu a prostor.
Co potřebuje? Pochopení. Smiřte se s tím, že doma máte filozofa a snílka. Je ale pravda, že občas lehce protřepat mu neuškodí, aby zjistil, že existují i povinnosti, na které musí myslet sám.
Co nepotřebuje? Výčitky a prognózy o nepoužitelnosti do budoucnosti. Nemůžete vědět, zda se z vašeho Dřímala nevyroste slavný spisovatel, které ve svých příbězích zhmotní právě své sny a představy.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku